Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet eens over extraatjes in begroting

Kabinet eens over extraatjes in begroting

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de eindejaars-update van de begroting klaar, en die bevat een flink aantal extraatjes. Vooral voor de stikstofcrisis, het onderwijs en de strijd tegen ondermijnende misdaadbendes trekt het kabinet de portemonnee.

Het kabinet presenteert traditioneel op 1 december de najaarsnota, de laatste tussenstand van de overheidsfinanciën voordat het boekjaar 2019 wordt afgesloten. Dan wordt ook duidelijk hoe wordt omgegaan met mee- en tegenvallers, en worden eventuele extraatjes verdeeld.

Duidelijk is al dat het kabinet genoeg financiële ruimte heeft om op sommige terreinen heel wat meer te investeren dan het zich op Prinsjesdag 2018 had voorgenomen. De afgelopen weken werd al circa 1 miljard euro aan extra uitgaven aangekondigd. Dit geld gaat vooral naar de prangende maatschappelijke problemen.

Stikstofcrisis

De aanpak op de korte termijn van de stikstofcrisis, die voor grote problemen zorgt bij de woningbouw en wegenaanleg, is de grootste post. Daarvoor zet het kabinet 500 miljoen euro opzij, waarvan de helft voor natuurherstel.

Onderwijsminister Arie Slob kon leraren een extra financiële impuls beloven. Voor het primair en voortgezet onderwijs trekt het kabinet 460 miljoen euro uit, onder meer om de werkdruk aan te pakken. Het geld is grotendeels eenmalig, en kan daarom niet worden gebruikt om salarissen te verhogen. Een klein deel - 16,5 miljoen euro voor het speciaal onderwijs - is wel structureel. Tot tevredenheid stemt dat het extraatje nog niet, de onderwijsbonden vinden dat er meer structureel geld moet komen en staakten begin deze maand alsnog.

Sociale advocatuur

Ook sociale advocaten dreigden begin januari te staken vanwege een tekort aan geld in de rechtsbijstand. Hoewel de verantwoordelijke minister lang voet bij stuk hield, kwam hij vorige week toch over de brug met een bedrag van 73 miljoen voor de sociale advocatuur. De komende weken moet blijken of er na de jaarwisseling toch genoeg sociaal advocaten beschikbaar zijn.

Justitie krijgt daarnaast een extra potje van 110 miljoen euro voor de bestrijding van zware, georganiseerde misdaad die de samenleving ondermijnt. Het geld wordt ook ingezet voor beveiliging van rechters, officieren van justitie en advocaten. Die is opgeschroefd na de moord in september op advocaat Dennis Wiersum, die de kroongetuige in een groot liquidatieproces bijstond.

Meer uit Binnenland

In heel Nederland verhoogd risico op natuurbranden

DEN HAAG (ANP) - Door aanhoudende hitte en droogte geldt sinds vrijdag in heel Nederland een verhoogd risico op natuurbranden. Die waarschuwing was al van kracht in het grootste deel van het land en is dat nu ook in de regio's Zeeland, Rotterdam-Rijnmond en Zuid-Holland-Zuid.

50 minuten geleden
Russische dienst hackte camera's langs militaire routes

DEN HAAG (ANP) - Russen hebben in Nederland "een klein aantal" particuliere camera's gehackt langs routes waar militaire goederen worden vervoerd. De inlichtingendiensten AIVD en MIVD hebben de eigenaren gewaarschuwd zodat ze maatregelen konden nemen, meldt Defensie.

1 uur geleden
Roemeense jongen (14) dwong Nederlands meisje zichzelf te snijden

AMSTERDAM (ANP) - Een 14-jarige jongen uit Roemenië heeft een Nederlands minderjarig meisje gedwongen zichzelf te snijden en teksten met haar eigen bloed op een muur te schrijven, zogeheten bloodwalls. Ook dwong hij haar zijn naam te kerven in haar lichaam en haar eigen huisdier te doden. De rechtbank Amsterdam heeft de Roemeense jongen vrijdag veroordeeld tot een jaar jeugddetentie, waarvan zes maanden voorwaardelijk.

1 uur geleden
Vrouw veroordeeld voor dreigen met bom in Utrechts politiebureau

UTRECHT (ANP) - Een 46-jarige vrouw is veroordeeld tot een jaar cel voor het dreigen met een bom bij het politiebureau in Utrecht. Zeven maanden daarvan zijn haar voorwaardelijk opgelegd, zodat ze niet meer terug de cel in hoeft.

2 uur geleden
Wetgeving om Russische vloot aan te pakken eindelijk klaar

DEN HAAG (ANP) - Er werd al lang door de Tweede Kamer om gevraagd, maar nu is de wetgeving om de Russische schaduwvloot beter te kunnen aanpakken eindelijk klaar. Door het wetsvoorstel, waarmee de ministerraad vrijdag akkoord ging, komen er meer mogelijkheden om schepen die onder valse vlag of zonder vlag varen aan te pakken.

2 uur geleden
Kabinet wil afstand van 500 meter tussen huizen en geitenbedrijf

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat nieuwe huizen minstens 500 meter van een geitenhouderij vandaan gebouwd worden. Andersom mogen er geen nieuwe geitenboerderijen komen binnen 500 meter van een woonwijk. Dat besluit het kabinet nadat de Gezondheidsraad eerder adviseerde om een norm van 1000 meter in te stellen om gezondheidsrisico's in de buurt van geiten te beperken.

3 uur geleden
COA over opvanglocatie Den Haag: eenzijdig opzeggen kan niet

DEN HAAG (ANP) - Het eenzijdig opzeggen van de overeenkomst over de opvanglocatie voor 440 asielzoekers aan de Sportlaan in Den Haag kan niet. Dat zegt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een reactie op het voornemen van het nieuwe stadsbestuur van Den Haag om de geplande opvang niet door te laten gaan.

3 uur geleden