Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kaag pleit voor sterkere rol Europese Commissie bij grotere EU

Kaag pleit voor sterkere rol Europese Commissie bij grotere EU

BRUGGE (ANP) - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, moet een sterkere rol krijgen als de EU verder uitbreidt tot 35 of meer lidstaten, vindt minister Sigrid Kaag (Financiën). De volgende commissie, die na de Europese verkiezingen in 2024 zal aantreden en nieuwe prioriteiten zal stellen, moet hierover al gedachten ontwikkelen.

Dat zei Kaag in een speech ter gelegenheid van de afsluiting van het academisch jaar van het prestigieuze Europacollege in het Belgische Brugge. "Nederland ondersteunt het perspectief op toetreding van de landen in de westelijke Balkan en de nieuwe potentiële kandidaat-lidstaten Oekraïne, Moldavië en Georgië", hield de D66-leider haar gehoor voor. Maar uitbreiding moet wel goed worden voorbereid, om te zorgen "dat de unie niet alleen groter, maar ook sterker en slagvaardiger wordt". Vanuit een stevig financieel-economisch fundament en een goed functionerende rechtsstaat, die ze essentieel acht voor de welvaart en stabiliteit in de regio op lange termijn.

Een sterk Europa is ook voorbereid op geo-economische verschuivingen, op klimaatverandering en op nieuwe technologieën, stelt Kaag in haar speech, zoals de gevolgen van kunstmatige intelligentie (AI). "Laten we daar, anders dan bij het klimaat, tijdig bij zijn. Laat dit niet iets zijn dat ons overkomt, maar iets dat we sturen." Ze riep banken, pensioenfondsen en verzekeraars op vervuilende industrieën te stimuleren om te verduurzamen of niet langer te financieren. De private sector speelt een cruciale rol om verdere klimaatverandering een halt toe te brengen, aldus de bewindsvrouw.

Om de digitale en groene transitie aan te jagen moet de EU volgens Kaag optimaal gebruikmaken van de bestaande middelen, "binnen de bestaande kaders, waarbij het belangrijk is om voldoende steun te blijven bieden aan Oekraïne." Een nieuwe commissie moet straks "het debat durven voeren" over politieke prioriteiten, zei ze. "Dus niet alleen besluiten over de hoeveelheid geld, maar ook over waar we het geld wel en niet aan moeten uitgeven voor een toekomstbestendige unie."

Meer uit Politiek

CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt minister van Langdurige Zorg

DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.

1 dag geleden
Heleen Herbert (Heijmans) wordt CDA-minister Economische Zaken

DEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.

1 dag geleden
CDA'er Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken

DEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.

1 dag geleden
Letschert en Vijlbrief worden minister voor D66 in nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.

1 dag geleden
Beoogd zorgminister Hermans: ingewikkelde opgave op nieuwe post

DEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.

2 dagen geleden
Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

2 dagen geleden
Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

2 dagen geleden