Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet haalt twaalf Nederlandse IS-vrouwen naar Nederland

Kabinet haalt twaalf Nederlandse IS-vrouwen naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet haalt dinsdag twaalf Nederlandse vrouwen die worden verdacht van terroristische misdrijven, samen met hun 28 kinderen, uit het noorden van Syrië naar Nederland. Veel vrouwen zitten daar al lange tijd vast in kampen. Eenmaal hier worden de vrouwen meteen aangehouden om ze binnenkort te kunnen berechten. Dat hebben de ministeries van Justitie en Veiligheid, Defensie en Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer gemeld.

De meereizende kinderen worden na aankomst meteen overgedragen aan de Raad voor de Kinderbescherming. De raad bepaalt wat er met de kinderen gaat gebeuren.

Het kabinet wil met deze speciale operatie voorkomen dat de twaalf vrouwen straffeloos blijven. Het kabinet is altijd terughoudend geweest met het ophalen van de vrouwen die er destijds zelf voor hebben gekozen om daar te zijn, onder meer omdat een dergelijke operatie te gevaarlijk zou zijn. Maar onder druk van de rechtbank komt het kabinet toch in actie.

Straf niet ontlopen

De rechtbank in Rotterdam bepaalde in mei dit jaar dat de verdachten naar Nederland moesten worden gehaald voor berechting of dat er een concrete toezegging zou komen dat ze worden gerepatrieerd. Anders zouden de strafzaken die tegen hen worden voorbereid, worden gestopt.

De Tweede Kamer had in een motie van D66 en Volt ook erop aangedrongen om de betrokkenen naar Nederland te brengen zodat ze hun straf niet ontlopen. Justitieminister Dilan Yeşilgöz had eind juni al gemeld dat het kabinet de uitreizigers wilde terughalen, maar dat het niet lukte binnen de vier maanden die de rechtbank had opgelegd. Daarop kreeg het kabinet drie maanden extra tijd. De strafzaken werden onlangs aangehouden tot 9 januari 2023.

Koerdische kampen

Het kabinet zegt dat de vrouwen na "een zorgvuldig voorbereidingsproces" via een "speciale operatie" naar Nederland worden gehaald. De vrouwen worden dinsdag nog in Nederland verwacht, maar het ministerie geeft daar verder geen informatie over. Ze worden na aankomst op Nederlandse bodem direct staande gehouden door de marechaussee en naar gevangenissen overgebracht. Het Openbaar Ministerie zal ze daarna snel voorgeleiden bij de rechtbank.

De vrouwen hebben via hun advocaten aangegeven dat ze naar Nederland willen. Sommigen zitten al jarenlang vast in veelal Koerdische kampen waar de omstandigheden slecht zijn, zeker voor kinderen.

Grootste groep

Het is volgens het ministerie de grootste groep vrouwen tot nu toe die wordt opgehaald. Tot nu toe gingen enkele IS-vrouwen hen voor.

De afgelopen jaren zijn meerdere vrouwen door de rechtbank in Nederland veroordeeld voor hun steun aan Islamitische Staat, die in Syrië en Irak destijds met veel geweld een kalifaat uitriep.

Meer uit Binnenland

Willem-Alexander sluit 'onvergetelijke Koningsdag' in Dokkum af

DOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.

1 uur geleden
NS: treinen druk maar beheersbaar op Koningsdag

DEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.

1 uur geleden
Koningsdag wordt gevierd op vrijmarkten en festivals

DEN HAAG (ANP) - Nederland kleurt maandag oranje voor Koningsdag. Op veel plaatsen waren mensen al vroeg in de weer om een plaats te bemachtigen op de vrijmarkt. Ook zijn er in het hele land diverse evenementen.

1 uur geleden
Optredens Drukwerk afgelast om darmkanker zanger Harry Slinger

AMSTERDAM (ANP) - Harry Slinger (76), zanger van nederpopgroep Drukwerk, heeft darmkanker. De band meldt op Facebook en Instagram dat de kanker operatief kan worden verwijderd en dat de ingreep op korte termijn gepland staat.

1 uur geleden
Drie demonstraties rond route Koningsdag in Dokkum

DOKKUM (ANP) - Rond de route die de koninklijke familie aflegde in Dokkum is op drie plekken gedemonstreerd, laat een woordvoerder van de gemeente Noardeast-Fryslân weten. Van tevoren was dat aantal protesten ook bij de gemeente aangemeld.

1 uur geleden
Politie houdt vrouw aan na schietincident in Enschede

ENSCHEDE (ANP) - De politie heeft een 31-jarige vrouw uit Enschede aangehouden, omdat zij betrokken zou zijn geweest bij een schietincident in het centrum op maandagochtend. Er werd een persoon naar het ziekenhuis gebracht.

2 uur geleden
Politie houdt 17 mensen aan tijdens koningsnacht in Arnhem

ARNHEM/UTRECHT (ANP) - In Arnhem heeft de politie tijdens koningsnacht 17 mensen aangehouden. Mensen werden bijvoorbeeld gearresteerd voor mishandeling, verstoring van de openbare orde en belediging. "Handhavers van de gemeente hadden hun handen vooral vol aan wildplassers", meldt de gemeente. Er waren minder mensen in de stad dan vorig jaar.

3 uur geleden