Kabinet houdt 'fossiele subsidies' dit najaar tegen het licht
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt de komende tijd naar belastingvoordelen die gebruik van fossiele brandstoffen aanmoedigen. Bij de presentatie van de Miljoenennota op Prinsjesdag moet duidelijk worden welke effecten het afschaffen of afbouwen van die 'fossiele subsidies' hebben, zei klimaatminister Rob Jetten in debat met de Tweede Kamer.
Jetten debatteerde dinsdag met de Kamer over het nieuwe miljardenpakket waarmee het kabinet eindelijk op koers moet komen te liggen om zijn eigen doelen te halen: zeker 55 procent minder CO2-uitstoot in 2030 ten opzichte van 1990. Het kabinet wil de uitstoot van broeikasgassen als CO2 flink verminderen, om klimaatverandering te beperken. Als de aarde te veel opwarmt, heeft dat grote gevolgen.
De CO2-besparing door enkele fossiele subsidies af te schaffen is volgens een groot onderzoek door ambtenaren "fors", erkent Jetten. Dat "kan je overwegen", aldus de minister tegenover GroenLinks-Kamerlid Suzanne Kröger. De linkse partij is kritisch op het pakket van het kabinet, en ziet het grotendeels intact houden van de fossiele belastingkortingen en -vrijstellingen als een gemiste kans.
Klimaatactivisten
Maar, benadrukte Jetten, het kabinet wil eerst kijken of het afschaffen van die regelingen niet gewoonweg tot verplaatsing van productie leidt. Hij wijst naar Duitsland, dat recent juist tientallen miljarden aan subsidie voor de industrie aankondigde. Als bedrijven naar andere landen verhuizen omdat belastingvoordelen vervallen, kan dat netto juist tot extra CO2 leiden. Bovendien zouden er dan banen in Nederland verloren gaan. Verantwoordelijk staatssecretaris Marnix van Rij (Financiën) gaat daarom kijken "wat wel en niet kan". Daarbij kijkt hij naar álle belastingvoordelen die gebruik van fossiele brandstoffen aanmoedigen, gaf Jetten aan.
Om fossiele subsidies is vooral in de klimaatbeweging veel te doen. Dinsdag dreigden klimaatactivisten van Extinction Rebellion om vanaf 9 september elke dag de A12 - die in Den Haag vlak langs het ministerie van Economische Zaken en Klimaat loopt - te blokkeren, totdat het kabinet fossiele subsidies afschaft.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Zuid-Holland moeten gemeenten nog voor 11.400 extra opvangplekken zorgen voor asielzoekers, meldt de nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA). In de zogenoemde capaciteitsraming heeft hij bekendgemaakt hoeveel opvangplekken elke provincie moet verzorgen. Alle provincies komen samen nog 38.000 plekken tekort, meldde Van den Brinks voorganger Mona Keijzer (BBB) eerder al.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet betreurt het dat Russische en Belarussische sporters volgende maand onder eigen vlag mogen meedoen aan de Paralympische Winterspelen in Milaan en Cortina d'Ampezzo. Er gaat een regeringsdelegatie naar het sportevenement, maar die zal geen bijeenkomsten bijwonen waar de vlaggen of volksliederen van deze landen te zien of te horen zijn.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten doet iedere week aangifte van homohaat. Hij krijgt iedere dag bedreigingen binnen vanwege zijn geaardheid, zei hij tijdens de wekelijkse persconferentie met de premier.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) wil dat zijn bewindspersonen voortaan beter nadenken voordat ze iets op sociale media zetten. Hij zei dat in reactie op een Instagram-post van minister en partijgenoot Hans Vijlbrief waar ophef over is ontstaan.
14 uur geleden