Kaag stelt digitale handelsmissie naar Qatar uit
DEN HAAG (ANP) - Minister Sigrid Kaag (Buitenlandse handel) heeft een digitale handelsmissie naar Qatar uitgesteld. Het land ligt onder vuur omdat arbeidsmigranten, die de stadions voor het WK voetbal van volgend jaar bouwen, slecht worden behandeld. "Op een gegeven moment moet je ook een politiek signaal willen en durven af te geven en dat heb ik gedaan", aldus Kaag.
De Tweede Kamer vindt daarom dat er geen afvaardiging van de regering naar het voetbaltoernooi moet gaan. De discussie in de Kamer laat het kabinet niet onberoerd, zegt een woordvoerder van de bewindsvrouw. Kaag vindt dat ook op Europees niveau nog eens naar het WK gekeken moet worden. Qatar heeft nog niet gereageerd op het uitstel.
De Kamer reageerde vorige week op berichtgeving in de Britse krant The Guardian dat zeker 6500 arbeidsmigranten zijn omgekomen bij de bouwwerkzaamheden voor het WK. Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) had de motie op initiatief van de SP om geen afvaardiging te sturen trouwens ontraden, omdat sport en politiek volgens hem niet moeten worden vermengd.
Overleg met Qatar
Kaag gaat nu eerst overleggen met Qatar over de arbeidsomstandigheden in de Golfstaat. Volgens haar wordt al lang aangedrongen op verbetering van de mensenrechtensituatie. Er is nog geen nieuwe datum gekozen voor de handelsmissie. In het onlineprogramma Gamen met Politici van het AD werd als eerste gemeld dat de missie niet doorgaat.
De economische missie is gericht op de water-, energie- en voedselsector en zou van 22 maart tot 1 april duren. Ook Oman en de Verenigde Arabische Emiraten worden in deze dagen 'aangedaan'. De digitale handelsmissie naar deze landen gaat wel gewoon door.
Vorige week zei Kaag in een tv-programma waar ze sprak als D66-lijsttrekker, dat het Nederlands elftal niet moet deelnemen aan het WK in Qatar.
Handelsmissies zijn recent wel vaker geschrapt, maar dat gebeurt dan omdat er minder belangstelling van het bedrijfsleven is door corona. In 2018 werd een handelsmissie naar Saudi-Arabiƫ geschrapt na de moord op de Saudische journalist Jamal Khashoggi. Hij werd omgebracht op het Saudische consulaat in de Turkse stad Istanbul.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.
15 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.
17 uur geleden