Kabinet breidt steunregelingen wat uit vanwege lockdown
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet breidt de steunregelingen uit voor ondernemers, wegens de lockdown die zaterdag is aangekondigd. Bedrijven komen sneller in aanmerking voor de Tegemoetkoming Vaste Lasten (TVL). Daarnaast wordt de loonsteunregeling NOW uitgebreid.
Ondernemers kunnen al TVL aanvragen als ze 20 procent van hun omzet verliezen, in plaats van 30 procent. De verruiming van het pakket kost het kabinet naar verwachting zo'n 590 miljoen euro.
Ook de loonsteun wordt verruimd. Deze subsidie, NOW, wordt berekend op basis van onder meer omzetverlies, maar eerder gold daar een maximum van 80 procent. Omdat veel bedrijven nu hun deuren moeten sluiten, gaat het maximum naar 90 procent.
Voorraadvergoeding
Het kabinet kondigde zaterdag aan dat het land enige weken bijna volledig op slot gaat. Demissionair premier Mark Rutte kondigde tijdens de persconferentie al aan te willen kijken of de steunregelingen nog wel genoeg zijn voor de strenge regels. Toen de coronamaatregelen in november weer werden aangescherpt, besloot het kabinet al het steunpakket toch terug te laten keren. Eind oktober liepen de meeste steunregelingen eigenlijk af.
In een voorraadvergoeding voor horeca en winkels ziet het kabinet nu niets. "Een dergelijke regeling is slecht uitvoerbaar en maakt het niet goed mogelijk om tijdig steun te verlenen." Zelfstandigen die onder een eerdere regeling geld hebben geleend (Tozo), hoeven dit geld nog niet vanaf 1 januari terug te betalen. Zij hoeven pas vanaf 1 juli 2022 af te lossen.
Buitenschoolse opvang
Ouders wordt gevraagd om de factuur aan de buitenschoolse opvang te betalen, ook nu deze is gesloten voor de meeste kinderen. Het kabinet broedt op een tegemoetkoming die lijkt op de regeling uit eerdere lockdowns. Daarnaast trekt het kabinet nog eens 5,6 miljoen euro uit voor musea, en krijgen dierentuinen 10 miljoen euro om "het dierenwelzijn en de maatschappelijke waarde van dierentuinen te waarborgen".
Het kabinet benadrukt nog steeds dat het zoekt naar een manier om steun voor de lange termijn te regelen, op een manier die de economie minder verstoort. Naar verwachting komt het nieuwe kabinet in maart met deze plannen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat het nieuwe kabinet snel wettelijk regelt dat toezichthouders sneller kunnen ingrijpen in slecht functionerende markten. De belangenbehartiger voor consumenten doet deze oproep nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) maandag meldde te gaan controleren of telecomaanbieders zich houden aan hun verplichtingen.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De recente massaontslagen bij Heineken, ASML en ABN AMRO zijn nog maar een voorproefje, denkt oud-ASML-topman Peter Wennink. "Er komt nog veel meer aan in het bedrijfsleven en bij de overheid. Kunstmatige intelligentie (AI) kan de productiviteit zoveel verhogen. Als wij dat niet doen, doen andere landen dat. Maar het is niet alleen digitalisering. De kostenstijgingen spelen ook in de zorg, defensie en klimaat en energie. We moeten iets doen", zei Wennink tijdens het evenement State of Dutch Tech in Den Haag tegen het ANP.
1 uur geledenVEGHEL (ANP) - De overname van HEMA door een investeringsvehikel van de familie Van Eerd is woensdag afgerond. In december werd bekend dat investeringsvehikel Mississippi Ventures de resterende helft van de aandelen van de winkelketen wilde overnemen. Nu heeft het vehikel van de familie achter supermarktketen Jumbo alle benodigde goedkeuringen ontvangen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel, bekend van Barbie, Hot Wheels en Fisher-Price, was woensdag een opvallende verliezer op de aandelenbeurzen in New York. Mattel kwam met tegenvallende cijfers over de belangrijke feestdagenperiode en ook met een verwachting voor een lagere winst per aandeel in 2026. Het aandeel dook in de vroege handel op Wall Street ruim 26 procent in het rood.
1 uur geledenJIAXING (ANP) - De beslissing van de ondernemingskamer over Nexperia verlengt "een periode van aanzienlijke onzekerheid" rond de chipmaker, stelt het Chinese moederbedrijf Wingtech. Rechters van de ondernemingskamer besloten dat er een onderzoek moet komen naar Nexperia, omdat er gegronde redenen zijn voor twijfel aan het juiste beleid bij het bedrijf. Daarmee blijft ook een maatregel in stand waardoor Wingtech als aandeelhouder op afstand wordt gezet bij de besluitvorming over Nexperia.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Twee Russische luchtvaartmaatschappijen zijn van plan om vliegtuigen naar Cuba te sturen om toeristen te evacueren, zegt de luchtvaartautoriteit Rosaviatsia. Daarna zijn de maatschappijen van plan om niet meer op het eiland te vliegen zolang het gebrek aan brandstof aanhoudt.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Nexperia is tevreden met de beslissing van de ondernemingskamer om een onderzoek naar de Nijmeegse chipmaker te bevelen. Door die maatregel blijft de Chinese zakenman Wing Zhang geschorst als topman van het bedrijf.
2 uur geleden