Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet houdt door Kamer gevraagd fokverbod nertsen nog af

Kabinet houdt door Kamer gevraagd fokverbod nertsen nog af

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nog niet aan een verbod op het beroepsmatig fokken van nertsen, hoewel een meerderheid in de Tweede Kamer heeft opgeroepen daar werk van te maken. "Een fokverbod is op dit moment nog niet opportuun, omdat de paartijd voor nertsen in het voorjaar is", melden de ministers Carola Schouten (Landbouw) en Hugo de Jonge (Volksgezondheid).

Aanleiding voor het verzoek, ingediend door Kamerlid Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren, vormden besmettingen van nertsen met het nieuwe coronavirus op verscheidene fokkerijen. De dieren bleken het virus ook te kunnen overdragen op mensen, en kunnen daarmee een rol spelen bij de verspreiding.

Maar er is volgens de ministers nog genoeg tijd om te bezien of een fokverbod wel echt nodig is om de verspreiding van het coronavirus te voorkomen. Bovendien voeren zij wettelijke beperkingen aan die zo'n maatregel in de weg zouden staan. Daarom houden zij voor nu "vinger aan de pols", en wordt een definitief besluit uitgesteld tot het einde van dit jaar. Het fokken van nertsen is vanaf 2024 sowieso verboden.

Ook andere dieren

Het voorstel van Ouwehand betrof ook andere diersoorten waarvan bewezen is dat zij bevattelijk zijn voor het nieuwe coronavirus. Het gaat dan bijvoorbeeld om katten en honden. Maar daarvan staat volgens de ministers nog niet vast dat zij een besmettingsrisico kunnen vormen voor mensen. Mocht dat veranderen dan moet worden afgewogen of een fokverbod "een effectief en geëigend instrument" is.

De Tweede Kamer had Schouten daarnaast gevraagd snel met een ruimhartige regeling te komen om nertsenhouders zelf ertoe te bewegen hun bedrijf nog dit jaar te beëindigen. Het lukt haar evenwel niet al voor de zomerstop van het parlement met een voorstel te komen met bijbehorende financiële dekking. Dat komt mede doordat goedkeuring van de Europese Commissie vereist is.

De afgelopen weken zijn nertsenhouderijen waar het virus was opgedoken geruimd. Een landelijk vervoersverbod voor de dieren maakt het getroffen nertsenhouders vooralsnog onmogelijk hun bedrijf opnieuw op te starten, een andere wens die de Tweede Kamer heeft uitgesproken. Voor resterende nertsenhouderijen gelden een bezoekersverbod en extra hygiënemaatregelen.

Meer uit Binnenland

Provocatie blijft uit tijdens eerste show Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.

2 minuten geleden
Zoekactie naar vermiste man Veluwe stilgelegd om aanwezige wolven

EPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.

3 minuten geleden
Ye betreedt GelreDome onder gejuich na wekenlange discussie

ARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.

3 uur geleden
Maandag opnieuw protest bij GelreDome tegen concert van Ye

ARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.

3 uur geleden
Demonstranten met complotteksten weggestuurd rond optreden Ye

ARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.

4 uur geleden
Storing verholpen, noodpaspoorten kunnen weer worden verstrekt

DEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.

5 uur geleden
Cruiseschip Hondius vertrokken uit Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.

5 uur geleden