Kabinet biedt opening: gesprek over alternatief btw-verhoging
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat de komende maanden in gesprek met de oppositie over alternatieven voor de btw-verhoging op sport en cultuur. Minister van Financiën Eelco Heinen was voorzichtig, maar sprak van een "mooi voorstel" vanuit de oppositie. Als er een alternatief wordt gevonden, blijven sportscholen, kranten en concertkaartjes dus onder het lage btw-tarief vallen.
De btw-verhoging zou pas vanaf 1 januari 2026 ingaan. Het CDA kwam op de valreep met een voorstel, gesteund door onder meer ChristenUnie, SGP en D66, om meer tijd te kopen voor een besluit hierover. In de aanloop naar de voorjaarsnota gaan de coalitie en het kabinet in gesprek met de oppositie over alternatieven. Het kabinet zal zelf ook voorstellen doen. Voorwaarde is dat de 2,3 miljard euro wordt opgehaald én er genoeg steun in de Kamer is.
Het alternatief om dat bedrag te vinden moet waarschijnlijk alsnog vanuit de btw komen. Door onduidelijke uitzonderingen op andere terreinen af te schaffen, hoopt de politiek het geld elders vandaan te halen. Het kabinet gaf toe aan de oproep van de oppositie, omdat het geen meerderheid in de Eerste Kamer heeft. Zonder deze toezegging zou het belastingplan niet door de senaat komen.
Belastingplan
Er is al lange tijd veel te doen om de afschaffing van het verlaagde btw-tarief op sport, boeken en cultuur. Enerzijds omdat de prijs van een leesboek en een museumbezoek fors zal stijgen, anderzijds omdat het kabinet wel met allemaal nieuwe uitzonderingen komt. Zo zal een bioscoopkaartje onder het lage tarief blijven vallen, maar een theatervoorstelling onder het hoge.
De oppositie twijfelde nog lang in het debat, omdat steun voor het belastingplan vooralsnog wel steun voor de btw-verhoging betekent. Er blijft een risico bestaan dat de btw op sport en cultuur alsnog omhoog gaat, als de regeringscoalitie, de oppositie en het kabinet niet tot een akkoord komen.
De afgelopen tijd sprak het kabinet al langer met oppositiepartijen over het gehekelde voorstel, niet alleen in debat, maar ook achter de schermen. Toch lukte het nog niet om tot een akkoord te komen. Door mee te gaan in het voorstel van de oppositie, doet het kabinet een belangrijke handreiking. Heinen hoopt ook het "spaghettimonster" van de btw, met eindeloos veel uitzonderingen en grensgevallen, op deze manier te kunnen vereenvoudigen.
Meer uit Politiek
ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft kritiek op het besluit van de Verenigde Staten om de oliesancties tegen Rusland tijdelijk te verlichten. "Zeer onverstandig", noemde premier Rob Jetten de beslissing op zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad.
23 uur geleden