Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: actie nodig om nieuwe tekorten asielopvang te voorkomen

Kabinet: actie nodig om nieuwe tekorten asielopvang te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Als er niet snel nieuwe overeenkomsten met gemeenten en provincies worden gesloten over de asielopvang, dreigen er in het voorjaar nieuwe tekorten te ontstaan. Dat schrijven ministers Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken), Hugo de Jonge (Ruimtelijke Ordening) en staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) aan de Tweede Kamer.

Voor 2022 zijn er 42.000 opvangplekken nodig voor asielzoekers. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) verwacht dat die eind deze maand beschikbaar zijn, maar vanaf volgende maand loopt een aantal overeenkomsten voor tijdelijke locaties al weer af. Eind maart zou er een tekort zijn van 2500 plekken, en dat zou tot 1 juli zelfs oplopen tot 8000 plekken.

"Het is daarom van belang dat aflopende bestuursovereenkomsten, ook van noodopvanglocaties, worden verlengd", schrijven de bewindslieden. "Als verlenging niet mogelijk is, is vervanging van die capaciteit nodig."

Minderjarige vluchtelingen

Het kabinet vraagt speciale aandacht voor de opvang van alleenstaande minderjarige vluchtelingen (amv's). Er is nu al sprake van een "acuut tekort aan opvangplekken" voor 400 amv's. Dat zou aan het einde van dit jaar oplopen tot 550.

"Dat betekent dat amv's nu soms met volwassen asielzoekers worden opgevangen en niet de juiste begeleiding krijgen. Dit is een zeer onwenselijke situatie voor deze toch al kwetsbare groep." Provincies worden gevraagd elk een amv-locatie met minstens vijftig plekken te regelen, vóór 1 april.

Opvangplakken

Vorig jaar ontstond er ook al een groot tekort aan opvangplekken, onder meer door de grotere instroom uit Afghanistan nadat de Taliban daar de macht hadden gegrepen. Van der Burgs voorganger Ankie Broekers-Knol gaf een aantal gemeenten daarom een "aanwijzing" om plekken te creëren. Die term heeft een juridische lading, en de gemeenten dachten dan ook dat het om een verplichting ging. Broekers-Knol moest uiteindelijk erkennen dat het "geen aanwijzing in juridische zin" betrof. De brief waarin ze dat erkende werd verstuurd op de dag dat het nieuwe kabinet werd beëdigd.

De bewindslieden schrijven in de brief dat ze de "onduidelijkheid die dat heeft veroorzaakt" betreuren. "De term ‘aanwijzing’ willen wij in een dergelijke situatie niet meer op deze wijze gebruiken."

Meer uit Binnenland

KNMI waarschuwt voor dichte mist in midden en noorden

DE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.

1 uur geleden
Twee doden door eenzijdig ongeval in Gorssel

GORSSEL (ANP) - In Gorssel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mensen om het leven gekomen bij een ernstig eenzijdig ongeval. De politie kreeg rond 00.45 uur een melding van het ongeval op de N348 (Deventerweg) in de Gelderse plaats. Een derde inzittende is gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. Het is niet duidelijk of er nog meer mensen in de auto zaten.

4 uur geleden
Dode en gewonde bij eenzijdig ongeval in Limburgse Kessel

KESSEL (ANP) - Bij een verkeersongeval in Kessel, tussen Venlo en Roermond in de provincie Limburg, is vrijdagavond een persoon om het leven gekomen. Een andere inzittende is gewond geraakt en met spoed naar het ziekenhuis gebracht.

7 uur geleden
Vrouwen geweld Utrecht onderschrijven conclusies over voorval

UTRECHT (ANP) - De vrouwen die betrokken waren bij het incident in Utrecht waarbij een politieagent geweld gebruikte, onderschrijven de conclusie dat er toen "deels disproportioneel geweld" tegen hen is gebruikt. Dat laat hun advocaat vrijdag weten. "Cliënten zijn ook verheugd om te horen dat de politie daar haar verantwoordelijkheid voor wil nemen en lering uit wil trekken", stelt hij.

12 uur geleden
Raad voor de rechtspraak: hack onhandig, maar niet ontregelend

DEN HAAG (ANP) - De hack bij de Raad voor de rechtspraak is onhandig voor medewerkers, maar verder niet ontregelend. Dat laat een woordvoerster weten. Volgens haar kunnen medewerkers een app nu niet meer gebruiken waardoor bijvoorbeeld e-mails niet meer op de telefoon bekeken kunnen worden. Via de laptop kan alles wel gewoon gebruikt worden.

14 uur geleden
Politie: geweld bij bollendak Utrecht deels niet volgens regels

UTRECHT (ANP) - Het geweld dat een politieagent in Utrecht eind januari gebruikte bij de aanhouding van een vrouw onder het bollendak bij Utrecht Centraal, voldeed deels niet aan de instructies. Dat concludeert politiechef Yvonne Hondema vrijdagavond in een bericht over het incident. Een politiewoordvoerder laat weten dat er voor de agent geen consequenties volgen.

14 uur geleden
VU 'aangedaan' door ervaringen studenten met misdragende student

AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit (VU) is "aangedaan" door ervaringen die meerdere studenten beschrijven te hebben meegemaakt met een andere student, die zich zou hebben misdragen. Het Parool bericht hier vrijdag over. Inhoudelijk zegt de universiteit om privacyredenen niet in te kunnen gaan op "meldingen die bij ons bekend zijn", meldt de onderwijsinstelling in een verklaring.

14 uur geleden