Kabinet bereid te praten over voorkomen pensioenkortingen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is bereid pensioenkortingen te voorkomen om snel tot een akkoord te komen met vakbonden en werkgevers over een nieuw pensioenstelsel. Het onderwerp ligt in ieder geval op tafel als de partijen daarover deze week verder onderhandelen, bevestigen Haagse bronnen na een bericht van de NOS.
Minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) wil graag eind volgende week een uitwerking van het vorig jaar gesloten pensioenakkoord bespreken in de ministerraad. Maandagavond vond al op hoog niveau overleg plaats tussen de partijen, maar dat leverde nog geen akkoord op. Donderdag wordt daarom verder onderhandeld.
Volgens ingewijden is het "logisch" dat de dreigende pensioenkortingen daarbij gespreksonderwerp zijn. Door de coronacrisis is de financiële situatie van de pensioenfondsen verder verslechterd en is de kans op kortingen volgend jaar toegenomen. De Pensioenwet geeft Koolmees de bevoegdheid dat te voorkomen bij uitzonderlijke economische omstandigheden.
Principeakkoord
De minister greep vorig jaar ook al in om pensioenkortingen te voorkomen, mede op aandringen van de Tweede Kamer. Daardoor hoefden dit jaar de meeste pensioenfondsen de uitkeringen niet te verlagen.
Over een nieuw pensioenstelsel wordt al jaren onderhandeld. Vorig jaar bereikten vakbonden, werkgevers en kabinet een principeakkoord. De uitkeringen worden onzekerder en meer afhankelijk gemaakt van de prestaties van pensioenfondsen. Daardoor kunnen de pensioenen in goede tijden makkelijker verhoogd worden, en in slechte tijden makkelijker verlaagd.
Eerder dit jaar werd al een doorbraak bereikt toen het kabinet zich bereid verklaarde de zogeheten rekenrente los te laten. Die bepaalt hoeveel geld pensioenfondsen in kas moeten hebben om in de toekomst de beloofde pensioenen te kunnen betalen. Door de lage rentestand konden de afgelopen de pensioenen vaak niet worden verhoogd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap wil de NPO toestaan 10 procent van de zendtijd aan reclame te besteden, bevestigen ingewijden na berichtgeving van De Telegraaf. Dat is nu nog 8 procent. De publieke omroep zou daar volgens de minister 10 miljoen euro meer mee verdienen. Op die manier moet een deel van in totaal 150 miljoen euro aan bezuinigingen worden terugverdiend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA spreken vrijdag onder begeleiding van informateur Sybrand Buma over economie en klimaat. Net als op andere onderhandelingsdagen schuiven ook experts aan. Partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) gaan onder andere in gesprek met voormalig ASML-topman Peter Wennink, die werkt aan een advies aan het kabinet over het investeringsklimaat.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD heeft een initiatiefwetsvoorstel ingediend dat het mogelijk moet maken dat een kind maximaal vier ouders krijgt, verdeeld over maximaal twee huishoudens. Het meerouderschap moet wel voor de zwangerschap door een rechter worden toegekend.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het initiatiefwetsvoorstel dat het mogelijk maakt dat een kind maximaal vier ouders heeft, is volgens lhbti+ belangenorganisaties COC Nederland en Meer dan Gewenst "een cruciale stap voorwaarts voor meeroudergezinnen".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De leiders van de formerende partijen D66 en CDA zijn donderdag in gesprek gegaan met VVD-leider Dilan Yeşilgöz over de uitspraken van voormalig informateur Hans Wijers (D66), bevestigen bronnen na berichtgeving van De Telegraaf. Yeşilgöz sprak het woensdag zelf al uit met Wijers.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven met minder dan 250 werknemers hoeven vanaf 2027 niet meer de CO2-uitstoot bij te houden die wordt veroorzaakt door zakelijke reizen en woon-werkverkeer. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur, VVD) donderdag aan de Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na ruim een jaar voorbereiding hebben het ministerie van Landbouw en Natuur (LVVN) en de provincies het Landelijk Informatiepunt Wolven geopend. Hier kan iedereen terecht met "vragen en zorgen" over wolven. Het informatiepunt, beheerd door de provinciale uitvoeringsorganisatie BIJ12, is te bereiken via een website en een telefoonnummer.
5 uur geleden