Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: actie nodig om nieuwe tekorten asielopvang te voorkomen

Kabinet: actie nodig om nieuwe tekorten asielopvang te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Als er niet snel nieuwe overeenkomsten met gemeenten en provincies worden gesloten over de asielopvang, dreigen er in het voorjaar nieuwe tekorten te ontstaan. Dat schrijven ministers Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken), Hugo de Jonge (Ruimtelijke Ordening) en staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) aan de Tweede Kamer.

Voor 2022 zijn er 42.000 opvangplekken nodig voor asielzoekers. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) verwacht dat die eind deze maand beschikbaar zijn, maar vanaf volgende maand loopt een aantal overeenkomsten voor tijdelijke locaties al weer af. Eind maart zou er een tekort zijn van 2500 plekken, en dat zou tot 1 juli zelfs oplopen tot 8000 plekken.

"Het is daarom van belang dat aflopende bestuursovereenkomsten, ook van noodopvanglocaties, worden verlengd", schrijven de bewindslieden. "Als verlenging niet mogelijk is, is vervanging van die capaciteit nodig."

Minderjarige vluchtelingen

Het kabinet vraagt speciale aandacht voor de opvang van alleenstaande minderjarige vluchtelingen (amv's). Er is nu al sprake van een "acuut tekort aan opvangplekken" voor 400 amv's. Dat zou aan het einde van dit jaar oplopen tot 550.

"Dat betekent dat amv's nu soms met volwassen asielzoekers worden opgevangen en niet de juiste begeleiding krijgen. Dit is een zeer onwenselijke situatie voor deze toch al kwetsbare groep." Provincies worden gevraagd elk een amv-locatie met minstens vijftig plekken te regelen, vóór 1 april.

Opvangplakken

Vorig jaar ontstond er ook al een groot tekort aan opvangplekken, onder meer door de grotere instroom uit Afghanistan nadat de Taliban daar de macht hadden gegrepen. Van der Burgs voorganger Ankie Broekers-Knol gaf een aantal gemeenten daarom een "aanwijzing" om plekken te creëren. Die term heeft een juridische lading, en de gemeenten dachten dan ook dat het om een verplichting ging. Broekers-Knol moest uiteindelijk erkennen dat het "geen aanwijzing in juridische zin" betrof. De brief waarin ze dat erkende werd verstuurd op de dag dat het nieuwe kabinet werd beëdigd.

De bewindslieden schrijven in de brief dat ze de "onduidelijkheid die dat heeft veroorzaakt" betreuren. "De term ‘aanwijzing’ willen wij in een dergelijke situatie niet meer op deze wijze gebruiken."

Meer uit Binnenland

Gemeenteraad Berg en Dal wil minder asielzoekers in hotel Ooij

GROESBEEK (ANP) - De gemeenteraad van Berg en Dal gaat akkoord met het verzoek van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om asielzoekers op te vangen in een hotel in Ooij. Wel wil de raad dat er geen 86, maar maximaal 64 asielzoekers worden opgevangen. Op die manier voldoet de gemeente aan de spreidingswet.

55 minuten geleden
Rapport: nachttrein tussen Schiphol en Lelystad niet rendabel

LELYSTAD (ANP) - De proef met een Arriva-nachttrein die op vrijdag- en zaterdagnacht van Schiphol naar Zwolle en terug rijdt is voor het eerste deel van het traject niet rendabel. Dat blijkt uit een rapport dat vervoersbedrijf Arriva heeft gedeeld met de gemeente Lelystad. Lelystad en Almere betalen voor de proef.

1 uur geleden
Rechter op Aruba veroordeelt agenten voor doodschieten 19-jarige

ORANJESTAD (ANP) - Op Aruba heeft de rechter donderdagmiddag (lokale tijd) twee agenten veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ze schoten in januari 2025 de 19-jarige Ayden Lanoy dood.

1 uur geleden
Asscher moet kabinet helpen bij afspraak vergroening Tata Steel

DEN HAAG (ANP) - Lodewijk Asscher gaat het kabinet helpen om tot definitieve afspraken te komen met Tata Steel Nederland over vergroening van het staalbedrijf. De voormalige leider van de PvdA wordt ministerieel gezant, schrijft minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Twintig aanhoudingen om bezetting gebouw universiteit Maastricht

MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twintig mensen aangehouden voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht (UM). Pro-Palestijnse actievoerders drongen donderdagochtend het pand aan de Oxfordlaan binnen. Rond 17.00 uur zijn zij door de politie uit het gebouw gehaald. Ze worden verdacht van huisvredebreuk en een activist ook van bedreiging.

5 uur geleden
NOS-correspondent Groot Koerkamp mag niet meer in Rusland werken

MOSKOU (ANP) - NOS-correspondent Geert Groot Koerkamp mag in Rusland niet langer zijn werkzaamheden als journalist uitvoeren. Dat heeft de NOS donderdagavond bekendgemaakt. Eerder deze week werd bekend dat een Nederlandse journalist Rusland uit zou worden gezet. Volgens de NOS is de persaccreditatie van Groot Koerkamp ingetrokken, maar mag hij voorlopig wel in Rusland blijven wonen.

5 uur geleden
Nederland wil militaire bijdrage leveren aan openen Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland is bereid om een militaire bijdrage te leveren om de vrije doorvaart in de Straat van Hormuz weer mogelijk te maken na het beëindigen van de vijandelijkheden. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) donderdag tijdens een videovergadering van veertig landen over de situatie in de zeestraat.

7 uur geleden