Kabinet houdt Tata Steel aan beloftes over lagere uitstoot
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt Tata Steel aan de belofte om de uitstoot van bepaalde kankerverwekkende stoffen (PAK’s) nog dit jaar te halveren. Ook nu onderzoek door het RIVM heeft uitgewezen dat het staalbedrijf in IJmuiden veel meer van deze stoffen uitstoot dan het zelf rapporteert, zegt staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur) in een debat met de Tweede Kamer.
Heijnen wil wel eerst onderzocht hebben hoe het komt dat de gemeten uitstoot zoveel afwijkt van wat het bedrijf zelf heeft berekend. Ook het RIVM heeft daar volgens haar geen verklaring voor. "Alle partijen zijn verrast door de grote verschillen." Maar zij maakt wel duidelijk dat de beloofde afname over de totale uitstoot moet gaan en niet alleen over wat het bedrijf zelf heeft gerapporteerd. "Wij gaan Tata niet op hun blauwe ogen geloven."
Minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) zegt geschrokken te zijn van het RIVM-rapport. Zij begrijpt heel goed dat de uitkomsten de zorgen van omwonenden om hun gezondheid verder hebben vergroot. "Als je niet kan hardlopen omdat de wind verkeerd staat, dan zijn we toch echt in een verkeerd scenario beland."
In gesprek
Adriaansens wil daar met Tata over in gesprek. Al is het volgens haar allereerst aan het bedrijf zelf om te onderzoeken of de plannen die het in december ontvouwde om schoner te gaan produceren, nog voldoen. De minister merkt daarbij op dat Tata "volledig gecommitteerd" is om de uitstoot te verminderen. "En dat maakt waanzinnig veel uit."
Niet alle partijen in de Tweede Kamer zijn overtuigd. D66-Kamerlid Kiki Hagen dringt aan op een "herijking" van de verduurzamingsplannen van Tata Steel. PvdA-Kamerlid Joris Thijssen sluit zelfs niet uit dat het plan van aanpak helemaal de prullenmand in kan omdat het "zo lek als een mandje" is en "misschien wel nergens meer over gaat".
GroenLinks en de Partij voor de Dieren willen dat het kabinet hard ingrijpt door een verouderde installatie op het Tata-terrein die verantwoordelijk is voor de meeste luchtvervuiling, zo snel mogelijk te sluiten. In de huidige plannen blijft die nog tot 2030 open.
Meer uit Binnenland
HENGELO (ANP) - In een flatgebouw aan de Nico Werkmanstraat in het Overijsselse Hengelo woedt een zeer grote brand. De flat wordt ontruimd, meldt de veiligheidsregio. Er zijn geen gewonden, aldus een woordvoerder. De brand is vermoedelijk ontstaan in een berging of garagebox.
27 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie is nog op zoek naar de dader of daders die vrijdagavond twee bezoekers van Ahoy met messteken hebben verwond. De slachtoffers zijn een jongen van 15 en een man van 23 jaar oud, aldus een politiewoordvoerder zaterdag.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De boekenwereld heeft een speciale prijs in het leven geroepen om Frits Spits te bedanken voor zijn "uitzonderlijke bijdragen aan de kracht van verhalen en lezen". De 77-jarige radiomaker kreeg de onderscheiding zaterdag na de laatste aflevering van zijn NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frits Spits heeft zaterdag de laatste uitzending van zijn programma De Taalstaat gepresenteerd. De radiomaker kondigde in september aan na 52 jaar te stoppen met radio. In het nieuwe jaar gaat De Taalstaat verder met schrijver Ronald Giphart als presentator.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De filedruk, het aantal files en de tijd dat weggebruikers stilstonden, is het afgelopen jaar met 3 procent gestegen vergeleken met 2024. Dat meldt de ANWB op basis van cijfers van TomTom. De stijging komt voornamelijk door grenscontroles in Duitsland. De verkeersbond zag het aantal files aan de oostgrens enorm toenemen.
6 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Minder mensen stappen over van zorgverzekering, meldt vergelijkingssite Zorgwijzer. Vermoedelijk komt dat door de premies die veelal gelijk blijven of zelfs licht dalen. Zorgwijzer ziet het aantal Nederlanders dat overstapt met ruim een kwart dalen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - Het kan zaterdagochtend glad zijn op de weg. Daarvoor waarschuwt het KNMI. Voor een groot deel van Nederland is code geel afgegeven. Ook omdat het mistig wordt.
9 uur geleden