
Kaag tegen Veiligheidsraad: zeer bezorgd over burgers in Gaza
NEW YORK (ANP) - Landen moeten zich meer inspannen om de burgerbevolking in Gaza te helpen, zo heeft Sigrid Kaag als humanitair coördinator voor het gebied bepleit voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Ze sprak over haar zorgen over de 1,9 miljoen mensen die in het gebied op de vlucht zijn. Kaag zei ook "diep verontrust" te zijn over de Israëlische opdracht om te evacueren in en rond Khan Younis.
"De Palestijnse burgers in Gaza worden in een poel van lijden gestort. Hun huizen liggen aan diggelen, hun levens zijn overhoop gehaald. De oorlog heeft niet alleen tot een van de diepste humanitaire crises geleid. Hij heeft een maalstroom van menselijke misère ontketend", zei Kaag in de Veiligheidsraad. De gevolgen zullen volgens haar nog vele jaren merkbaar zijn.
Kaag pleitte voor een bestand, vrijlating van de gijzelaars en meer mogelijkheden om humanitaire steun te verlenen in het gebied. Landen moeten zich daar volgens haar voor langere tijd voor inspannen. Er is "de komende jaren" nog veel hulp nodig. Bovendien moet nagedacht worden over de toekomst van Gaza. "We kunnen Palestijnse burgers niet vragen om hun toekomst op pauze te zetten, terwijl ze zich proberen vast te klampen aan hun menselijkheid onder de meest onmenselijke omstandigheden."
Meer uit Buitenland
MOSKOU/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron hebben voor het eerst in jaren weer met elkaar gebeld. De laatste keer dat ze met elkaar spraken was in september 2022, ruim een halfjaar nadat Rusland aan een grootschalig offensief in Oekraïne was begonnen.
56 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Een Russische rechter heeft de voormalige onderminister van Defensie Timoer Ivanov veroordeeld tot dertien jaar opsluiting in een strafkolonie vanwege corruptie. Het is de zwaarste straf die tot dusver is opgelegd in een serie fraudezaken tegen hoge defensieambtenaren.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse meerderheid in de Senaat van het Amerikaanse parlement heeft na een marathonzitting ingestemd met de belangrijkste uitgavenwet van de Republikeinse president Donald Trump. De Democraten uitten felle kritiek op de bezuinigingen op sociale welzijnsprogramma's en omdat de staatsschuld gigantisch stijgt.
1 uur geledenWERCHTER (ANP) - Het Belgische festival Rock Werchter neemt maatregelen in verband met de verwachte hitte op woensdag. Het muziekfestival begint donderdag, maar de camping gaat al op woensdag open. Ook in België worden temperaturen ruim boven de 30 graden verwacht en daarom verloopt de check-in anders dan voorgaande jaren, laat het festival weten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zinspeelt op de deportatie van Tesla-baas Elon Musk, die in Zuid-Afrika is geboren. Het is de jongste escalatie in het conflict tussen de voormalige bondgenoten.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Bijna 20.000 migranten zijn de afgelopen zes maanden in kleine bootjes het Kanaal overgestoken naar het Verenigd Koninkrijk. Dat is een record voor de eerste helft van een jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 170 internationale hulporganisaties roepen gezamenlijk op om een einde te maken aan "het dodelijke Israëlische distributieprogramma" voor hulpgoederen. Ze doelen onder meer op de omstreden Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De hulp die Israël nog toelaat zijn plaatsen geworden van "terugkerende slachtpartijen die het internationaal humanitair recht met voeten treden". Volgens Save the Children is Gaza "de dodelijkste plek op aarde voor een kind".
3 uur geleden