Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: geen snelle oplossing voor personeelstekort klimaatbanen

Kabinet: geen snelle oplossing voor personeelstekort klimaatbanen

DEN HAAG (ANP) - Het tekort aan mensen die nodig zijn om de omslag naar groene energie te maken, is een urgent probleem, aldus het kabinet. Een snelle oplossing is alleen niet voor handen. "Dit maakt het nodig om kritisch te kijken naar bestaand beleid en vergt een structurele en substantiële inzet om een doorbraak te creëren", schrijven ministers Micky Adriaansens (Economische Zaken) en Rob Jetten (Energie en Klimaat) aan de Tweede Kamer.

Bijna alle sectoren kampen met grote arbeidstekorten. In de technische branche kunnen deze tekorten leiden tot vertraging van het halen van de klimaatdoelen. Het gaat bijvoorbeeld om installateurs van zonnepanelen. Hetzelfde geldt voor de digitale transitie, waarvoor bijvoorbeeld ICT'ers nodig zijn.

De instroom van mensen bij de benodigde technische opleidingen is veel te laag. Het lage aantal vrouwen dat zich inschrijft voor deze opleidingen noemt het kabinet zelfs "alarmerend". In het mbo kiest maar 8 procent van de vrouwen voor zo'n opleiding, van de vrouwelijke hbo'ers slechts 12 procent. Minder dan een op de vijf jongeren met een migratieachtergrond kiest voor een technische richting, tegenover bijna een op de drie jongeren met een Nederlandse achtergrond.

Juiste opleidingen

Een van de manieren om op de langere termijn het personeelstekort op te lossen is ervoor te zorgen dat meer mensen zich voor de juiste opleidingen inschrijven. Daarnaast moet het voor zijinstromers makkelijker worden om aan de energietransitie of digitale transitie te werken. Ook moeten vraag en aanbod beter bij elkaar worden gebracht, bijvoorbeeld door een nauwere samenwerking tussen opleiders en werkgevers. Verder wil het kabinet kijken of mensen die werkloos zijn met de juiste begeleiding in de sector aan de slag kunnen.

Een Actieplan Groene Banen en Digitale Banen moet nog verder worden uitgewerkt, laten de ministers weten. In het najaar gaat het kabinet kijken welke maatregelen verder nodig zijn om meer mensen te werven.

Meer uit Politiek

De Mos: zoveel steun is om stil van te worden

DEN HAAG (ANP) - "Zoveel steun is om stil van te worden", aldus Richard de Mos over de winst van zijn partij in Den Haag. De Mos zegt woensdagavond samenwerking te willen zoeken "met alle partijen die aan de slag willen". Hij wil dat zijn stad "een stuk verdeeldheid" achter zich gaat laten.

10 minuten geleden
Vlieland tweede met uitslag: liberalen grootste partij geworden

OOST-VLIELAND (ANP) - Vlieland is traditiegetrouw als tweede gemeente met de voorlopige uitslag van de verkiezingen gekomen. Alleen lokale partijen deden mee op het Friese Waddeneiland. Nieuw Liberaal Vlieland werd de grootste partij met 36,7 procent van de stemmen, goed voor 4 van de 9 zetels in de raad.

23 minuten geleden
Forum-lijsttrekker Dessing hoopt op tweede zetel in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Forum voor Democratie gaat ervan uit dat zijn zetel in de gemeenteraad van Amsterdam behouden blijft, en hoopt te groeien naar twee zetels. "We gaan onze ene zetel in Amsterdam zeker behouden, maar ik denk dat die tweede zetel echt wel realistisch is", zegt lijsttrekker Johan Dessing.

29 minuten geleden
Amsterdam komt donderdag pas met 100 procent uitslag verkiezingen

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam komt donderdag pas met een tussentijdse uitslag op basis van alle getelde stemmen van de gemeenteraadsverkiezingen. Het gaat dan om de getelde stemmen op partijniveau, laat een woordvoerder van de gemeente weten. De stemmen zijn dan een keer geteld.

38 minuten geleden
Schiermonnikoog weer eerste gemeente met verkiezingsuitslag

SCHIERMONNIKOOG (ANP) - Schiermonnikoog heeft opnieuw als eerste alle stemmen geteld bij een verkiezing. Bij de gemeenteraadsverkiezingen moesten op het Waddeneiland ditmaal 661 biljetten geteld worden.

39 minuten geleden
Exitpoll: partij De Mos grootste in Den Haag met 17 zetels

DEN HAAG (ANP) - De partij Hart voor Den Haag van Richard de Mos is met 17 zetels opnieuw de grootste geworden in Den Haag bij de gemeenteraadsverkiezingen. Dat meldt Ipsos in een exitpoll in opdracht van de NOS. Dat zijn 8 zetels meer dan in 2022.

58 minuten geleden
Opkomst in Rotterdam al hoger dan in 2022

ROTTERDAM (ANP) - De opkomst in Rotterdam bij de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag ligt hoger dan vier jaar geleden. Om 20.45 uur had 40 procent van de Rotterdammers gestemd.

1 uur geleden