Kabinet houdt door Kamer gevraagd fokverbod nertsen nog af
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nog niet aan een verbod op het beroepsmatig fokken van nertsen, hoewel een meerderheid in de Tweede Kamer heeft opgeroepen daar werk van te maken. "Een fokverbod is op dit moment nog niet opportuun, omdat de paartijd voor nertsen in het voorjaar is", melden de ministers Carola Schouten (Landbouw) en Hugo de Jonge (Volksgezondheid).
Aanleiding voor het verzoek, ingediend door Kamerlid Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren, vormden besmettingen van nertsen met het nieuwe coronavirus op verscheidene fokkerijen. De dieren bleken het virus ook te kunnen overdragen op mensen, en kunnen daarmee een rol spelen bij de verspreiding.
Maar er is volgens de ministers nog genoeg tijd om te bezien of een fokverbod wel echt nodig is om de verspreiding van het coronavirus te voorkomen. Bovendien voeren zij wettelijke beperkingen aan die zo'n maatregel in de weg zouden staan. Daarom houden zij voor nu "vinger aan de pols", en wordt een definitief besluit uitgesteld tot het einde van dit jaar. Het fokken van nertsen is vanaf 2024 sowieso verboden.
Ook andere dieren
Het voorstel van Ouwehand betrof ook andere diersoorten waarvan bewezen is dat zij bevattelijk zijn voor het nieuwe coronavirus. Het gaat dan bijvoorbeeld om katten en honden. Maar daarvan staat volgens de ministers nog niet vast dat zij een besmettingsrisico kunnen vormen voor mensen. Mocht dat veranderen dan moet worden afgewogen of een fokverbod "een effectief en geëigend instrument" is.
De Tweede Kamer had Schouten daarnaast gevraagd snel met een ruimhartige regeling te komen om nertsenhouders zelf ertoe te bewegen hun bedrijf nog dit jaar te beëindigen. Het lukt haar evenwel niet al voor de zomerstop van het parlement met een voorstel te komen met bijbehorende financiële dekking. Dat komt mede doordat goedkeuring van de Europese Commissie vereist is.
De afgelopen weken zijn nertsenhouderijen waar het virus was opgedoken geruimd. Een landelijk vervoersverbod voor de dieren maakt het getroffen nertsenhouders vooralsnog onmogelijk hun bedrijf opnieuw op te starten, een andere wens die de Tweede Kamer heeft uitgesproken. Voor resterende nertsenhouderijen gelden een bezoekersverbod en extra hygiënemaatregelen.
Meer uit Binnenland
EERBEEK (ANP) - Bij een ernstig ongeval op de Harderwijkerweg bij Eerbeek zijn vrijdagavond twee mannen overleden. Dat meldt de politie Gelderland op X. Het gaat om een aanrijding tussen een motor en een auto. De twee bestuurders overleden ter plaatse.
3 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De Groningse gemeente Stadskanaal gaat opnieuw asielzoekers voor een nacht opvangen die vrijdag buiten bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel stonden te wachten. De gemeente laat weten dat het om ongeveer tachtig mensen gaat.
6 uur geledenTER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
13 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
13 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.
14 uur geleden