Kabinet gaat kinderkoop verbieden
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil het kopen van kinderen strafbaar stellen. Vrouwen die draagmoeder willen zijn of hun kind ter adoptie willen afstaan, mogen niet meer worden overgehaald met geld of andere diensten. Wensouders die zich daar toch schuldig aan maken, kunnen een jaar celstraf krijgen.
Het voorstel moet kwetsbare vrouwen beschermen. Vrouwen voor wie een zwangerschap risicovol is, bijvoorbeeld door medische problemen, kunnen dit verzwijgen als iemand hun veel geld aanbiedt. Ook kan het ze overhalen hun kind af te staan, terwijl ze dit anders niet hadden gewild. Vrouwen die zelf een kind aanbieden in ruil voor geld of wederdiensten, zijn net zo goed strafbaar.
De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met wet van ministers Dekker (Rechtsbescherming) en Van Engelshoven (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). De bewindspersonen vinden dat de keuze voor draagmoederschap of het afstaan van een kind altijd vrijwillig moet zijn.
Dekker wil met dit voorstel ook het kind beschermen. "Opgroeien in het besef gekocht te zijn, is vreselijk. Kinderen zijn geen handelswaar, daarom moeten we een duidelijke grens stellen."
Ook wil Dekker in de toekomst een 'draagmoederbank' opzetten, zei hij in november vorig jaar. Deze instantie kan dan bemiddelen tussen wensouders en draagmoeders. Nu mogen wensouders alleen nog in kleine kring rondvragen.
Meer uit Binnenland
OLDEBROEK (ANP) - Bij het gemeentehuis van het Gelderse Oldebroek is donderdagavond gedemonstreerd voor de lhbti-gemeenschap. Dat gebeurde voorafgaand aan de installatie van het nieuwe conservatieve college van burgemeester en wethouders, dat de regenboogvlag niet meer wil hijsen en het lokale lhbti-beleid schrapt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam is sprake van wanbeheer, meldt de onderwijsinspectie. Het bestuur van de islamitische school heeft "langdurig en in ernstige mate nagelaten" om het onderwijs te verbeteren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kijkt welwillend naar de gezamenlijke militaire oefeningen die Frankrijk wil organiseren met de bondgenoten van Oekraïne. Het ministerie van Defensie heeft "een positieve grondhouding", laat het weten.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven ligt vanaf oktober negen maanden stil vanwege de vervanging van de spoorbrug over de Gouwe. Die is op zich veilig, maar er is "beweging geconstateerd in de landhoofden en middenpijler van de spoorbrug", aldus de NS.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de rechtbank in Utrecht demonstreren donderdagmiddag tientallen mensen tegen de vrijspraak van twee mannen (45 en 48) voor de verkrachting van een 17-jarig meisje in Nieuwegein. De veertigers werden vrijgesproken omdat volgens de rechtbank niet kon worden vastgesteld dat het minderjarige slachtoffer zich in een 'bijzonder kwetsbare positie' bevond. De actie wordt georganiseerd door de Dolle Mina's.
7 uur geledenBREDA (ANP) - De rechtbank Zeeland-West-Brabant heeft een 34-jarige man veroordeeld tot een celstraf van 27,5 jaar voor het doodschieten van een man op de Visodeweg in het Zeeuwse Ritthem in september 2024. Een andere man werd tijdens het vluchten beschoten en later zwaargewond aangetroffen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland mag de damherten in de Hoeksche Waard niet afschieten. De rechtbank heeft opnieuw geoordeeld dat de onderbouwing voor het doden van de hele populatie onvoldoende is. Vijf jaar geleden hield de rechter het afschieten van de dieren in het plattelandsgebied ook al tegen.
9 uur geleden