Kabinet gaat loting voor studie weer invoeren
DEN HAAG (ANP) - Universiteiten en hogescholen moeten studenten weer kunnen toelaten door middel van loting. Loten werd door het vorige kabinet afgeschaft, maar de ministerraad stemde vrijdag in met een voorstel van minister Ingrid van Engelshoven om het opnieuw in te voeren.
De aanpassing geldt voor opleidingen met een beperkt aantal studieplekken, ook wel een numerus fixus genoemd. Na de afschaffing van de loting in 2013 werden studenten gekozen op basis van bijvoorbeeld cijfers of motivatiegesprekken. Dit moest leiden tot minder uitval, omdat vooral studenten met betere cijfers en meer motivatie een plek krijgen.
In de praktijk zorgde het voor meer kansongelijkheid omdat studenten met een migratieachtergrond of uit armere gezinnen minder snel werden toegelaten. Studies werden daardoor minder divers. Door loten weer toe te staan, moet de kansenongelijkheid afnemen.
Toelatingstoetsen
Instellingen mogen nog steeds andere manieren gebruiken om studenten te kiezen, zoals motivatiegesprekken of toelatingstoetsen. Een combinatie kan ook, zoals een loting waarbij goede cijfers de kans op toelating vergroten.
Het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) was eerder dit jaar kritisch over het voorstel. Voormalig voorzitter Kees Gillesse vroeg zich toen af of dit wel de juiste manier is om tot een eerlijke selectie te komen. Volgens hem ontbrak de wetenschappelijke onderbouwing hiervoor.
Zittend voorzitter Dahran Çoban ziet ook nu liever een combinatie met een wetenschappelijk onderbouwde methode, zoals een gesprek. Ze vindt dat er een selectievorm moet komen waardoor de "juiste student op de juiste plek" wordt geplaatst. Alleen een loting is daarvoor volgens haar niet geschikt.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep celstraffen van achttien jaar geëist en tbs met dwangverpleging tegen Peter S. (62) en Nancy D. (57) voor het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zes Nederlandse hulporganisaties gaan meer noodhulp aan Libanon geven. Ze krijgen daarvoor 3 miljoen euro van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het geld is onder meer bedoeld om de komende maanden eten en schoon drinkwater te kopen. Door Israëlische aanvallen zijn veel Libanezen op de vlucht geslagen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politieke partijen gebruiken in hun verkiezingsprogramma's voor de gemeenteraadsverkiezingen regelmatig letterlijke teksten van lobbyisten, zonder dit te vermelden, zegt de Open State Foundation. De organisatie onderzocht in samenwerking met NOS Bureau Regio ruim duizend verkiezingsprogramma's en zo'n 2300 lobbydocumenten uit 37 gemeenten via een geautomatiseerde tekstanalyse.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie is op zoek naar twee verdachten na de explosie bij een kantoorpand op de Amsterdamse Zuidas in de nacht van zondag op maandag. Een politiewoordvoerder zei maandagavond in programma Opsporing Verzocht dat de twee op een fatbike bij het Atrium-gebouw aankwamen.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De actie Serious Request van 3FM heeft 18.848.700 euro opgehaald voor Spieren voor Spieren. Het uiteindelijke eindbedrag werd maandag bekendgemaakt. In de week voor kerst was al een recordbedrag van 18,4 miljoen euro binnengehaald, maar daar is dus meer dan vier ton bijgekomen.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC gaat een "externe meldmogelijkheid" creëren waar medewerkers van de intensivecareafdeling anoniem hun ervaringen kunnen delen over de werkcultuur. Dat laat het ziekenhuis maandag weten, na berichtgeving eerder deze maand van NOS, Nieuwsuur en Rijnmond over een angstcultuur.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft de explosie op de Zuidas in Amsterdam van afgelopen nacht veroordeeld. De ontploffing gebeurde bij een vestiging van de Amerikaanse Bank of New York Mellon, nadat eerder ook een synagoge in Rotterdam en een joodse school in Amsterdam werden getroffen.
16 uur geleden