Kabinet gaat geen verbod op verbranding koran instellen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat geen verbod instellen op het verbranden van de koran bij demonstraties of acties. Het ziet daar geen aanleiding toe, schrijven demissionair ministers Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) en Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) aan de Tweede Kamer.
Dit zal het kabinet schriftelijk laten weten aan de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch, die vorige maand om een landelijk verbod op koranverbrandingen vroeg.
Het schenden van een koran is in Nederland niet strafbaar gesteld, schrijven de bewindslieden aan de Kamer. Dat geldt ook voor andere geschriften en boeken die als heilig worden gezien. De bewindslieden wijzen er daarnaast op dat blasfemie (smadelijke godslastering) tien jaar geleden is geschrapt uit het Wetboek van Strafrecht.
Denemarken
Schending van de koran of een ander heilig geschrift kan de rechter wel meewegen als er strafbare feiten zijn begaan. Het in het openbaar schenden van een koran vinden de bewindslieden een "verwerpelijke, provocerende en aanstootgevende actie". Het kan echter "nooit een rechtvaardiging zijn voor geweld of het dreigen met geweld".
Het op voorhand verbieden van een koranverbranding bij een buitenlandse ambassade of consulaat in Nederland is niet mogelijk, schrijven de ministers. De Wet openbare manifestaties biedt daar geen mogelijkheid toe.
Denemarken heeft wel een verbod ingesteld op koranverbrandingen. Nederland houdt in de gaten welk effect de Deense strafwetgeving heeft op koranschendingen, de binnenlandse veiligheidssituatie en de veiligheid rond de Deense diplomatieke vertegenwoordigingen in landen met een overwegend islamitische bevolking, schrijven de ministers.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De verklaring van Nederland en vijf bondgenoten om de scheepvaart in de Straat van Hormuz te beschermen is een "heel duidelijk signaal" aan Iran dat het moet stoppen met aanvallen op landen in de Golfregio. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Asiel en Migratie Bart van den Brink voorziet nog geen problemen door de winst van partijen tegen asielzoekerscentra bij de gemeenteraadsverkiezingen. "Ik ga met colleges in gesprek, niet met alle losse partijen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen moeten hun campagneborden zelf weghalen. Dat blijkt uit een rondgang langs Rotterdam, Tilburg en Utrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nu niet de tijd om stil te zijn over oprukkende extreemrechtse partijen, vindt Esther Ouwehand. "En de Partij voor de Dieren is dat ook niet van plan", zegt de partijleider een dag na de gemeenteraadsverkiezingen. Ze doelt onder meer op de groei van Forum voor Democratie en lokale radicaalrechtse partijen in de gemeenteraden.
1 dag geleden