Kaag belooft niks, maar sluit nieuw koopkrachtpakket ook niet uit
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet doet geen beloftes, maar sluit ook niet uit dat het eerder ingrijpt naar aanleiding van de ernstige cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) over de stijgende prijzen. Volgens de rekenmeesters komen honderdduizenden huishoudens in betalingsproblemen als de energieprijzen hoog blijven, wat de druk op het kabinet verhoogt. "Never say never", zegt minister Sigrid Kaag van Financiën over de vraag of het kabinet de komende tijd toch met extra ingrepen komt.
De uitkomsten van de 'stresstest' van het CPB verplichten het kabinet volgens premier Mark Rutte om te "blijven kijken" of het genoeg doet. "Zonder er beloftes over te doen, want zo makkelijk is het niet." Zowel Rutte als Kaag wijst op de maatregelen die het kabinet al heeft getroffen. Die hebben "echt effect", zegt Rutte. Volgens het CPB zijn de verlaging van de accijnzen en de tegemoetkoming van 800 euro voor de laagste inkomens "slechts deels effectief om kwetsbare huishoudens uit de financiële problemen te houden".
"Het is heel zorgelijk dat de groep die niet kan rondkomen zich uitbreidt", zegt Kaag. "We leven in onzekere tijden." Volgende week spreekt zij met de Kamer over de maatregelen in de Voorjaarsnota, waarmee het kabinet ook heeft gepoogd huishoudens meer bestedingsruimte te geven. Of er ruimte is om die plannen uit te breiden, wil de bewindsvrouw niet zeggen.
Overigens heeft het kabinet sowieso beperkte bewegingsruimte, aldus Kaag. Het kabinet zoekt financieel de grenzen op, en kan echt niet zomaar de uitgaven verhogen als er niet elders wordt bespaard. Zeker nu de Rabobank een milde recessie voorspelt, is "prudent begrotingsbeleid" van belang volgens de minister. "Dat vraagt ook dat we niet alleen nu besluiten, maar ook kijken hoe we dat goed op orde blijven houden voor de toekomst."
Meer uit Binnenland
DÜSSELDORF (ANP) - De toestand van de opvarende van de MV Hondius die wordt opgevangen door het academische ziekenhuis UKD in Düsseldorf is "stabiel". Dat meldt de brandweer van de Duitse stad, die betrokken is bij het vervoer van de cruiseschippassagier van Schiphol naar Düsseldorf. Er zijn "geen symptomen van een infectie", aldus de brandweer in een verklaring.
2 uur geledenUSHUAIA (ANP/RTR/AFP) - Het Argentijnse ministerie van Gezondheid is van plan om knaagdieren te vangen in de buurt van de zuidelijke stad Ushuaia, de plek waar een of meerdere passagiers van het cruiseschip MV Hondius mogelijk het hantavirus hebben opgelopen. De Argentijnse autoriteiten willen de knaagdieren onderzoeken in hun zoektocht naar de oorsprong van het virus.
2 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Een paar honderd mensen hebben woensdagavond gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvang in Loosdrecht. Kamerleden Gidi Markuszower en Mona Keijzer waren hierbij ook aanwezig.
2 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.
3 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - De ambulances die eerder woensdagavond van Schiphol waren vertrokken met vermoedelijk een Nederlandse opvarende van het cruiseschip MV Hondius zijn aangekomen bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), ziet een ANP-fotograaf.
4 uur geleden