Kaag bepleit dialoog voor oplossing marktverstorende subsidies VS
BRUSSEL (ANP) - Minister Sigrid Kaag van Financiën wil het liefst dat de EU in gesprek met de Amerikanen een oplossing kan vinden voor marktverstorende groene subsidies die Washington volgende maand invoert. Maar het is volgens haar ook belangrijk om te "kijken naar wat we in de EU moeten doen, en wanneer, en of we dat gezamenlijk kunnen doen", zei ze in Brussel.
Binnen de EU zwelt de kritiek op de Amerikaanse plannen aan, en ook de roep om tegenactie. Met de zogeheten Inflation Reduction Act (IRA) maakt de regering in Washington honderden miljarden dollars aan subsidies en belastingvoordelen vrij voor de overgang naar milieuvriendelijkere technologieën. Daardoor wordt de Europese industrie benadeeld, zeggen critici.
"Er is maar één antwoord op de Amerikaanse IRA en dat is een Europese IRA", betoogde de Franse minister Bruno Le Maire (Financiën) in Brussel bij zijn EU-collega's. Hij pleitte onder meer voor subsidies op producten zoals duurzaam in de EU geproduceerde batterijen of halfgeleiders. Zaterdag hintte de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, op versoepeling van de Europese staatssteunregels, zodat bedrijven en overheden meer slagkracht krijgen.
Daar is Nederland traditioneel terughoudend in, maar volgens Kaag moet de EU wel bedenken "wat we doen om onze strategische autonomie te versterken, wat we doen om de energietransitie te bevorderen en wat we doen om belangrijke industrieën en sectoren te verduurzamen". De Amerikaanse situatie vraagt "om snelle en slimme analyses" om duidelijk te krijgen welke nieuwe wetgeving of afspraken nodig zijn en welke moeten worden aangepast, aldus Kaag.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten vindt de gesprekken die hij de afgelopen week voerde met zijn CDA-collega Henri Bontenbal "hoopgevend". Dat heeft hij gezegd voor aanvang van een nieuwe ronde gesprekken onder begeleiding van informateur Sybrand Buma. De twee partijen proberen samen overeenstemming te vinden over een aantal belangrijke onderwerpen.
19 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Alexandra van Huffelen, bestuursvoorzitter van de Radboud Universiteit, vindt dat demissionair onderwijsminister Gouke Moes te ver ging toen hij uitspraken deed over een inmiddels vertrokken docent.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders wordt de tweede plaatsvervanger van de nieuw verkozen Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Dat maakte Van Campen eerder donderdag bekend, voorafgaand aan een debat. Van Campen wordt in eerste instantie vervangen door Wieke Paulusma (D66), maar als ook zij niet kan, neemt Wilders de voorzittershamer over in de plenaire zaal.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Woonminister Mona Keijzer wil nog steeds versoepelingen doorvoeren in regels over verhuur, ondanks een aangenomen Kamermotie die haar vroeg zulke versoepelingen per direct in te trekken. De demissionaire BBB-minister vraagt de Tweede Kamer in een brief om met haar in gesprek te gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten kan zich "enorm" vinden in de zorgen die media hebben geuit in een brief aan informateur Sybrand Buma (CDA) over de dominante rol van techbedrijven. De briefschrijvers vinden het een zorgelijke ontwikkeling dat bedrijven kunstmatige intelligentie (AI) gebruiken om ongecontroleerde en vaak onbetrouwbare informatie te verspreiden.
1 dag geleden