Kabinet heeft niet afgesproken wanneer asielcrisis voorbij is
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft niet vastgesteld wanneer Nederland de asielcrisis die het wil uitroepen weer te boven is, zegt premier Dick Schoof. Er is bijvoorbeeld niet afgesproken hoezeer de tekorten in de opvang voor asielzoekers moeten zijn afgenomen om de crisismaatregelen weer te kunnen intrekken. Mogelijk worden over dat nog open einde volgende week afspraken gemaakt als het kabinet de plannen bespreekt met de Tweede Kamer, denkt hij.
De crisis is voorbij als "de opvang beheersbaar is", zegt Schoof. Als "de instroom gedaald is en dat de Nederlanders het gevoel hebben dat ze het weer kunnen dragen. En daarmee ook de toegang tot de woningmarkt, toegang tot zorg en onderwijs gewoon weer zijn genormaliseerd." Maar "dat is misschien moeilijk te meten", geeft hij toe tijdens de presentatie van het regeerprogramma. De asielcrisiswet waarin de crisismaatregelen uiteindelijk worden ondergebracht, krijgt wel een maximale duur van twee jaar.
Schoof heeft niet paraat of een eindstreep voor de crisis mogelijk een juridische vereiste is, zodat het kabinet zulke uitzonderlijke maatregelen niet kan laten voortduren als dat niet langer nodig is. Of dat bijvoorbeeld de Raad van State het kabinet ernaar zal vragen. Of en wat het einddoel moet zijn, zal het kabinet volgens hem nog bespreken en "naar aanleiding van de adviezen" van bijvoorbeeld de Raad van State "ongetwijfeld veel nadrukkelijker dan nu".
Algemene Beschouwingen
Het kabinet verdedigt het regeerprogramma en de begroting voor volgend jaar woensdag en donderdag in de Kamer in de zogeheten Algemene Beschouwingen, het traditionele Kamerdebat na Prinsjesdag dat geldt als het belangrijkste van het jaar.
Schoof heeft de onderbouwing van de voorstellen door zijn asielminister Marjolein Faber nog niet gezien, maar rekent er toch op dat die juridisch voldoet. Hij is dan ook niet bang de aankondiging niet te kunnen waarmaken, verzekert hij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt voor om tientallen miljoenen uit te geven aan onder meer politie, OM en plannen rond AI. Daarmee wil het tegemoetkomen aan wensen uit de oppositie. Ministers Eelco Heinen (VVD) en Eelco Eerenberg (D66) van Financiën noemen in hun brief de Groep Markuszower en 50PLUS als het om veiligheid gaat, en Volt als het om AI gaat.
5 uur geleden