Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet akkoord met hogere NAVO-norm van 5 procent

Kabinet akkoord met hogere NAVO-norm van 5 procent

DEN HAAG (ANP) - Als het aan het demissionaire kabinet ligt, stemt Nederland in met een hogere NAVO-norm van 5 procent van de omvang van de economie. Dat heeft minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) vrijdag gezegd na afloop van de ministerraad.

NAVO-landen moeten in een voorstel van secretaris-generaal Mark Rutte 3,5 procent gaan steken in directe investeringen in defensie en 1,5 procent in ondersteunende zaken als infrastructuur en cyberveiligheid. De nieuwe norm wordt eind deze maand besproken op de NAVO-top in Den Haag.

Nederland zal op die top aangeven de verhoging van de norm een goed voorstel te vinden. "Wij hopen natuurlijk dat ook andere landen de komende tijd aangeven dat zij zich daarbij aansluiten", zegt

Brekelmans. "Mijn verwachting is dat dit ook zal gebeuren."

Dreiging

De toegenomen dreiging vanuit Rusland maakte dat er een "militaire noodzaak" is om meer uit te geven aan wapens, munitie en manschappen, benadrukt Brekelmans. Ook speelt mee dat bescherming door de Verenigde Staten als grootste NAVO-bondgenoot minder zeker is geworden sinds de terugkeer van Donald Trump als president.

De NAVO-norm ligt nu nog op 2 procent, een drempel die Nederland pas sinds kort zelf haalt. De ophoging zou betekenen dat er op termijn tientallen miljarden euro's extra per jaar naar defensie moeten gaan. Waar dat geld vandaan moet komen, zal aan een volgend kabinet zijn. "We hebben meerdere jaren om daar een antwoord op te vinden", zegt Brekelmans.

Haalbaarheid

De nieuwe NAVO-norm zou vanaf 2032 moeten worden gehaald. Nederland kan zich in die datum vinden, maar er kan nog mee worden geschoven, aldus de bewindsman. Sommige lidstaten willen sneller, andere landen denken dat uitstel de haalbaarheid ten goede komt. Daar zullen de 32 leden van het bondgenootschap onderling uit moeten zien te komen, aldus Brekelmans.

De financiering van de extra defensie-uitgaven zal "een van de grote opgaven worden" in de komende kabinetsformatie, verwacht Brekelmans. Hij hoopt op steun voor het kabinetsstandpunt van een meerderheid in de Tweede Kamer. Die is niet meer vanzelfsprekend nu de PVV uit de coalitie is gestapt.

Meer uit Politiek

Minister verwijst naar OM voor mogelijke stappen na concert Vylan

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".

3 uur geleden
Timmermans hoopt op begrotingsakkoord snel na de verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.

4 uur geleden
Halsema wijst op grenzen artistieke vrijheid na optreden Vylan

AMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.

6 uur geleden
SP-leider Dijk pleit op congres voor coalitie met GL-PvdA en CDA

UTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.

1 dag geleden
Moes: 'spannend besluit' van AVROTROS over Songfestival en Israël

DEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."

2 dagen geleden
Rummenie: wens landbouwplannen te pauzeren is verkiezingsretoriek

DEN HAAG (ANP) - Het voornemen van de Kamercommissie van landbouw om veel plannen te pauzeren tot er een nieuw kabinet is, valt slecht bij demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur). "Ik vind daar heel veel van", zei Rummenie voorafgaand aan de ministerraad. "We weten welke partijen dit doen."

2 dagen geleden
Heinen: lekken van plannen niet goed, vertelt niet hele verhaal

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het "niet goed" dat een deel van de plannen die het kabinet op Prinsjesdag presenteert, al op straat ligt. Hij zou ze liever "in één keer" bekendmaken, zodat kiezers "het eerlijke verhaal" zien, inclusief de minder leuke maatregelen.

2 dagen geleden