Kabinet houdt zich op de vlakte over uitspraken Trump
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat nog niet in op de uitspraken deze week van aankomend Amerikaans president Donald Trump. Die sloot, minder dan twee weken voor hij opnieuw zijn intrek neemt in het Witte Huis, onder meer niet uit dat hij "militaire druk" zou gebruiken om Groenland in te lijven, een autonoom deel van het Deense koninkrijk. Ook eiste Trump dat NAVO-bondgenoten als Nederland veel meer geld uittrekken voor defensie.
Het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Defensie reageren niet op de uitlatingen van Trump, die officieel nog geen president is. Ook tijdens Trumps eerste termijn als president van de Verenigde Staten koos het kabinet er geregeld voor te zwijgen zolang Trump de daad niet bij het woord voegde.
Defensie houdt het bij een verwijzing naar het oude standpunt van het kabinet over de zogenoemde NAVO-norm. Dat gaat uit van de oude afspraak om 2 procent van het bruto binnenlands product aan defensie uit te geven. Als de veiligheid van het bondgenootschap om een verhoging blijkt te vragen, moeten de NAVO-landen dat bespreken, aldus Defensie.
Dat overleg is achter de schermen al geruime tijd gaande. Het moet volgens NAVO-bronnen op de NAVO-top in Den Haag in juni uitmonden in een nieuwe, hogere norm voor defensie-uitgaven. Maar de eis van Trump ligt veel hoger dan de percentages die tot dusver circuleerden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
2 dagen geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
2 dagen geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
2 dagen geleden