
Kabinet gaat waarschijnlijk wet over publieke omroep veranderen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat waarschijnlijk de wet veranderen waarin onder meer de inrichting van het omroepenstelsel staat beschreven. Staatssecretaris Gunay Uslu (Media) verwacht dat verschillende onderzoeken naar de NPO hiertoe aanleiding zullen geven, zegt ze tijdens een debat in de Tweede Kamer over de mediabegroting.
De bewindsvrouw wil zich onder meer gaan buigen over de verhouding tussen de omroepverenigingen en de NPO. Het zou de eerste keer in ruim vijftien jaar zijn dat deze zogeheten Mediawet wordt veranderd. "Er gaat heel veel rollen, heel veel gebeuren", aldus de staatssecretaris. Wat er mogelijk aan de wet gaat veranderen, kan ze nog niet zeggen.
De bewindsvrouw wil eerst een aantal onderzoeken afwachten, onder meer naar de toekomst van de publieke omroep. Een adviescollege wil criteria opstellen voor hoe omroepen het publieke stelsel kunnen betreden en verlaten. Ook wacht Uslu de resultaten af van onderzoek van de commissie onder leiding van oud-minister Martin van Rijn naar de werkcultuur bij de NPO, naar aanleiding van onthullingen over de onveilige werkcultuur bij de voormalige talkshow DWDD. In de zomer van 2023 verwacht ze meer te kunnen zeggen over de vervolgstappen.
Haast maken
Lucille Werner van het CDA vindt dat de NPO te veel macht naar zich toe heeft getrokken. Nu bepalen directeuren en genremanagers volgens het Kamerlid wat wordt uitgezonden en hoe. Ze wil dat de omroepverenigingen weer meer zeggenschap krijgen. Die hebben volgens Werner meer voeling met de maatschappij en kunnen volgens haar ook de werkcultuur verbeteren als ze meer invloed krijgen.
Na opmerkingen van het Kamerlid hierover zegt Uslu dat ze het een "hele grote vraag" vindt die voor haar "topprioriteit" heeft en ook een "wetswijziging vergt". De staatssecretaris wil dat wel zorgvuldig doen en daarom de tijd nemen, zegt ze op het verzoek van Werner om haast te maken.
Gebroken vaas
Lisa Westerveld (GroenLinks) citeert wat de jurist Egbert Dommering in een rapport zei over de Mediawet om aan te geven waarom die volgens haar aan verandering toe is. De wet "doet denken aan een gebroken vaas waarvan de scherven op alle mogelijke manieren weer aan elkaar zijn geplakt", zo leest het Kamerlid voor. De wet stamt uit 1987 en is daarna meermaals herzien, voor het laatst in 2008.
Het laatste jaar was de publieke omroep regelmatig onderwerp van debat. Onlangs onthulde de Volkskrant dat er jarenlang een onveilige werkcultuur is geweest bij de redactie van DWDD, voor een groot deel veroorzaakt door presentator Matthijs van Nieuwkerk. Ook Ongehoord Nederland (ON!) kwam meermaals in opspraak. De jonge omroep zou zich niet houden aan journalistieke principes en is meermaals beticht van racisme in de uitzendingen. Eind vorige maand liet de NPO weten ON! voor de tweede keer een financiële sanctie op te willen leggen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - CDA-lijsttrekker Henri Bontenbal denkt dat hij veel stemmen van boeren terugkrijgt ten opzichte van vorige verkiezingen, omdat hij een eerlijk verhaal vertelt. Volgens hem heeft het geen nut om "met de vuist op tafel te slaan" en heeft de huidige regering daar weinig mee bereikt het afgelopen jaar.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministers Foort van Oosten (Justitie, VVD) en Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB) vinden dat het demissionaire kabinet er al alles aan doet om de verkiezingen veilig te laten verlopen. Ze reageren daarmee op premier Dick Schoof, die eerder deze week zei dat het kabinet "echt even een tandje bij moet zetten", gezien de bedreigingen en intimidatie van enkele lijsttrekkers.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA en de ChristenUnie hebben in het Zuid-Hollandse verkiezingsdebat gepleit voor uitbreiding van de RandstadRail, het ov-netwerk dat Den Haag, Rotterdam en Zoetermeer verbindt. Kandidaat-Kamerlid Karsten Klein, de nummer 23 op de verkiezingslijst van het CDA, opperde om de RandstadRail door te trekken naar Gouda om zo de A12 te ontlasten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) hoopt dat "de druk op Rusland wordt opgevoerd" als de Amerikaanse president Donald Trump inderdaad weer gaat praten met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Trump kondigde dat gesprek donderdag aan op zijn eigen platform Truth Social.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Docent Harry Pettit heeft donderdag aangifte gedaan tegen onderwijsminister Gouke Moes, bevestigt zijn advocaat Adem Çatbaş na berichtgeving van De Volkskrant. De BBB-minister zei vorige week vrijdag dat hij wil dat de Radboud Universiteit aangifte doet tegen Pettit. Volgens Moes bestaat het vermoeden dat de Nijmeegse universitair docent met zijn uitingen op X strafbare feiten begaat en daar zou de universiteit naar moeten handelen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bedrijfsvoering van Schiphol mag geen hinder ondervinden van de discussie over de natuurvergunning van de luchthaven. Dat laat demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur) via een woordvoerder weten. "Het belang van Schiphol voor de Nederlandse samenleving is groot."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat 50PLUS betreft, mag het volgende kabinet het begrotingstekort "voorzichtig" laten oplopen om de extra uitgaven aan defensie te kunnen betalen die nodig zijn om op termijn te voldoen aan de nieuwe NAVO-norm. Dat heeft lijsttrekker Jan Struijs gezegd in het radioprogramma Sven op 1.
1 dag geleden