Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet houdt zich op de vlakte over uitspraken Trump

Kabinet houdt zich op de vlakte over uitspraken Trump

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat nog niet in op de uitspraken deze week van aankomend Amerikaans president Donald Trump. Die sloot, minder dan twee weken voor hij opnieuw zijn intrek neemt in het Witte Huis, onder meer niet uit dat hij "militaire druk" zou gebruiken om Groenland in te lijven, een autonoom deel van het Deense koninkrijk. Ook eiste Trump dat NAVO-bondgenoten als Nederland veel meer geld uittrekken voor defensie.

Het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Defensie reageren niet op de uitlatingen van Trump, die officieel nog geen president is. Ook tijdens Trumps eerste termijn als president van de Verenigde Staten koos het kabinet er geregeld voor te zwijgen zolang Trump de daad niet bij het woord voegde.

Defensie houdt het bij een verwijzing naar het oude standpunt van het kabinet over de zogenoemde NAVO-norm. Dat gaat uit van de oude afspraak om 2 procent van het bruto binnenlands product aan defensie uit te geven. Als de veiligheid van het bondgenootschap om een verhoging blijkt te vragen, moeten de NAVO-landen dat bespreken, aldus Defensie.

Dat overleg is achter de schermen al geruime tijd gaande. Het moet volgens NAVO-bronnen op de NAVO-top in Den Haag in juni uitmonden in een nieuwe, hogere norm voor defensie-uitgaven. Maar de eis van Trump ligt veel hoger dan de percentages die tot dusver circuleerden.

Meer uit Politiek

Brekelmans tempert verwachtingen over onderzoek naar drones

DEN HAAG (ANP) - De drone-incidenten bij vliegbases Volkel en Eindhoven roepen in de Kamer veel vragen op. Maar in een debat woensdag waarschuwde demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) dat mogelijk veel onopgehelderd blijft.

2 uur geleden
Slechts drie Kamerleden willen parlementaire enquête corona doen

DEN HAAG (ANP) - Slechts drie Kamerleden willen de parlementaire enquête over de coronacrisis uitvoeren. Naast voorzitter Daan de Kort (VVD) hebben Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA) en Henk-Jan Oosterhuis (D66) zich gemeld, bevestigen bronnen na berichtgeving door het AD.

2 uur geleden
Onderzoek: stevige keuzes nodig voor ondersteuning kwetsbaren

DEN HAAG (ANP) - Om de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) in de toekomst werkbaar en effectief te houden, zijn stevige politieke keuzes nodig. Dat staat in een onderzoek hiernaar. Demissionair zorgstaatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (BBB) zei in een reactie direct dat zij die keuzes niet wil maken, maar dat dit aan een nieuw kabinet en aan de gemeenten is.

4 uur geleden
D66 en CDA laten veel open om later in formatie te bespreken

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA laten in deze fase van de formatie nog veel punten open. Die moeten in een later stadium worden beantwoord als met andere partijen wordt gesproken. Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) schrijven de komende dagen nog aan het eindverslag onder leiding van informateur Sybrand Buma.

5 uur geleden
Aartsen wil onderzoek naar spoor richting Baltische staten

DEN HAAG (ANP) - Onderzoek de kwetsbaarheden van het spoor tussen de Noordzee en de Baltische Staten, schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) in een brief aan acht andere Europese landen. Daarmee wil hij belemmeringen wegnemen voor militair transport over het spoor naar het oosten.

5 uur geleden
Kabinet trekt toch meer geld uit voor ruimtevaart

BREMEN (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft besloten extra geld in de ruimtevaart te steken. De bijdrage voor de komende drie jaar gaat omhoog naar 453 miljoen euro. Dat is ruim 100 miljoen euro meer dan in oktober was aangekondigd. Het extra geld moet voorkomen dat ESTEC, een belangrijk testcentrum voor satellieten in Noordwijk, wordt overgeplaatst naar een ander land dat meer geld aan ruimtevaart uitgeeft.

6 uur geleden
GroenLinks-PvdA wil 2 miljard voor Oekraïne om gat te dichten

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil dat het demissionaire kabinet 2 miljard euro extra vrijmaakt om een gat in de militaire hulp aan Oekraïne voor volgend jaar te dichten. In 2026 krijgt de regering in Kyiv 3,5 miljard euro steun, maar daar is dit jaar al 2 miljard van uitgegeven. Dat gat moet worden aangevuld, zegt fractieleider Jesse Klaver. Zijn partij dient donderdag bij een debat over Oekraïne een voorstel in om het ontstane tekort aan te vullen. D66 en CDA hebben al laten weten de motie te steunen.

8 uur geleden