Kaag tevreden met goede, tijdige bijdrage aan EU-begrotingsdebat
PRAAG (ANP) - Minister Sigrid Kaag (Financiën) denkt dat Nederland een "hele goede, tijdige bijdrage" heeft geleverd aan de gesprekken die binnen de EU zijn begonnen over de beoogde hervorming van de Europese begrotingsregels. Tijdens een tweedaagse bijeenkomst met haar Europese collega's in Praag heeft ze de visie van het kabinet kunnen toelichten nadat ze eerder dit jaar samen met Spanje een document over het zogeheten Stabiliteits- en Groeipact (SGP) uitbracht. De Europese Commissie komt volgende maand met een advies over de regels.
De EU-begrotingsregels, waarin staat dat een land geen begrotingstekort van boven de 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) mag hebben en geen staatsschuld van meer dan 60 procent, werden aan het begin van de coronapandemie tijdelijk opgeschort. Dat gebeurde om lidstaten ongestraft de kans te geven de bevolking en bedrijven te steunen. De commissie wil ze weer herstellen, maar wel met de nodige aanpassingen en verbeteringen. ECB-topvrouw Christine Lagarde spoorde in Praag de lidstaten aan niet te lang te wachten met het herstellen van de begrotingsdiscipline.
Nederland pleit voor meer maatwerk als het om de aanpak van hoge staatsschulden in eurolanden gaat. Door de coronacrisis en de gevolgen van de Russische inval in Oekraïne zijn de schulden fors opgelopen, tot gemiddeld 95 procent in de eurozone, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis in Praag.
Meer inspraak
In plaats van dat alle landen zoals nu is verplicht hun schuld boven de 60 procent van het bbp jaarlijks met een twintigste deel ervan af te bouwen, zouden ze meer inspraak moeten hebben over de manier waarop ze hun schuldenlast aanpakken, vinden Nederland en Spanje. Ook de commissie ziet dat wel zitten. Maar effectieve handhaving is daarbij wel een vereiste, stelt Kaag.
Ook moeten alle landen, groot en klein, een gelijke behandeling krijgen. In het verleden kneep de Europese Commissie wel eens een oogje dicht als een machtig land als Frankrijk het met de regels niet zo nauw nam. "Ik maak geen verwijten", aldus Kaag. Maar, "wij willen een onafhankelijke toezichthouder", zei ze.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Er zijn inmiddels twintig aangiftes binnengekomen tegen Tweede Kamerlid Gidi Markuszower om zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers, melden de politie en het Openbaar Ministerie (OM). Die spreken de verwachting uit dat dit aantal de komende dagen verder oploopt "omdat diverse personen al een afspraak bij de politie hebben gemaakt om aangifte te doen".
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf organisaties spraken donderdag met premier Rob Jetten over Israël en de situatie in Gaza, de Westelijke Jordaanoever en Libanon. "De toon van het kabinet is anders. Er is meer begrip, maar met begrip verander je de situatie niet", concludeerde Rolien Sasse van PAX. Ze willen dat het kabinet snel met sancties komt.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft niet de bevoegdheid om een "juridisch dwingende maatregel" te nemen waardoor een gemeente noodopvangplekken voor asielzoekers moet regelen. Dat zei hij donderdagochtend naar aanleiding van het bericht dat het aanmeldcentrum in Ter Apel woensdagavond niet iedereen een slaapplek kon bieden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."
23 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.
1 dag geleden