Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kaag: oppassen dat steun Kiev niet in handen verkeerd regime komt

Kaag: oppassen dat steun Kiev niet in handen verkeerd regime komt

PARIJS (ANP) - De snel op elkaar volgende ontwikkelingen in Oekraïne maken beslissingen over steunmaatregelen moeilijker. Dat zei minister Sigrid Kaag (Financiën) in Parijs waar ze vrijdag met haar Europese collega's over de situatie sprak en de gevolgen van de Russische invasie voor de EU. "Het is heel naar om over sancties instellen te praten terwijl de Russische troepen al in Kiev stonden. Je wil niet een verkeerd regime ondersteunen."

Volgens Kaag hebben de ministers niet hardop gespeculeerd over een mogelijke machtsovername in Oekraïne. "Het is een actief conflict", zegt de D66-politica met veel diplomatieke ervaring in oorlogsgebieden. "Het verandert elke twee of vier uur." Het is ook moeilijk om officiële contacten te leggen, zoals met haar Oekraïense tegenhanger. Telefoonverkeer is onveilig, betoogt ze, regeringsleden zitten ondergedoken.

Sancties moeten zorgvuldig worden afgewogen om effectief de juiste doelen te treffen, maar mogelijke tegenacties ook. Rusland uitsluiten van het internationale betaalsysteem SWIFT bijvoorbeeld is "technisch ingewikkeld", zei ze. "We zijn het eens dat die optie in de gereedschapskist moet blijven", maar het is een stap met een "abrupt effect". Dan is bijvoorbeeld het toezicht op betalingsstromen van en naar Rusland in één klap weg. Daarom gaat de Europese Centrale Bank met de Europese Commissie analyseren wat precies de gevolgen van die strafmaatregel zouden zijn.

Poetin riep vrijdagmiddag de Oekraïense militairen op de macht te grijpen. Kaag noemt de oorlog een "kantelpunt" in de Europese geschiedenis.

Meer uit Politiek

Jetten hoopt stikstofcrisis met 'frisse blik' op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.

14 uur geleden
Na Den Haag, Nijmegen en Rotterdam FVD ook geboycot in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.

15 uur geleden
FME-voorman Theo Henrar wordt tijdelijk voorzitter VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.

17 uur geleden
Jaimi van Essen, wethouder in Deventer, minister van Landbouw

DEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.

20 uur geleden
Nathalie van Berkel voor D66 staatssecretaris op Financiën

DEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.

21 uur geleden
D66'er Stientje van Veldhoven naar Klimaat en Groene Groei

DEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.

21 uur geleden
D66-senator Aerdts wordt staatssecretaris digitale economie

DEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.

21 uur geleden