
Kaarsjes aan voor Oezbeekse slachtoffers Tweede Wereldoorlog
LEUSDEN (ANP) - Op het Sovjet Ereveld in Leusden worden donderdag 24 witte en 77 rode kaarsen aangestoken voor de 101 oorlogsslachtoffers uit Oezbekistan die daar na de Tweede Wereldoorlog zijn begraven. Donderdag is het precies 75 jaar geleden dat de Duitse bezetters de krijgsgevangenen uit de voormalige Sovjet-Unie in Kamp Amersfoort fusilleerden. Het was een van de grootste massa-executies in de oorlogsjaren.
De 101 Oezbeken waren krijgsgevangen gemaakt aan het Oostfront en werden in het najaar van 1944 op transport gesteld naar Nederland. Omdat de Duitsers de Oezbeken als Untermenschen beschouwden, werden ze beestachtig behandeld in het kamp, zegt Remco Reiding, directeur van het Sovjet Ereveld. 24 gevangenen kwamen om door ontbering, de rest werd doodgeschoten toen het einde van de oorlog naderde.
Op het Sovjet Ereveld liggen naast de 101 Oezbeken ook bijna alle Russische militairen begraven die tijdens de oorlog in Nederland zijn gesneuveld. Oezbekistan zou dit jaar uitgebreid aandacht besteden aan de herdenking, maar dat gaat wegens de coronacrisis niet door. Nu zijn er donderdag slechts enkele mensen bij het monument op het ereveld. De Stichting Sovjet Ereveld vraagt mensen thuis een kaarsje aan te steken en een foto daarvan te plaatsen op de Facebookpagina van de stichting.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De eerste 'focusflitser' van het land is sinds maandag actief, meldt het Openbaar Ministerie. Het gaat om een paal aan de Ypenburgse Stationsweg in Den Haag. Daarna volgen ook locaties in Utrecht en in de rest van het land.
59 minuten geledenFINSTERWOLDE (ANP) - Jeffrey (10) en zijn zusje Emma (8) zijn niet gevonden bij een zoekactie in de Carel Coenraadpolder bij het Groningse Finsterwolde, meldt de politie maandagochtend. De twee kinderen zijn sinds zaterdagmiddag vermist en de politie heeft een amber alert uitgegeven. Vermoedelijk heeft hun vader hen ontvoerd.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden en oosten van het land komt plaatselijk dichte mist voor, meldt het KNMI. Voor de provincies Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Flevoland is code geel afgegeven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds maandagochtend 03.00 uur is de A12 weer open voor verkeer, meldt Rijkswaterstaat. De weg is negen dagen en nachten afgesloten geweest richting Utrecht van knooppunt Maanderbroek (Veenendaal) tot knooppunt Lunetten.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een man is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een schietpartij in de 1e Lieven de Keylaan in Eindhoven. Dat meldt de politie op X.
7 uur geledenWARFFUM (ANP) - Bij Warffum in Groningen is zondagavond een aardbeving geweest met een kracht van 2.1. Dat meldt het KNMI.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Bij het Philips Stadion in Eindhoven zijn zondagavond rellen uitgebroken, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving door Omroep Brabant. "Behoorlijke groepen supporters" keren zich tegen de politie. Daarbij wordt onder meer met stenen en vuurwerk gegooid.
13 uur geleden