Kaag naar Suriname om irritaties over slavernijexcuses te sussen
DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Sigrid Kaag reist deze donderdag naar Suriname voor overleg over de Nederlandse excuses voor het slavernijverleden. Ze ontmoet een dag later (Nederlandse tijd) onder anderen president Chan Santokhi, parlementariërs en vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties.
Het kabinet is volgens ingewijden vooralsnog van plan om op 19 december excuses aan te bieden voor het slavernijverleden. Premier Mark Rutte geeft die dag een toespraak in het Nationaal Archief. De aanloop naar dat moment is volgens critici niet goed verlopen. Er zou overhaast te werk zijn gegaan, mensen uit voormalige Nederlandse koloniën en andere betrokkenen zouden te weinig gehoord zijn en er zijn zorgen of de manier waarop de excuses vorm krijgen wel aanvaard worden.
De afgelopen weken is in Nederland en daarbuiten overleg gevoerd over de kabinetsplannen om te voorkomen dat de excuses straks verkeerd vallen. Toch werd op het laatste moment nog besloten om Kaag als vicepremier naar Suriname te sturen. Ze zal daar de plannen naar eigen zeggen toelichten.
Een definitief besluit over de invulling van de 19e wordt vrijdag genomen tijdens de ministerraad, die normaal gesproken al 's ochtends begint. Dat zal dus hoogstwaarschijnlijk al vastliggen zodra Kaag met de Surinaamse politici om tafel gaat. De vicepremier zal waarschijnlijk in Suriname wel nog even overleggen met minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) die maandag namens de Nederlandse regering spreekt in Paramaribo.
Er gaan ook kabinetsleden naar Caribisch Nederland (Bonaire, Sint Eustatius en Saba) en de zelfstandige landen binnen het koninkrijk, Aruba, Curaçao en Sint Maarten.
Meer uit Binnenland
STADSKANAAL (ANP) - De Groningse gemeente Stadskanaal gaat opnieuw asielzoekers voor een nacht opvangen die vrijdag buiten bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel stonden te wachten. De gemeente laat weten dat het om ongeveer tachtig mensen gaat.
36 minuten geledenTER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.
8 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De persoon bij wie recent het hantavirus is vastgesteld, zat in Nederland in thuisquarantaine. Uit voorzorg is diegene opgenomen in het ziekenhuis, meldt het RIVM. Het bemanningslid had nauw contact met zieke mensen met het andesvirus aan boord van het cruiseschip Hondius.
9 uur geleden