Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kaag vindt dat IMF-advies niet zo zwart-wit moet worden gezien

Kaag vindt dat IMF-advies niet zo zwart-wit moet worden gezien

WASHINGTON (ANP) - Het advies van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) om bij het compenseren van huishoudens voor de hoge inflatie alleen tijdelijke en gerichte steun te bieden aan de kwetsbaarste groepen moet niet zo zwart-wit worden gezien. "Het is ook balanceren op een koord", zegt minister Sigrid Kaag van Financiën. Daarmee bedoelt ze dat landen allemaal eigen afwegingen maken en met eigen steunpakketten komen en dat discussie mogelijk is.

Het IMF heeft deze week tijdens tal van presentaties en meetings aangegeven geen voorstander te zijn van brede steunregelingen waarvan veel meer mensen kunnen profiteren dan alleen kwetsbare groepen, zeker niet als nog niet goed duidelijk is hoe zo'n regeling weer wordt beëindigd. Daarmee loop je namelijk het risico de prijzen verder op te drijven en centrale banken te hinderen bij het bestrijden van de hoge inflatie.

Kaag zegt deze waarschuwing "ter harte" te nemen. Het kabinet heeft volgens haar met zijn pakket aan maatregelen wel degelijk geprobeerd om zo gericht mogelijk te werk te gaan en het is ook de bedoeling dat de ingrepen tijdelijk zijn, zegt ze in de marge van de IMF-jaarvergadering in Washington. Ze wijst er bijvoorbeeld op dat het prijsplafond voor energie bedoeld is als manier om gericht mensen steun te bieden voor wie de prijzen heel hard omhoog zijn gegaan.

Maar Kaag erkent dat er nog geen concreet exitplan ligt voor het prijsplafond. Dat wil zeggen dat nog niet helemaal duidelijk is hoe de maatregel in 2024, aan het einde van de looptijd, weer wordt gestopt. Over de financiering wordt ook nog nagedacht. Maar wat hier meespeelt is dat het voor iedereen nog heel lastig is om te voorspellen hoe de situatie volgend jaar zal zijn, legt Kaag uit.

Toch wilde het kabinet nu al ingrijpen. Kaag wijst erop dat mensen in Nederland sinds corona ook een beetje verwachten dat de overheid weer naast hun gaat staan nu zich een nieuwe crisis voordoet. Volgens Kaag leven er grote zorgen bij mensen, omdat ze in de financiële problemen dreigen te komen nu alle prijzen zo hard oplopen. "Mensen die zeggen: ik trek het niet meer", aldus Kaag. "Dat past niet bij Nederland."

Het advies van het IMF komt in Nederland niet uit de lucht vallen. President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) benadrukt al langer dat steun voor mensen die moeite hebben rond te komen nu goed is, maar dat die steun gericht moet zijn en ook gedekt in de begroting van de overheid. Ook betwijfelt hij of het energieplafond van het kabinet wel een tijdelijke maatregel zal zijn. "Ik heb daar vraagtekens bij", zei hij onlangs. "Er zijn nu al veel mensen die stellen dat de gasprijzen langer hoog blijven. Als dan volgend jaar zomer de koopkrachtplaatjes weer binnenkomen, wie zegt dat zo'n regeling dan niet verlengd wordt?"

Meer uit Financieel

ABN AMRO verlaagt groeiverwachting economie om Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.

3 uur geleden
Broadcom onderuit na resultaten, Dow-Jonesindex vestigt record

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.

4 uur geleden
Euroclear krijgt toegang tot berucht AI-model Mythos

BRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.

5 uur geleden
HSBC verdacht van hulp bij verduistering door centralebankbaas

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.

6 uur geleden
Amsterdam gunt contract IT-diensten aan KPN voor meer autonomie

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.

8 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam herstelt van dreun voor chipfondsen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.

9 uur geleden
EU past normen voor banken tijdelijk aan om concurrentiezorgen

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.

10 uur geleden