Kabinet geeft nieuwe topvrouw KLM direct stevige opdracht mee
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe KLM-baas Marjan Rintel, die op 1 juli met haar nieuwe baan begint, krijgt van het kabinet direct een stevig takenpakket mee. KLM moet namelijk veel meer doen om de kosten structureel omlaag te krijgen. Ook moet de maatschappij werk maken van het voorkomen van belastingontduiking door personeel dat in het buitenland woont. Dat kan door de drempel voor woon-werkverkeer te verhogen. Dat staat in een kabinetsbrief over de bevindingen van staatsagent Jeroen Kremers die toeziet op het naleven van de afspraken met KLM als onderdeel van het coronasteunpakket.
Om KLM door de crisis te loodsen werd een steunpakket van 3,4 miljard euro ingesteld. Daarvan is maar een deel gebruikt, te weten ruim 940 miljoen. Ook is ongeveer twee derde hiervan al terugbetaald. De komende maanden moet het laatste deel worden afgelost. In de brief stellen ministers Sigrid Kaag (Financiën) en Mark Harbers (Infrastructuur) dat ook na het aflossen van de steun KLM gehouden wordt aan de afspraken over financiën, duurzaamheid en leefbaarheid. Dit zou overigens geen onderdeel zijn van de formele afspraken met KLM. Kremers schreef eerder dat vrijwel alle verplichtingen vervallen zodra de lening is terugbetaald en de garantie op bankleningen is beëindigd. Dat moet uiterlijk eind 2025 zijn, maar zal dus eerder gebeuren zo is de verwachting.
Volgens de staatsagent heeft KLM de kosten vorig jaar flink verlaagd, met 30 procent. Maar dit zijn vooral tijdelijke maatregelen en de onderneming moet nu inzetten op meer structurele maatregelen. Ook zou KLM nog geen dekking hebben gevonden voor de beoogde loonsverhoging van 5 procent. Daarbij zou Kremers niet over afspraken zijn geïnformeerd, waar dat wel zou moeten.
Binnen KLM werden eerder al vraagtekens gezet bij de bevindingen van de staatsagent. Zo klonk volgens de ondernemingsraad van KLM vanuit Den Haag een roep om betere arbeidsvoorwaarden in de nasleep van de wilde staking door bagageafhandelaars bij het begin van de meivakantie. Die actie veroorzaakte chaos op de luchthaven. De directie van KLM heeft daarop een inflatiecorrectie toegepast, die volgens de bevindingen van de staatsagent niet zou passen. Verder werd gewezen op de hogere luchthavengelden waar ook KLM mee te maken krijgt. Maar de dienstverlening laat duidelijk te wensen over.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbeoordelaar Scope Ratings heeft zijn kredietoordeel voor de Verenigde Staten verlaagd om de al meer dan drie weken durende 'shutdown' van de Amerikaanse overheid. De grootste economie ter wereld wordt nu door het in Berlijn gevestigde bedrijf beoordeeld met AA-. Dat is drie gradaties lager dan de hoogste score.
25 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Amerikaanse en Chinese functionarissen zijn in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur handelsbesprekingen begonnen voorafgaand aan een ontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft een lijst gepubliceerd van donateurs die hebben bijgedragen aan de nieuwe balzaal van president Donald Trump. Het gaat om rijke particulieren als hedgefundmanager Stephen Schwarzman en oliebaron Harold Hamm. Ook bedrijven uit onder meer de tech- en defensiesector, zoals Amazon, Google, Lockheed Martin, Microsoft en Palantir, dragen bij.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geëindigd en bereikten nieuwe recordslotstanden. Beleggers reageerden opgelucht op inflatiecijfers over september, die lager uitvielen dan verwacht. Door de meevallende cijfers nam de hoop op een renteverlaging door de Federal Reserve verder toe.
11 uur geledenTORONTO (ANP) - De Canadese provincie Ontario zet de reclame met de Amerikaanse oud-president Ronald Reagan tijdelijk stop, zodat de handelsgesprekken tussen Canada en de Verenigde Staten weer kunnen doorgaan. Dit meldt de premier van Ontario, Doug Ford, op het socialemediaplatform X.
12 uur geledenJIAXING (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Chinese moederbedrijf van Nexperia heeft gewaarschuwd dat het conflict met de Nederlandse overheid bij de chipfabrikant invloed kan hebben op de financiële resultaten van het bedrijf. Dit meldde het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.
12 uur geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De winst van het Duitse automerk Porsche is in de eerste drie kwartalen van dit jaar gekelderd. Dat komt vooral door de koerswijziging van het merk voor de productie van elektrische auto's, maar ook door Amerikaanse importheffingen en een afnemende vraag in China.
13 uur geleden