Kaag: Catshuisgesprek slavernijverleden 'intensief en waardevol'
DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Sigrid Kaag had dinsdag "intensieve, maar waardevolle" gesprekken met verschillende organisaties over hoe Nederland om moet gaan met het slavernijverleden. Zij verving premier Mark Rutte, die daar vorige week donderdag over sprak in het Catshuis. De gesprekken gingen dinsdag onder meer over de plaats van het slavernijverleden in het onderwijs en hoe racisme bestreden moet worden, aldus Kaag.
Het kabinet wil excuses gaan maken voor het slavernijverleden en zou dat op 19 december hebben willen doen, maar nadat plannen daarover waren uitgelekt ontstond er ophef vanuit belangengroepen. Sommige groepen zien liever dat er op 1 juli excuses worden gemaakt, wanneer het 150 jaar geleden is dat er echt een einde kwam aan de slavernij in de Nederlandse koloniën. Het kabinet heeft nooit officieel bevestigd dat het op 19 december excuses wil maken. Donderdag zei Rutte wel dat dan een "betekenisvol moment" zal plaatsvinden. Officieel reageert het kabinet dan op een advies van de Dialooggroep Slavernijverleden.
Kaag gaat donderdag naar Suriname, om daar met de Surinaamse regering verder te praten. Vanuit Suriname kwam eerder kritiek op het voornemen dat minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) excuses zou maken in de hoofdstad Paramaribo. Weerwind is zelf van Surinaamse afkomst. Daarom vinden sommigen het ongepast dat hij excuses maakt, want zij vinden bijvoorbeeld dat hij zelf recht heeft op excuses.
De vicepremier wilde verder niet zeggen wat er is besproken. Wel zegt zij dat er "de komende dagen nog veel gaat gebeuren". Ook zegt zij dat niet alle aanbevelingen van de adviescommissie worden overgenomen. Welke punten het kabinet niet zal overnemen, wilde Kaag niet zeggen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten niet langer de mogelijkheid krijgen om statushouders voorrang te geven op een sociale huurwoning, vinden Mona Keijzer, Groep Markuszower en JA21. De drie rechtse fracties hebben een initiatiefwet met deze strekking ingediend. Toen Keijzer eerder minister van Volkshuisvesting was, stelde ze een vergelijkbare wet voor. Maar tot haar teleurstelling heeft de huidige minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) dit voorstel ingetrokken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De lastenverzwaringen die het kabinet-Jetten wil doorvoeren, raken werkenden onevenredig hard, vindt zowel JA21 als GroenLinks-PvdA. De twee oppositiepartijen waar het minderheidskabinet het meest van afhankelijk is voor steun in de Tweede Kamer, maakten dit bezwaar in het Kamerdebat over de voorjaarsnota.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
1 dag geleden