Kabinet en coalitie praten verder over beteugelen energiekosten
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de fractievoorzitters van coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie praten maandag verder hoe zij de stijgende energiekosten kunnen beteugelen. Zondag praatten zij daar ook al over, maar toen leidde het niet tot een akkoord. Volgens ingewijden werd er in ieder geval gesproken over een prijsplafond.
Vrijwel zeker zal er geen plafond komen voor volledig energiegebruik. Bronnen zeiden tegen het AD dat mensen voor gemiddeld gebruik de energieprijs betalen van voor de oorlog in Oekraïne, waarna de gasprijs fors steeg. Voor extra gebruik zal de huidige energieprijs gelden. Waar precies de grens komt te liggen, konden ingewijden niet bevestigen.
Het plan lijkt sterk op het voorstel waar oppositiepartijen GroenLinks en de PvdA begin september mee kwamen. Zij opperden toen al om voor gebruik tot 1500 kuub gas en 3300 kWh aan stroom het oude tarief te laten gelden.
Minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) noemde dat idee "heel constructief" maar waarschuwde dat het moeilijk was om dit jaar nog in te voeren. Vooral kleinere leveranciers zouden moeite hebben om de maatregel uit te voeren.
Het kabinet heeft al beloofd dat deze winter niemand wordt afgesloten van energie omdat hij of zij de rekening niet kan betalen. Maar hoe dit precies geregeld moet worden, bespreken het kabinet en de coalitie nog. Mogelijk gaat het via een fonds of kredieten voor energiebedrijven, zodat die niet in de problemen komen als veel klanten minder gaan betalen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ProVeenendaal heeft maandag namens een groep lokale Pro-partijen bij de Raad van State gepleit tegen de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. De fusiepartij is omgedoopt tot Progressief Nederland, kortweg PRO. De lokale partijen zeggen nu al last te hebben van naamsverwarring. De Kiesraad vindt het aan de lokale centrale stembureaus om hierover te oordelen bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen in 2030.
11 uur geleden