Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet houdt door Kamer gevraagd fokverbod nertsen nog af

Kabinet houdt door Kamer gevraagd fokverbod nertsen nog af

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nog niet aan een verbod op het beroepsmatig fokken van nertsen, hoewel een meerderheid in de Tweede Kamer heeft opgeroepen daar werk van te maken. "Een fokverbod is op dit moment nog niet opportuun, omdat de paartijd voor nertsen in het voorjaar is", melden de ministers Carola Schouten (Landbouw) en Hugo de Jonge (Volksgezondheid).

Aanleiding voor het verzoek, ingediend door Kamerlid Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren, vormden besmettingen van nertsen met het nieuwe coronavirus op verscheidene fokkerijen. De dieren bleken het virus ook te kunnen overdragen op mensen, en kunnen daarmee een rol spelen bij de verspreiding.

Maar er is volgens de ministers nog genoeg tijd om te bezien of een fokverbod wel echt nodig is om de verspreiding van het coronavirus te voorkomen. Bovendien voeren zij wettelijke beperkingen aan die zo'n maatregel in de weg zouden staan. Daarom houden zij voor nu "vinger aan de pols", en wordt een definitief besluit uitgesteld tot het einde van dit jaar. Het fokken van nertsen is vanaf 2024 sowieso verboden.

Ook andere dieren

Het voorstel van Ouwehand betrof ook andere diersoorten waarvan bewezen is dat zij bevattelijk zijn voor het nieuwe coronavirus. Het gaat dan bijvoorbeeld om katten en honden. Maar daarvan staat volgens de ministers nog niet vast dat zij een besmettingsrisico kunnen vormen voor mensen. Mocht dat veranderen dan moet worden afgewogen of een fokverbod "een effectief en geëigend instrument" is.

De Tweede Kamer had Schouten daarnaast gevraagd snel met een ruimhartige regeling te komen om nertsenhouders zelf ertoe te bewegen hun bedrijf nog dit jaar te beëindigen. Het lukt haar evenwel niet al voor de zomerstop van het parlement met een voorstel te komen met bijbehorende financiële dekking. Dat komt mede doordat goedkeuring van de Europese Commissie vereist is.

De afgelopen weken zijn nertsenhouderijen waar het virus was opgedoken geruimd. Een landelijk vervoersverbod voor de dieren maakt het getroffen nertsenhouders vooralsnog onmogelijk hun bedrijf opnieuw op te starten, een andere wens die de Tweede Kamer heeft uitgesproken. Voor resterende nertsenhouderijen gelden een bezoekersverbod en extra hygiënemaatregelen.

Meer uit Binnenland

OM eist 14 jaar cel voor moord op Haagse garagehouder in 1992

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag veertien jaar cel geëist tegen de 71-jarige Ruben B. voor betrokkenheid bij de moord op garagehouder Louis 'Loek' van Dam in 1992 in Den Haag. De 64-jarige Van Dam werd op 27 januari van dat jaar in zijn garage in de Kritzingerstraat van achteren doodgeschoten met zes kogels, twee in zijn achterhoofd en vier in zijn rug. "Loek van Dam is geëxecuteerd zonder de moordenaar in zijn ogen te kunnen kijken", zei de officier van justitie.

1 uur geleden
Medewerker wint rechtszaak tegen justitiedienst over toelage

ROTTERDAM (ANP) - Een werknemer van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) heeft recht op een maandelijkse toelage voor gevaarlijke werkomstandigheden. Tijdens zijn werk draagt de man regelmatig een mitrailleur en een zwaar vest. De kantonrechter is het met hem eens dat daar een financiële vergoeding bij hoort.

2 uur geleden
Man (78) aangehouden na bedreiging agenten bij woning Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond een 78-jarige man aangehouden na een dreigende situatie bij een woning in de Transvaalstraat in Amsterdam-Oost. De man stak daarbij met een mes in de richting van agenten en gooide vanuit zijn bovenwoning goederen naar hen. De betrokken agenten hebben aangifte gedaan, meldt de politie dinsdag.

3 uur geleden
OM in hoger beroep in zaak over gooien paal op Feyenoord-medewerker

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam gaat in hoger beroep in de zaken tegen twee verdachten die een zware paal op een supportersbegeleider van Feyenoord gooiden. Dat gebeurde na afloop van de wedstrijd tegen Fenerbahçe in augustus.

3 uur geleden
Man (81) veroordeeld tot 12 jaar cel voor doodsteken echtgenote

DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft een 81-jarige man uit Eindhoven veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar voor het doodsteken van zijn 75-jarige vrouw. De rechtbank spreekt van een gruwelijke daad. De opgelegde straf valt twee jaar langer uit dan de officier van justitie had geëist.

4 uur geleden
Verdachte zedenzaak Raalte betuigt spijt voor rechtbank

ZWOLLE (ANP) - Een 36-jarige man uit het Overijsselse Raalte, verdacht van zes zedenmisdrijven met jonge kinderen, heeft dinsdag ten overstaan van de rechtbank in Zwolle uitvoerig zijn spijt betuigd voor zijn daden. "Ik schaam me diep voor wat ik de slachtoffers en hun ouders heb aangedaan", zei hij. "Ik neem mijn verantwoordelijkheid. Ik begrijp nog steeds niet wat me bezielde en hoe het zover heeft kunnen komen."

5 uur geleden
Aantal asielzoekers in Ter Apel blijft hoog

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel zitten opnieuw 2100 asielzoekers. Dat is vergelijkbaar met de afgelopen nachten. Opvangorgaan COA verplaatst mensen naar locaties elders, maar krijgt ook nieuwe asielzoekers binnen, waardoor de bezetting netto niet veel verandert.

6 uur geleden