Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: actie nodig om nieuwe tekorten asielopvang te voorkomen

Kabinet: actie nodig om nieuwe tekorten asielopvang te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Als er niet snel nieuwe overeenkomsten met gemeenten en provincies worden gesloten over de asielopvang, dreigen er in het voorjaar nieuwe tekorten te ontstaan. Dat schrijven ministers Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken), Hugo de Jonge (Ruimtelijke Ordening) en staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) aan de Tweede Kamer.

Voor 2022 zijn er 42.000 opvangplekken nodig voor asielzoekers. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) verwacht dat die eind deze maand beschikbaar zijn, maar vanaf volgende maand loopt een aantal overeenkomsten voor tijdelijke locaties al weer af. Eind maart zou er een tekort zijn van 2500 plekken, en dat zou tot 1 juli zelfs oplopen tot 8000 plekken.

"Het is daarom van belang dat aflopende bestuursovereenkomsten, ook van noodopvanglocaties, worden verlengd", schrijven de bewindslieden. "Als verlenging niet mogelijk is, is vervanging van die capaciteit nodig."

Minderjarige vluchtelingen

Het kabinet vraagt speciale aandacht voor de opvang van alleenstaande minderjarige vluchtelingen (amv's). Er is nu al sprake van een "acuut tekort aan opvangplekken" voor 400 amv's. Dat zou aan het einde van dit jaar oplopen tot 550.

"Dat betekent dat amv's nu soms met volwassen asielzoekers worden opgevangen en niet de juiste begeleiding krijgen. Dit is een zeer onwenselijke situatie voor deze toch al kwetsbare groep." Provincies worden gevraagd elk een amv-locatie met minstens vijftig plekken te regelen, vóór 1 april.

Opvangplakken

Vorig jaar ontstond er ook al een groot tekort aan opvangplekken, onder meer door de grotere instroom uit Afghanistan nadat de Taliban daar de macht hadden gegrepen. Van der Burgs voorganger Ankie Broekers-Knol gaf een aantal gemeenten daarom een "aanwijzing" om plekken te creëren. Die term heeft een juridische lading, en de gemeenten dachten dan ook dat het om een verplichting ging. Broekers-Knol moest uiteindelijk erkennen dat het "geen aanwijzing in juridische zin" betrof. De brief waarin ze dat erkende werd verstuurd op de dag dat het nieuwe kabinet werd beëdigd.

De bewindslieden schrijven in de brief dat ze de "onduidelijkheid die dat heeft veroorzaakt" betreuren. "De term ‘aanwijzing’ willen wij in een dergelijke situatie niet meer op deze wijze gebruiken."

Meer uit Binnenland

Hulpverlener Wittenberg, die bootvluchtelingen hielp, overleden

PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.

8 uur geleden
Instituut Mijnbouwschade kreeg 300 schademeldingen na beving

ASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.

9 uur geleden
Adviesroute van Buitenlandse Zaken uit Westelijke Jordaanoever

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.

11 uur geleden
Driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart bij Olympisch Stadion

AMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.

12 uur geleden
Dode door schietpartij in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.

16 uur geleden
Schademeldingen beving Drenthe opgelopen tot meer dan honderd

GEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.

17 uur geleden
Maart eindigt ook zacht en april kent 'normaal' lenteweer

DEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.

21 uur geleden