Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kaag: vertrek Hongarije uit EU zou ultieme uitkomst kunnen zijn

Kaag: vertrek Hongarije uit EU zou ultieme uitkomst kunnen zijn

DEN HAAG (ANP) - Een vertrek van Hongarije uit de Europese Unie zou "een ultieme uitkomst kunnen zijn" van de ophef over een omstreden antihomowet in dat land, zegt minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Zaken). Maar zij benadrukt ook dat verandering in Hongarije het doel moet zijn.

Kaag wijst erop dat er al van vele kanten druk wordt gezet op de Hongaarse regering. "Maar dat zijn trage processen". Zij denkt niet dat de heftige reactie vanuit andere Europese landen onmiddellijk "een ander resultaat" zal opleveren bij premier Viktor Orbán. "Wij zijn niet naïef daarin."

De bewindsvrouw hoopt niet dat Oranjefans die zich zondag mogelijk met regenboogvlaggen in Boedapest uitspreken tegen de antihomowet te maken krijgen met "schermutselingen" of intimidatie. Het Nederlands elftal speelt in de Hongaarse hoofdstad in de achtste finale van het EK voetbal tegen Tsjechië.

Waardengemeenschap

"Het is wel heel mooi om te zien dat mensen uit vrije keuze ook laten zien waar zij voor staan", vindt Kaag. "Ik denk dat dat heel veel mensen in Hongarije, maar bijvoorbeeld ook in landen als Polen, vanuit de LHBTI-gemeenschap een gevoel van bescherming geeft en dat wij niet opgeven."

Minister Wopke Hoekstra (Financiën) vindt het "volslagen terecht" dat de EU-landen donderdag in Brussel hard stelling hebben genomen tegen Hongarije. "Ik vind al veel langer dat we in Europa onze mond vol hebben over een waardengemeenschap, maar in het verleden ook heel vaak zachte heelmeesters zijn geweest."

Ook andere lidstaten hebben volgens Hoekstra weleens een loopje genomen met bijvoorbeeld de rechtsstaat of de persvrijheid. Het debat daarover is vaak "maar heel timide gevoerd", vindt hij. Dat moet "fundamenteel anders", aldus de CDA-leider.

Meer uit Binnenland

Nederlandse landbouwexport stijgt met ruim 8 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.

4 minuten geleden
Omwonenden Utrecht nog niet terug naar huis

UTRECHT (ANP) - Omwonenden die vanwege de explosie en brand in het centrum van Utrecht hun huis hebben moeten verlaten, kunnen in de nacht van donderdag op vrijdag niet terugkeren. Veel van hen zijn opgevangen in hotel Karel V, anderen hebben ervoor gekozen de nacht bij vrienden of familie door te brengen.

44 minuten geleden
Aanrijding ziekenhuis Heerlen was ongeval, bestuurder overleden

HEERLEN (ANP) - De bestuurder die donderdagavond tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen is gereden, is aan zijn verwondingen overleden. De politie meldt na onderzoek dat het ging om een noodlottig ongeval.

2 uur geleden
Getroffen ondernemers Utrecht bedanken voor steunbetuigingen

UTRECHT (ANP) - Verschillende ondernemers die getroffen zijn door de explosie in de Visscherssteeg in het centrum van Utrecht donderdagmiddag, laten op social media van zich horen. Door de kracht van de ontploffing zijn bij veel panden in de omgeving van de steeg ruiten uit de sponning en pannen van het dak geblazen. De schade is groot.

3 uur geleden
Dijksma: huisdieren ophalen als het veilig kan

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma begrijpt dat er onder de getroffen omwonenden van de explosie in Utrecht veel zorgen zijn over hun huisdieren. De gemeente probeert in kaart te brengen waar dieren thuis waren op het moment van de explosie, laat ze weten tijdens een persmoment.

4 uur geleden
Personenauto rijdt tegen ziekenhuis Heerlen, bestuurder gewond

HEERLEN (ANP) - Een personenauto is donderdagavond rond 20.30 uur tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen gereden. De bestuurder is daarbij gewond geraakt en wordt nu in het ziekenhuis behandeld. De politie onderzoekt wat er aan de aanrijding voorafging. Over andere gewonden meldt de politie vooralsnog niets.

4 uur geleden
Gaslek in buurt explosie Utrecht, onduidelijk of dat oorzaak was

UTRECHT (ANP) - Donderdagmiddag is er een gaslek geweest in de omgeving van de Visscherssteeg in Utrecht, waar die middag een explosie was. Dat zei burgemeester Sharon Dijksma in een korte toelichting op de gebeurtenissen in de binnenstad. Onduidelijk is of de gaslekkage de oorzaak was van de explosie. "Er is gas geroken", zei ze. "Maar je weet niet waardoor de explosie plaatsvindt."

5 uur geleden