Kaag hoopt dat 'glijdende schaal' bedreigingen stopt
DEN HAAG (ANP) - D66-leider en minister van Financiën Sigrid Kaag hoopt dat er een einde komt aan de "glijdende schaal" van bedreigingen en intimidatie van bijvoorbeeld politici en rechters. Volgens haar is het openbare klimaat in Nederland de afgelopen jaren vergiftigd. Zij verwijst onder meer naar PVV-leider Geert Wilders, die al jarenlang de zwaarst mogelijke beveiliging krijgt. "Je kan verschillen van mening, maar hou het veilig en respectvol voor elkaar."
De dochters van Kaag hebben in het programma College Tour, dat aanstaande zondag te zien is, gezegd dat zij liever willen dat hun moeder stopt met de politiek. Zij zijn bang dat Kaag anders eindigt zoals Els Borst, die tevens politiek leider van D66 was. Borst werd in 2014 vermoord in haar woning door een psychiatrische patiënt.
Volgens Kaag is het een "continue weging" of zij door wil met haar politieke carrière, maar is die zonder aanstaande verkiezingen nu niet aan de orde. Zij en haar gezin spreken er wel vaker over. "Ik ben niet van suiker, en ik voel een grote verantwoordelijkheid als minister en partijleider."
Emotioneel
Kaag was zichtbaar geroerd toen zij de beelden van haar dochters zag en de boodschap overviel haar. "Ik had iets luchtigs verwacht. Iets over mijn aangebrande pannenkoeken bijvoorbeeld", grapt ze. Haar dochters hebben zoiets niet eerder tegen haar gezegd, ook niet toen zij onder zware beveiliging woonden in bijvoorbeeld Syrië, Libanon of Soedan.
Woonminister Hugo de Jonge vindt de beelden "verschrikkelijk om te zien". Zelf werd hij veel bedreigd tijdens de coronacrisis, toen hij minister van Volksgezondheid was. Ook zijn kinderen hebben "met enige regelmaat" gevraagd of hij niet iets anders kon gaan doen. Aan stoppen heeft hij niet gedacht. "Het kwaad mag niet overwinnen".
Andere bewindspersonen
Minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof), ook vaak slachtoffer geweest van bedreigingen, noemt het "verschrikkelijk, echt verschrikkelijk" dat de dochters van Kaag vanwege bedreigingen willen dat hun moeder stopt met haar baan. Zij overweegt zelf niet om te stoppen. "Ik ga niet zwichten daarvoor, mijn gezin ook niet".
Onderwijsminister Robbert Dijkgraaf noemt de bedreigingen vreselijk. "Wat mij diep raakte aan de reactie van Kaag is dat het ook je gezin raakt." Hij denkt dat we ons als samenleving moeten afvragen: is dit het land dat we willen zijn?
Yeşilgöz
Minister Dilan Yeşilgöz (Justitie) zegt dat bedreigingen nooit als een keerzijde geaccepteerd mogen worden. "Dan zeg je 'het hoort erbij', en het hoort er absoluut nooit bij."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft de ambassadeur van Israël ontboden, omdat het land de diplomatieke status van de Nederlandse medewerkers van de diplomatieke missie in Ramallah heeft ingetrokken. Dat zei hij tijdens een persconferentie waar hij herhaalde de stap "onnodig" te vinden.
34 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het eerste EU-rapport over defensieparaatheid is maandag gepresenteerd aan de EU-ministers van Defensie. Het is niet openbaar, maar volgens minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) is het duidelijk dat "we op alle domeinen nog echt een flink been moeten bijtrekken". Meer landen moeten meer doen en "we moeten het slimmer gaan doen", zei de minister na afloop van de vergadering in Brussel.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is positief over een wetsvoorstel dat onder meer regelt dat er een leeftijdsgrens van 18 jaar komt voor het gebruik van achteraf betalen. Dat blijkt uit het debat over dat plan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD steunt het voorstel van PRO om abortus uit het strafrecht te halen niet direct. De coalitiepartij wacht eerst de reactie van de Raad van State af. "Vrouwen nemen weloverwogen een besluit om gebruik te maken van abortuszorg. Wat de VVD betreft, dient ook de politiek zorgvuldig met dit onderwerp om te gaan", zei Kamerlid Hilde Wendel.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) baalt van het Israëlische besluit om de diplomatieke status van Nederlandse ambassademedewerkers in te trekken. "Ik betreur dit onnodige besluit ten zeerste", zegt hij in een reactie. Hij overlegt over de situatie. "Waarbij nu eerst onze diplomaten uiteraard een belangrijke prioriteit zijn."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO probeert opnieuw abortus uit het strafrecht te halen. Kamerlid Lisa Vliegenthart diende maandag, op Internationale Dag van de Veilige Abortus, een voorstel in om dat voor elkaar te krijgen via een wetswijziging.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten probeerde tijdens zijn toespraak op het D66-congres voornamelijk optimisme uit te stralen. Kort na het begin van zijn speech werd Jetten onderbroken door vijf pro-Palestinademonstranten. Hij werd kort van het podium gehaald, maar bleef er laconiek onder.
1 dag geleden