Kabinet houdt zich op de vlakte over uitspraken Trump
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat nog niet in op de uitspraken deze week van aankomend Amerikaans president Donald Trump. Die sloot, minder dan twee weken voor hij opnieuw zijn intrek neemt in het Witte Huis, onder meer niet uit dat hij "militaire druk" zou gebruiken om Groenland in te lijven, een autonoom deel van het Deense koninkrijk. Ook eiste Trump dat NAVO-bondgenoten als Nederland veel meer geld uittrekken voor defensie.
Het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Defensie reageren niet op de uitlatingen van Trump, die officieel nog geen president is. Ook tijdens Trumps eerste termijn als president van de Verenigde Staten koos het kabinet er geregeld voor te zwijgen zolang Trump de daad niet bij het woord voegde.
Defensie houdt het bij een verwijzing naar het oude standpunt van het kabinet over de zogenoemde NAVO-norm. Dat gaat uit van de oude afspraak om 2 procent van het bruto binnenlands product aan defensie uit te geven. Als de veiligheid van het bondgenootschap om een verhoging blijkt te vragen, moeten de NAVO-landen dat bespreken, aldus Defensie.
Dat overleg is achter de schermen al geruime tijd gaande. Het moet volgens NAVO-bronnen op de NAVO-top in Den Haag in juni uitmonden in een nieuwe, hogere norm voor defensie-uitgaven. Maar de eis van Trump ligt veel hoger dan de percentages die tot dusver circuleerden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "begrip" voor de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran, maar ook zorgen over mogelijke escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) maandag gezegd. Hij noemde de machthebbers in Iran "een moorddadig regime", dat een bedreiging vormt voor zowel buurlanden als de rest van de wereld.
8 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
2 dagen geleden