Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet heeft nog weken nodig voor klimaatplan, coalitie verdeeld

Kabinet heeft nog weken nodig voor klimaatplan, coalitie verdeeld

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt "binnen enkele weken" met een langverwacht pakket aanvullende klimaatmaatregelen te kunnen komen. Dat zegt klimaatminister Rob Jetten in een debat met de Tweede Kamer. Net als bij de stikstofaanpak zijn de coalitiepartijen onderling verdeeld over de te nemen maatregelen.

In het coalitieakkoord staat dat de CO2-uitstoot in 2030 met minstens 55 procent moet zijn gedaald ten opzichte van 1990. Om er zeker van te zijn dat dit doel gehaald wordt, mikt het kabinet zelfs wat hoger, op circa 60 procent. Maar de tot dusver uitgewerkte klimaatmaatregelen, tellen op tot een afname van de uitstoot met hooguit 50 procent.

Er ligt een ambtelijk advies met tal van maatregelen die genomen kunnen worden om het klimaatdoel van het kabinet wél binnen bereik te brengen. Daarbij ligt de nadruk op normeren en beprijzen, door benzineauto’s te verbieden of hogere belastingen te heffen op bijvoorbeeld vlees of fossiele brandstoffen.

Draagvlak

Met name de VVD is daar erg kritisch over. "Het lijkt soms alsof het klimaatbeleid pijn moet doen als doel op zich", verzucht Kamerlid Silvio Erkens. Hij vreest dat door dit "burgertje pesten" het maatschappelijk draagvlak wordt weggeslagen en bedrijven het land worden uitgejaagd.

De grootste regeringspartij wil pas op de plaats maken. Wat Erkens betreft wordt eerst werk gemaakt van de uitwerking en uitvoering van al afgesproken beleid, voordat burgers en bedrijven nieuwe beperkingen en belastingen opgelegd krijgen.

Ingrepen

Ook ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis zou een hogere energiebelasting "een wel erg lompe maatregel" vinden. Hij erkent dat gedragsverandering nodig is om de omslag naar een groene samenleving te maken. Maar voorlopig draait het volgens hem vooral "om isoleren, graven, boren, aanleggen, leidingen trekken, zwoegen, zweten en ploeteren."

D66 daarentegen wil geen van de genoemde voorstellen uitsluiten. "Er zijn wat ons betreft geen taboes als het gaat om een leefbare planeet", aldus Kamerlid Raoul Boucke. Hij erkent dat sommige maatregelen pijn zullen doen en hamert op het belang van "een rechtvaardige verdeling van lusten en lasten".

Het kabinet zal volgens Jetten een afgewogen keuze maken uit de "menukaart" die door ambtenaren is samengesteld. In de plannen zullen ook al eerder afgesproken maatregelen nader worden uitgewerkt, zodat het effect ervan kan worden meegenomen in de volgende doorrekening door het Planbureau voor de Leefomgeving. Sommige ingrepen waren daar tot dusver nog niet concreet genoeg voor.

Meer uit Politiek

ChristenUnie en CDA vinden dat Ye niet moet worden toegelaten

DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).

4 uur geleden
Jetten hoopt op terughoudendheid VS na dreigement tegen Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.

4 uur geleden
Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

9 uur geleden
Van Meenen (D66): als AOW-plan van tafel moet, dan liefst vandaag

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedag­svoorziening.

10 uur geleden
GL-PvdA en JA21 willen zwaardere straffen bij femicide

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.

12 uur geleden
Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

2 dagen geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

4 dagen geleden