Kaag: oppassen dat steun Kiev niet in handen verkeerd regime komt
PARIJS (ANP) - De snel op elkaar volgende ontwikkelingen in Oekraïne maken beslissingen over steunmaatregelen moeilijker. Dat zei minister Sigrid Kaag (Financiën) in Parijs waar ze vrijdag met haar Europese collega's over de situatie sprak en de gevolgen van de Russische invasie voor de EU. "Het is heel naar om over sancties instellen te praten terwijl de Russische troepen al in Kiev stonden. Je wil niet een verkeerd regime ondersteunen."
Volgens Kaag hebben de ministers niet hardop gespeculeerd over een mogelijke machtsovername in Oekraïne. "Het is een actief conflict", zegt de D66-politica met veel diplomatieke ervaring in oorlogsgebieden. "Het verandert elke twee of vier uur." Het is ook moeilijk om officiële contacten te leggen, zoals met haar Oekraïense tegenhanger. Telefoonverkeer is onveilig, betoogt ze, regeringsleden zitten ondergedoken.
Sancties moeten zorgvuldig worden afgewogen om effectief de juiste doelen te treffen, maar mogelijke tegenacties ook. Rusland uitsluiten van het internationale betaalsysteem SWIFT bijvoorbeeld is "technisch ingewikkeld", zei ze. "We zijn het eens dat die optie in de gereedschapskist moet blijven", maar het is een stap met een "abrupt effect". Dan is bijvoorbeeld het toezicht op betalingsstromen van en naar Rusland in één klap weg. Daarom gaat de Europese Centrale Bank met de Europese Commissie analyseren wat precies de gevolgen van die strafmaatregel zouden zijn.
Poetin riep vrijdagmiddag de Oekraïense militairen op de macht te grijpen. Kaag noemt de oorlog een "kantelpunt" in de Europese geschiedenis.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.
12 uur geleden