Kaag belooft niks, maar sluit nieuw koopkrachtpakket ook niet uit
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet doet geen beloftes, maar sluit ook niet uit dat het eerder ingrijpt naar aanleiding van de ernstige cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) over de stijgende prijzen. Volgens de rekenmeesters komen honderdduizenden huishoudens in betalingsproblemen als de energieprijzen hoog blijven, wat de druk op het kabinet verhoogt. "Never say never", zegt minister Sigrid Kaag van Financiën over de vraag of het kabinet de komende tijd toch met extra ingrepen komt.
De uitkomsten van de 'stresstest' van het CPB verplichten het kabinet volgens premier Mark Rutte om te "blijven kijken" of het genoeg doet. "Zonder er beloftes over te doen, want zo makkelijk is het niet." Zowel Rutte als Kaag wijst op de maatregelen die het kabinet al heeft getroffen. Die hebben "echt effect", zegt Rutte. Volgens het CPB zijn de verlaging van de accijnzen en de tegemoetkoming van 800 euro voor de laagste inkomens "slechts deels effectief om kwetsbare huishoudens uit de financiële problemen te houden".
"Het is heel zorgelijk dat de groep die niet kan rondkomen zich uitbreidt", zegt Kaag. "We leven in onzekere tijden." Volgende week spreekt zij met de Kamer over de maatregelen in de Voorjaarsnota, waarmee het kabinet ook heeft gepoogd huishoudens meer bestedingsruimte te geven. Of er ruimte is om die plannen uit te breiden, wil de bewindsvrouw niet zeggen.
Overigens heeft het kabinet sowieso beperkte bewegingsruimte, aldus Kaag. Het kabinet zoekt financieel de grenzen op, en kan echt niet zomaar de uitgaven verhogen als er niet elders wordt bespaard. Zeker nu de Rabobank een milde recessie voorspelt, is "prudent begrotingsbeleid" van belang volgens de minister. "Dat vraagt ook dat we niet alleen nu besluiten, maar ook kijken hoe we dat goed op orde blijven houden voor de toekomst."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
46 minuten geledenZEERIJP (ANP) - Bij zijn bezoek aan het gebied in Groningen dat in de nacht van donderdag op vrijdag is getroffen door een aardbeving, verzekerde D66-leider Rob Jetten dat het weer openen van de gaskraan "absoluut niet aan de orde" en "onbespreekbaar" is. Een van zijn mogelijke coalitiepartners, namelijk JA21, pleit hier juist wel voor.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is betreurenswaardig maar niet heel verrassend dat de regering heeft besloten ook de komende tijd geen F-35-onderdelen aan Israël te leveren, vindt het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). "Helaas gaat men wel voorbij aan het punt dat de F-35 een belangrijke rol speelt in de verdediging van Israël", zegt directeur Naomi Mestrum.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De kades, gemalen en bruggen rond het Groningse dorp Zeerijp hebben geen grote schade opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Waterschap Noorderzijlvest heeft alle "risicovolle objecten" in een straal van 10 kilometer rond het epicentrum geïnspecteerd. Volgens een woordvoerster zijn daarbij geen schades ontdekt die "de werking van deze objecten in gevaar brengen". Dat geldt ook voor de dijken en constructies van waterschap Hunze en Aa's, dat een deel van Groningen als werkgebied heeft.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen zijn inmiddels 246 meldingen binnengekomen van mensen die schade hebben opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Daarnaast belden tientallen mensen met de organisatie en deden zij melding van een zogenoemde Acuut Onveilige Situatie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland levert ook de komende tijd geen F-35-onderdelen aan Israël, schrijven demissionair staatssecretaris Aukje de Vries van Buitenlandse Handel en David van Weel van Buitenlandse Zaken (beiden VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Binnen zes maanden wordt een besluit genomen over het hervatten van de levering. De Hoge Raad oordeelde op 3 oktober dat Nederland de uit- en doorvoer van onderdelen van de jachtvliegtuigen naar Israël opnieuw moest beoordelen.
2 uur geleden