Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet gaat met Zeeland praten over compensatie mislopen kazerne

Kabinet gaat met Zeeland praten over compensatie mislopen kazerne

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat met Zeeland bekijken wat het kan doen om het mislopen van de marinierskazerne goed te maken. Hoeveel het kabinet daarvoor wil uittrekken, wil staatssecretaris Barbara Visser nog niet zeggen. Voor de zomer moet dat duidelijk worden.

De marinierskazerne in Doorn verhuist niet naar Vlissingen maar naar Nieuw Milligen bij Apeldoorn, bevestigde Visser na afloop van de ministerraad. Dat zal niet eerder dan in 2025 gebeuren. Het geld dat voor de verplaatsing van de kazerne klaarlag is volgens Visser genoeg om de kosten te dekken.

Het kabinet stelt een speciale gezant aan die met Zeeland moet gaan overleggen over compensatie. Wie er met die taak wordt belast is nog onduidelijk. De bemiddelaar moet in ieder geval ook de zegen hebben van Zeeland.

Leegloop

De Zeeuwen zijn woedend over het afblazen van de beloofde komst van de mariniers. Visser begrijpt dat wel. "Dat zou ik ook zijn in hun positie." Het kabinet breekt inderdaad zijn woord, erkent ze.

Toch moest dit besluit vallen, zegt Visser. Ze vreesde voor een leegloop bij het Korps Mariniers als dat naar Zeeland zou moeten verkassen. Veel ervaren krachten namen de afgelopen jaren ontslag of dreigden daarmee. Hun gezinnen zouden hun werk, familie en vrienden in het midden van het land niet achter willen laten. De militaire vakbonden reageren vrijdag tevreden dat de gewraakte verhuizing niet door gaat.

Geen lichtzinnig besluit

Visser geeft toe dat Defensie steken heeft laten vallen in het getouwtrek over de verhuizing, waarover jarenlang rumoer was. "We hadden sneller duidelijkheid moeten geven. Dat betreur ik." Al in 2012 viel het besluit om de mariniers naar de Zeeuwse stad te verhuizen.

Maar zo'n besluit neem je niet lichtzinnig, beklemtoont ze. Het moest goed onderzocht worden en er moest ook gekeken worden naar een nieuwe locatie. Het departement is vorig jaar op zoek gegaan naar alternatieven voor Vlissingen.

Het afblazen van de verhuizing naar Vlissingen kost alleen al tientallen miljoenen. Hoe hoog de rekening precies uitvalt, wil Visser niet zeggen. Defensie moet bovendien de bestaande luchtmachtbasis in Nieuw Milligen klaarmaken voor de komst van de mariniers en de kazerne in Doorn zo opknappen dat de mariniers daar nog een paar jaar kunnen blijven.

Meer uit Politiek

Becking: één landelijke doorstroomtoets vóór 2029 niet haalbaar

DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.

8 uur geleden
Eerste gesprek met nieuwe informateur 'in goede sfeer' verlopen

DEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.

11 uur geleden
Schoof: geen beslissing over Oekraïne zonder de Oekraïners

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.

12 uur geleden
Hermans ziet geen mogelijkheden om gaswinning Warffum te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.

12 uur geleden
Hoog opgelopen conflict in kabinet om mestregels

DEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.

12 uur geleden
Eerste overleg Letschert met leiders D66, CDA en VVD begonnen

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.

14 uur geleden
Kabinet maakt dit jaar nog extra geld vrij voor hulp aan Soedan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.

1 dag geleden