Kaag belooft niks, maar sluit nieuw koopkrachtpakket ook niet uit
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet doet geen beloftes, maar sluit ook niet uit dat het eerder ingrijpt naar aanleiding van de ernstige cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) over de stijgende prijzen. Volgens de rekenmeesters komen honderdduizenden huishoudens in betalingsproblemen als de energieprijzen hoog blijven, wat de druk op het kabinet verhoogt. "Never say never", zegt minister Sigrid Kaag van Financiën over de vraag of het kabinet de komende tijd toch met extra ingrepen komt.
De uitkomsten van de 'stresstest' van het CPB verplichten het kabinet volgens premier Mark Rutte om te "blijven kijken" of het genoeg doet. "Zonder er beloftes over te doen, want zo makkelijk is het niet." Zowel Rutte als Kaag wijst op de maatregelen die het kabinet al heeft getroffen. Die hebben "echt effect", zegt Rutte. Volgens het CPB zijn de verlaging van de accijnzen en de tegemoetkoming van 800 euro voor de laagste inkomens "slechts deels effectief om kwetsbare huishoudens uit de financiële problemen te houden".
"Het is heel zorgelijk dat de groep die niet kan rondkomen zich uitbreidt", zegt Kaag. "We leven in onzekere tijden." Volgende week spreekt zij met de Kamer over de maatregelen in de Voorjaarsnota, waarmee het kabinet ook heeft gepoogd huishoudens meer bestedingsruimte te geven. Of er ruimte is om die plannen uit te breiden, wil de bewindsvrouw niet zeggen.
Overigens heeft het kabinet sowieso beperkte bewegingsruimte, aldus Kaag. Het kabinet zoekt financieel de grenzen op, en kan echt niet zomaar de uitgaven verhogen als er niet elders wordt bespaard. Zeker nu de Rabobank een milde recessie voorspelt, is "prudent begrotingsbeleid" van belang volgens de minister. "Dat vraagt ook dat we niet alleen nu besluiten, maar ook kijken hoe we dat goed op orde blijven houden voor de toekomst."
Meer uit Binnenland
ACCRA (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten heeft het Nederlandse verzoek om Jos Leijdekkers uit te leveren opnieuw "duidelijk overgebracht" aan de Sierra Leoonse minister van Binnenlandse Zaken, Morie Lengor. Dat deed de demissionaire VVD-minister op een topoverleg over drugscriminaliteit in Ghana, zei hij in een telefoongesprek tegen het ANP. "Nederland laat dit onderwerp niet los."
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank in Lelystad celstraffen tot 25 jaar geëist tegen de drie verdachten van de moord op de 18-jarige Ryan Al Najjar. Het gaat om haar vader (53) en twee broers (23 en 25).
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - NRC rectificeert de berichtgeving over voormalig D66-informateur Hans Wijers. De krant zegt niet in te kunnen staan voor de totstandkoming van het artikel waarin de krant beweerde dat Wijers VVD-leider Dilan Yeşilgöz een leugenaar had genoemd. De onderbouwing van dit verwijt is volgens hoofdredacteur Patricia Veldhuis niet meer houdbaar.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Een groep prominente Afro-Surinamers eist dat koning Willem-Alexander en koningin Máxima een krans leggen bij het standbeeld van Kwakoe, het slavernijmonument in Paramaribo. Het koningspaar brengt volgende week een staatsbezoek aan Suriname. Een bezoek aan Kwakoe is vooralsnog niet opgenomen in het programma.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De politie heeft donderdagochtend een persoon aangehouden op verdenking van doodsbedreiging van de schrijfster en columniste Lale Gül. Dit laat Gül weten aan het ANP. De politie Midden-Nederland zegt hier geen uitspraken over te doen.
8 uur geledenARNHEM (ANP) - Het ziekenhuis Rijnstate in Arnhem treft een schikking met de mensen die in het verleden gedupeerd zijn door verkeerd gebruik van sperma in een vruchtbaarheidskliniek. Het ziekenhuis bevestigt de overeenkomst vrijdag naar aanleiding van berichtgeving in het programma Pointer van KRO-NCRV.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De deskundigengroep dierziekten, die het ministerie van Landbouw adviseert over vogelgriep, maakt zich "veel zorgen" over de huidige stand van de vogelgriep in Nederland. Dat zegt Arjan Stegeman, hoogleraar Gezondheid van Landbouwhuisdieren van de Universiteit Utrecht en voorzitter van de deskundigengroep. Stegeman waarschuwt ook dat de huidige methode om vogelgriep te bestrijden verouderd is.
8 uur geleden