Kaag tevreden met goede, tijdige bijdrage aan EU-begrotingsdebat
PRAAG (ANP) - Minister Sigrid Kaag (Financiën) denkt dat Nederland een "hele goede, tijdige bijdrage" heeft geleverd aan de gesprekken die binnen de EU zijn begonnen over de beoogde hervorming van de Europese begrotingsregels. Tijdens een tweedaagse bijeenkomst met haar Europese collega's in Praag heeft ze de visie van het kabinet kunnen toelichten nadat ze eerder dit jaar samen met Spanje een document over het zogeheten Stabiliteits- en Groeipact (SGP) uitbracht. De Europese Commissie komt volgende maand met een advies over de regels.
De EU-begrotingsregels, waarin staat dat een land geen begrotingstekort van boven de 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) mag hebben en geen staatsschuld van meer dan 60 procent, werden aan het begin van de coronapandemie tijdelijk opgeschort. Dat gebeurde om lidstaten ongestraft de kans te geven de bevolking en bedrijven te steunen. De commissie wil ze weer herstellen, maar wel met de nodige aanpassingen en verbeteringen. ECB-topvrouw Christine Lagarde spoorde in Praag de lidstaten aan niet te lang te wachten met het herstellen van de begrotingsdiscipline.
Nederland pleit voor meer maatwerk als het om de aanpak van hoge staatsschulden in eurolanden gaat. Door de coronacrisis en de gevolgen van de Russische inval in Oekraïne zijn de schulden fors opgelopen, tot gemiddeld 95 procent in de eurozone, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis in Praag.
Meer inspraak
In plaats van dat alle landen zoals nu is verplicht hun schuld boven de 60 procent van het bbp jaarlijks met een twintigste deel ervan af te bouwen, zouden ze meer inspraak moeten hebben over de manier waarop ze hun schuldenlast aanpakken, vinden Nederland en Spanje. Ook de commissie ziet dat wel zitten. Maar effectieve handhaving is daarbij wel een vereiste, stelt Kaag.
Ook moeten alle landen, groot en klein, een gelijke behandeling krijgen. In het verleden kneep de Europese Commissie wel eens een oogje dicht als een machtig land als Frankrijk het met de regels niet zo nauw nam. "Ik maak geen verwijten", aldus Kaag. Maar, "wij willen een onafhankelijke toezichthouder", zei ze.
Meer uit Politiek
RIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dreigende aansluitstop op het stroomnet voor woningen en kleine bedrijven in drie provincies moet worden voorkomen, vindt een ruime meerderheid in de Tweede Kamer. Veel partijen zijn onaangenaam verrast door de waarschuwing van netbeheerder TenneT dat de krapte op het net zo nijpend is geworden dat die ingreep mogelijk nodig is.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Strengere voorwaarden voor buitenlands donorsperma moeten voorkomen dat in Nederland kinderen worden geboren van massadonoren, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze noemt drie opties, waarvan de belangrijkste is om donorzaad alleen in Nederland toe te staan als er een maximum op het gebruik zit.
15 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof denkt dat de huidige geopolitieke situatie zorgt voor een gevoel van urgentie bij EU-leiders om stappen te zetten voor de Europese economie. Dat zei hij voorafgaand aan een informeel overleg met EU-leiders in het Vlaamse kasteel Alden Biesen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.
1 dag geledenASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.
1 dag geleden