Kabinet hoopt op ChristenUnie in debat over verdrag met Canada
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet hoopt dat de ChristenUnie woensdag zal helpen het vrijhandelsverdrag tussen de Europese Unie en Canada (CETA) door de Tweede Kamer te loodsen. Het is een netelig onderwerp voor de regeringspartij. In 2016 stemde ze nog tegen het verdrag.
Dat de partij met het verdrag worstelt bleek vorig jaar al toen het debat over CETA op haar verzoek werd uitgesteld. De fractie had "tijd nodig om erover na te denken", zei Kamerlid Joël Voordewind bij de behandeling van de begroting van minister Sigrid Kaag voor Buitenlandse Handel.
Voor de kleinste coalitiepartij is vooral belangrijk dat de kringlooplandbouw in Nederland niet de dupe wordt van het verdrag en dat de voedselveiligheid niet wordt aangetast. Bezwaren tegen het geschillenmechanisme lijken door toezeggingen te zijn weggenomen. Dat biedt perspectief voor het kabinet.
Importheffingen
Door CETA worden vrijwel alle importheffingen afgeschaft. In september 2017 zijn 29 van 30 hoofdstukken van het verdrag in werking getreden. Alleen het geschillenmechanisme waarmee conflicten tussen bedrijven en overheden kunnen worden oplost, wordt nog niet toegepast.
Boeren vrezen oneerlijke concurrentie. De sector is verdeeld over CETA. De grote lobbyclub LTO is zeer positief, maar kleine clubs zijn tegen. Ook is er verzet van vakbonden en milieuorganisaties. Zij vrezen dat het verdrag ten koste gaat van dieren- en milieurechten en arbeidsomstandigheden. Ook maken zij zich zorgen over schadeclaims van grote bedrijven.
Nog een hobbel
Volgens het kabinet worden Europese standaarden niet verlaagd door het verdrag. Het wijst er ook op dat sinds de invoering van het verdrag de landbouwsector er vooral van heeft geprofiteerd. Met CETA wordt de geschillenbeslechting volgens het kabinet flink gemoderniseerd.
Mocht de ChristenUnie het kabinet helpen, dan wacht een volgende en grotere hobbel. In de Eerste Kamer is ook met de steun van de ChristenUnie geen meerderheid voor het verdrag. Dat komt omdat de PvdA haar steun voor het verdrag in oktober introk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De nationale 'bouwbaas' die D66 wil introduceren, is volgens vier deskundigen geen goed idee. Zo'n nieuwe functie zou een "extra laag in het toch al topzware bureaucratische woonbeleid" betekenen, staat in een advies voor de formatiegesprekken tussen D66 en CDA. Peter Boelhouwer, hoogleraar Huisvestingssystemen aan de TU Delft, heeft het dinsdag overhandigd aan de leiders van de twee partijen en woensdag gedeeld met het ANP.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA lagen niet altijd op één lijn als het om stikstof gaat, zei D66-leider Rob Jetten voordat hij woensdag over dit onderwerp in gesprek ging als onderdeel van het formatieproces. CDA'er Bontenbal: "We gaan er gewoon zakelijk, inhoudelijk naar kijken vandaag."
2 uur geledenDen Haag (ANP) - Voor de gloednieuwe Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen (35) is het een "ongelooflijk mooie eer" dat hij is gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. De VVD'er benadrukte in een reactie dat hij wil zorgen voor een beschaafd en positief debat.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij dat VVD'er Thom van Campen de nieuwe Kamervoorzitter is. In een korte reactie zei de premierskandidaat dat zijn partij vooral hoopte dat "een van de twee Tommen zou winnen". Daarmee doelt hij op Van Campen en Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA).
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrekkend voorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma noemt het een "enorme teleurstelling" dat hij de komende kabinetsperiode niet meer de Kamervoorzitter is. "Ik was graag doorgegaan", zei hij in een reactie tegen het ANP.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD'er Thom van Campen (35) is dinsdag verkozen tot de nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij kreeg in de derde stemmingsronde 79 stemmen. Zijn concurrent en zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV, 61) bleef steken op 69.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) wordt geen voorzitter van de Tweede Kamer. Hij moest het in de tweede ronde afleggen tegen Thom van Campen (VVD) en Martin Bosma (PVV).
17 uur geleden