Kabinet: 20.000 extra opvangplekken nodig voor Oekraïners
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat ervan uit dat het aantal Oekraïense vluchtelingen in Nederland de komende periode verder zal toenemen. Mogelijk zijn in juli 90.000 opvangplekken nodig, ruim 20.000 meer dan er nu beschikbaar zijn. Het kabinet overweegt Oekraïners die inkomen hebben, zelf mee te laten betalen aan hun opvang, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel).
Nu het ernaar uitziet dat Oekraïense vluchtelingen naar Nederland blijven komen, vindt het kabinet het nodig om "participatie en zelfredzaamheid" van de vluchtelingen te bevorderen. Er wordt gewerkt aan allerlei plannen rond werk, onderwijs en het leren van de Nederlandse taal. Dat laatste is volgens Van der Burg belangrijk om mee te kunnen draaien in de samenleving, maar met nadruk ook voor kinderen die hier vriendjes moeten kunnen maken. De plannen moeten in de loop van volgend jaar duidelijk worden.
Niet alleen moet het aantal opvangplekken uitgebreid worden, de beschikbare plekken moeten ook beter om ze geschikt te maken voor een langduriger verblijf. Ook zegt het kabinet plannen te maken voor de terugkeer van Oekraïners "op het moment dat de veiligheidssituatie dat toelaat". Omdat daar voorlopig geen sprake van is en er ook in Europa afspraken over gemaakt moeten worden, neemt het kabinet daar langer de tijd voor.
De plannen waar Van der Burg over schrijft, komen niet alleen uit zijn eigen departement. Ook de ministeries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW), Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW), Volksgezondheid, Welzijn en Sport en Binnenlandse Zaken spelen volgens hem een rol. Zo kijkt het ministerie van SZW naar de positie van Oekraïners op de Nederlandse arbeidsmarkt en het ministerie van OCW naar hulp voor leerplichtige kinderen.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
7 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
7 uur geleden