Kaag: vertrek Smeets onvermijdelijk
DEN HAAG (ANP) - Het was "onvermijdelijk" dat de in opspraak geraakte D66'er Sidney Smeets, die beschuldigd wordt van seksueel grensoverschrijdend gedrag, zich donderdag terugtrok uit de Tweede Kamer. Dat zegt D66-leider Sigrid Kaag.
"We hebben een aantal gesprekken gevoerd met meneer Smeets en hij heeft zich teruggetrokken", aldus Kaag. Die gesprekken waren "indringend". Ze vindt het als partijleider belangrijk "te normeren dat een Kamerlid zich aan de hoogste normen van integriteit houdt". Of hij de wet overtreden heeft, is niet aan haar om te beoordelen zegt ze.
Van de berichten over Smeets afgelopen week, die onder meer schetsen hoe hij seksueel contact zocht met soms nog minderjarige jongens, is Kaag geschrokken. Smeets verklaarde dat het niet zijn intentie was mensen ongewenst te benaderen. Ze vindt het "lastig" te zeggen of ze die uitleg gelooft.
Zorgvuldigheid
De D66-leider vindt niet dat haar partij te lang gewacht heeft met het oppakken van de kwestie. Op 31 maart kwam er al een melding bij de vertrouwenspersoon van D66, maar gesprekken met Smeets waren pas na Pasen. Volgens Kaag moest de vertrouwenspersoon eerst toestemming hebben van de melders om het gesprek met Smeets aan te gaan. "Zorgvuldigheid is altijd gepast. Hoor én wederhoor. We hebben zo snel als kon gehandeld."
Verder benadrukt ze dat D66 kandidaat-Kamerleden meerdere keren interviewt over privézaken die mogelijk gevoelig zijn voor de partij, zoals "schulden of verslaving". Die procedure heeft de partij al aangescherpt, nadat vorig jaar ook een melding van seksueel wangedrag de partij bereikte. "Maar je bent afhankelijk van wat de kandidaat aan informatie deelt. We zijn geen FBI of politie." Kaag wil onderzoeken of de procedure nog scherper kan.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - In een auto in een woonwijk in het oosten van Rotterdam heeft een schietincident plaatsgevonden. De politie meldt dat daarbij een man is overleden en een andere man zwaargewond is geraakt. Het overleden slachtoffer was de bestuurder van de auto. De andere drie inzittenden, onder wie de zwaargewonde man, zijn aangehouden.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Voetbalsupporters die zaterdag in verschillende steden als een soort burgerwacht de straat opgingen, moeten het optreden tegen mogelijke relschoppers overlaten aan de politie. Dat zegt burgemeester van Arnhem Ahmed Marcouch. Eigenrichting past volgens hem niet in een rechtsstaat.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.
8 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.
9 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".
13 uur geleden