Kabinet: cijfers drank- en tabaksgebruik jongeren zijn alarmerend
DEN HAAG (ANP) - Uit verschillende rapporten over het drankgebruik en rookgedrag van jongeren komen "alarmerende" cijfers naar voren, zegt staatssecretaris Maarten van Ooijen (Preventie). Te veel middelbare scholieren drinken of roken weleens, en de cijfers zijn de afgelopen jaren nauwelijks verbeterd. Ook kunnen jongeren drank en tabak nog te makkelijk zelf kopen.
In een eerder gepubliceerd onderzoek over de gezondheid en welzijn van jongeren zegt meer dan een op de vier 12- tot en met 16-jarigen in de afgelopen maand te hebben gedronken. Driekwart van de drinkers deed zelfs aan bingedrinken, waarbij op één gelegenheid meer dan vijf glazen werden gedronken. "Deze cijfers zijn sinds 2013 nauwelijks veranderd", zegt Van Ooijen, terwijl preventie (het voorkomen van gezondheidsproblemen als gevolg van levensstijl) juist een belangrijk thema is voor dit kabinet en het vorige.
Van de scholieren (12 tot 16 jaar) geeft ongeveer 10 procent aan de afgelopen tijd te hebben gerookt. Tussen 2001 en 2017 daalde dit cijfer nog jaarlijks gestaag, maar sindsdien is het niet meer afgenomen. Van de rokers heeft 16 procent de sigaretten zelf gekocht. "Het totale beeld geeft reden tot zorg", aldus Van Ooijen. Uit onderzoek door het bureau Objectief in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, blijkt namelijk dat jongeren nog te makkelijk sigaretten en drank zelf kunnen kopen.
Steekproef
Nog geen vier op de tien pogingen door 16- en 17-jarigen die onder begeleiding proberen alcohol te kopen, mislukt. Dat cijfer is nauwelijks toegenomen sinds 2020, blijkt uit een steekproef waarbij gebruik wordt gemaakt van een mysteryshopper. Bij slijterijen strandde het merendeel van de pogingen (71 procent) net als bij supermarkten (63 procent). Maar slechts een op de tien pogingen van jongeren om via thuisbezorgkanalen (waaronder maaltijdbezorgdiensten en webshops) alcohol te bestellen, werd tegengehouden. Vooral de score van onlineaanbieders zijn "teleurstellend", met flitsbezorgers "als dieptepunt": slechts 1 procent van de kooppogingen mislukte.
Pogingen van jongeren om tabak te kopen, stranden iets vaker. Het 'nalevingscijfer' ligt voor tabak op bijna 63,7 procent: bijna twee op de drie pogingen mislukken. Daar is ten opzichte van eerdere jaren wel een verbetering te zien.
Later in het jaar komt Van Ooijen terug op verdere maatregelen om drank- en tabaksgebruik onder jongeren tegen te gaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden