Kabinet: 20.000 extra opvangplekken nodig voor Oekraïners
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat ervan uit dat het aantal Oekraïense vluchtelingen in Nederland de komende periode verder zal toenemen. Mogelijk zijn in juli 90.000 opvangplekken nodig, ruim 20.000 meer dan er nu beschikbaar zijn. Het kabinet overweegt Oekraïners die inkomen hebben, zelf mee te laten betalen aan hun opvang, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel).
Nu het ernaar uitziet dat Oekraïense vluchtelingen naar Nederland blijven komen, vindt het kabinet het nodig om "participatie en zelfredzaamheid" van de vluchtelingen te bevorderen. Er wordt gewerkt aan allerlei plannen rond werk, onderwijs en het leren van de Nederlandse taal. Dat laatste is volgens Van der Burg belangrijk om mee te kunnen draaien in de samenleving, maar met nadruk ook voor kinderen die hier vriendjes moeten kunnen maken. De plannen moeten in de loop van volgend jaar duidelijk worden.
Niet alleen moet het aantal opvangplekken uitgebreid worden, de beschikbare plekken moeten ook beter om ze geschikt te maken voor een langduriger verblijf. Ook zegt het kabinet plannen te maken voor de terugkeer van Oekraïners "op het moment dat de veiligheidssituatie dat toelaat". Omdat daar voorlopig geen sprake van is en er ook in Europa afspraken over gemaakt moeten worden, neemt het kabinet daar langer de tijd voor.
De plannen waar Van der Burg over schrijft, komen niet alleen uit zijn eigen departement. Ook de ministeries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW), Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW), Volksgezondheid, Welzijn en Sport en Binnenlandse Zaken spelen volgens hem een rol. Zo kijkt het ministerie van SZW naar de positie van Oekraïners op de Nederlandse arbeidsmarkt en het ministerie van OCW naar hulp voor leerplichtige kinderen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Tijdens de jaarwisseling zal de luchtkwaliteit korte tijd slecht of mogelijk zeer slecht zijn, verwacht het RIVM. Dit geldt vooral voor plaatsen waar vuurwerk wordt afgestoken. Het gaat slechts matig waaien, waardoor er plaatselijk hoge concentraties fijnstof zijn.
2 uur geledenWEESP (ANP) - De vuurwerkvondst in een huis in Weesp maandagavond betrof een lading van ruim 1100 kilo, meldt de politie. Er moesten moesten enkele tientallen woningen aan de Papelaan worden ontruimd nadat het zware vuurwerk werd gevonden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Unie van Waterschappen roept Nederlanders op het frituurvet dat in aanloop naar oud en nieuw wordt gebruikt om oliebollen te bakken niet door de gootsteen of het toilet te spoelen. Het vet stolt in het riool en zorgt geregeld voor verstoppingen, waarschuwt de koepelorganisatie. Dat en het zuiveren van het frituurvet uit het water kost de waterschappen jaarlijks miljoenen euro's.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De opsporingsdiensten hebben meer verboden vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar, blijkt uit de dinsdag bijgewerkte Vuurwerkbarometer van het Openbaar Ministerie. In de afgelopen week is 7433 kilo in beslag genomen. Daarmee staat de teller dit jaar op ruim 112.223 kilo, terwijl het jaar nog niet voorbij is.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - TivoliVredenburg heeft in 2025 voor het eerst meer dan 1,5 miljoen bezoekers ontvangen, meldt het poppodium dinsdag. Bij de Utrechtse concertzaal vonden dit recordjaar ruim 2300 concerten en evenementen plaats en stonden zo'n 15.000 artiesten, musici en sprekers op de podia. TivoliVredenburg werd ooit ontworpen voor 600.000 gasten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat heeft in de nacht van maandag op dinsdag voor het eerst dit najaar in het hele land zout gestrooid om gladheid op wegen tegen te gaan. Eerder werd al wel gestrooid in bepaalde regio's.
5 uur geledenALKMAAR (ANP) - De advocaat van Thijmen V. (33) uit Heerhugowaard die ervan wordt verdacht dat hij in 2021 zijn vader heeft vermoord en het lichaam heeft verstopt in twee vriezers, zegt dat er "hiaten" zijn in de conclusie van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) over de doodsoorzaak van het slachtoffer. Hij heeft een medisch deskundige ingeschakeld die kritisch is op de conclusies van het NFI. De conclusies zouden niet overeenkomen met wat de verdachte tijdens het onderzoek heeft verklaard.
5 uur geleden