Kabinet en Aruba botsen over voorwaarden om lening te verlengen
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Koninkrijksrelaties) wil de coronaleningen aan Curaçao, Sint Maarten en Aruba alleen tegen gunstige voorwaarden verlengen als deze eilanden aan strenge voorwaarden willen voldoen, schrijft ze in een Kamerbrief. Dat stuit op onvrede bij Aruba. De minister-president Evelyn Wever-Croes noemde het eerder chantage dat Nederland eist om met een rijkswet te regelen dat er financieel toezicht wordt gehouden op het eiland.
Nederland heeft in totaal 1,17 miljard euro uitgeleend aan de landen in het Caribisch deel van het Koninkrijk. Deze zijn in 2020 en 2021 verstrekt om Aruba, Curaçao en Sint Maarten te helpen de financiële klappen van de coronapandemie op te vangen. Het raakte de eilanden hard dat het toerisme wegviel. In oktober lopen de leningen af en het is de landen nog niet gelukt om deze af te betalen.
Het kabinet is bereid deze leningen tegen gunstige voorwaarden te herfinancieren. Tegen een relatief lage rente mogen de eilanden langer de tijd nemen om de leningen af te betalen, mits ze aan bepaalde voorwaarden voldoen.
'Financieel toezicht'
Het kabinet stelt per land specifieke voorwaarden, naast een aantal algemene voorwaarden. Zo wordt aan Aruba gevraagd om de nationale wet over financieel toezicht te vervangen door een rijkswet, een overkoepelende wet die geldt in het hele Koninkrijk. In Aruba wordt dat gezien als een aantasting van de autonomie. Van Huffelen schrijft dat het eiland een hogere rente moet betalen als er geen akkoord komt over een rijkswet. Curaçao en Sint Maarten hebben al zo'n wet.
Over de vermeende dwang die Nederland zou opleggen aan Aruba, zegt ze: "we vragen niets nieuws, maar vinden het belangrijk dat we op een goede manier financieel toezicht op het eiland kunnen organiseren. En ook dat de Nederlandse belastingbetaler weet dat de leningen terug komen." De staatssecretaris heeft de hoop er alsnog met Aruba uit te komen.
Opnieuw geld lenen
Met Curaçao en Sint Maarten wil Van Huffelen een bestuurlijk akkoord bereiken over "een financieel realistisch reddingsplan voor pensioenverzekeraar Ennia". Deze kampt momenteel met een enorm vermogenstekort, waardoor een flinke korting dreigt voor 30.000 polishouders op Curaçao en Sint Maarten.
De gesprekken met Sint Maarten hierover verlopen voorspoedig, zei Van Huffelen vrijdag in een onlinegesprek met de Caribische pers. Het betekent volgens haar dat Nederland de landen opnieuw geld moet lenen. Ze verwacht hierover ook een akkoord met Curaçao te kunnen sluiten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden