Kaag wil onderzoek naar berichten van intimidatie bij D66
DEN HAAG (ANP) - Er komt een onafhankelijk extern onderzoek naar aantijgingen van intimidatie binnen D66. Partijleider Sigrid Kaag heeft daarom gevraagd na een bericht van intimidatie binnen de partij aan het adres van een vrouw. Het zou "jaren geleden" hebben gespeeld.
Het bericht is door een anonieme klokkenluidster online geplaatst. Daarin beschuldigt ze Frans van Drimmelen, lobbyist en D66-strateeg, ervan vrouwen binnen de partij te intimideren en manipuleren. Volgens de schrijfster wilde hij meer van haar op "relationeel en seksueel" vlak. Toen zij weigerde, kon ze haar ambities binnen de partij vergeten.
Ook zou hij een andere vrouw zwaar geïntimideerd hebben toen zij niet meer met hem verder wilde. Volgens de klokkenluider hielp hij vrouwen binnen de partij aan een betere plek in ruil voor seks of een relatie. Meerdere vrouwen zouden het verhaal volgens de schrijfster kunnen bevestigen, maar hebben inmiddels de partij verlaten uit angst voor negatieve gevolgen.
Spreekverbod
De partijtop zou ervan op de hoogte zijn, maar niets hebben gedaan. Betrokken kregen volgens de schrijfster een spreekverbod opgelegd.
Kaag zegt tegen media dat ze bij haar aantreden in januari heeft gevraagd of er nog zaken waren waarvan ze op de hoogte moest worden gebracht. Toen is haar verteld dat er een aantal jaren eerder een zaak heeft gespeeld, maar dat die was onderzocht en afgerond. "Dat kan deze casus zijn." De melding van de vrouw was voor haar aanleiding alsnog om onderzoek te vragen.
De vrouw schrijft dat het "algemeen bekend" is "dat een aantal Tweede Kamerleden, oud-partijleiders en machtige strategen achter deze leiders, zich veelvuldig storten op stagiaires en vrouwen met ambitie binnen de partij". Kaag zegt dit beeld absoluut niet te herkennen. "Dat wil niet zeggen dat het een ander per se niet overkomt. Niemand heeft mij benaderd."
Duidelijkheid
Het onderzoek naar de aantijgingen wordt uitgevoerd door het Bureau Integriteit Nederlandse Gemeenten (BING), laat het partijbestuur in een reactie weten. "We vinden het van belang dat alle betrokkenen gehoord worden en dat er duidelijkheid komt over wat er precies is voorgevallen. Het onderzoek richt zich op de melding maar we vragen het bureau ook de meldingsstructuur onder de loep te nemen en zo nodig aanbevelingen te doen."
Volgens een woordvoerder van D66 heeft Van Drimmelen al sinds 1 september 2018 geen functie meer binnen de partij. Hij was dan ook niet officieel betrokken bij de campagne van Kaag. Wel is Van Drimmelen nog actief lid en betrokken bij de partij.
Medewerking
Kaag hoopt dat de klokkenluidster bereid is mee te werken aan het onderzoek. "Die oproep doe ik niet alleen aan haar, maar aan eenieder die het betreft en die daartoe bereid is."
De D66-leider zegt "enorm geschrokken" te zijn van het bericht. "In mijn partij is er geen enkele ruimte voor grensoverschrijdend gedrag. Wanneer daar sprake van zou zijn, past maar een weg: stevig ingrijpen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geleden