Kaag: alle opties voor meer sancties Rusland op tafel, ook SWIFT
PARIJS (ANP) - Alle opties om Rusland voor de inval in Oekraïne te straffen liggen bij de EU-ministers van Financiën op tafel, ook om Rusland af te sluiten van het internationale betaalsysteem SWIFT. "We moeten zoeken naar de maximale impact", zei minister Sigrid Kaag bij aankomst in Parijs voor een bijeenkomst met haar Europese collega's. Ook de Franse minister Bruno Le Maire, die de vergadering voorzit, zei dat SWIFT "deel uitmaakt van de opties", maar als "laatste middel".
Le Maire zei dat de Europese Unie de Russen hard wil treffen, en financieel en economisch wil isoleren. Volgens de Duitse minister Christian Lindner heeft het blokkeren van Russische banken op de Europese financiële markten, een strafmaatregel die al is besloten, al "serieuze gevolgen". Duitsland is huiverig voor het afsluiten van SWIFT, maar Lindner zei wel dat "alle mogelijke sancties" moeten worden overwogen.
Lindner sprak over "een nachtmerrie" in Oekraïne waar de Russische president Vladimir Poetin "als enige verantwoordelijk voor is". Maar de zware sancties zullen volgens hem ook de gewone Rus treffen. Le Maire viel hem bij dat ̈"de machthebbers, rijke oligarchen en ook de bevolking de prijs zullen betalen voor de domme besluiten van Poetin. Zij zullen lijden."
Steun
Volgens Kaag moeten er na het besluit van de EU-regeringsleiders op hun speciale top in Brussel donderdagavond om Rusland hard aan te pakken nu vervolgstappen worden genomen. Maar ook moet worden gekeken hoe de regering en bevolking van het geteisterde Oekraïne beter en effectief kunnen worden geholpen om financieel niet ten onder te gaan. "Met leningen en garanties bijvoorbeeld", zei Kaag. "En met humanitaire hulp. Ik wil ook dat Nederland bilateraal verdere steun verleent."
De ministers bespreken vrijdag ook wat de mogelijke gevolgen van de oorlog en de sancties voor de Europese economie zijn. "Natuurlijk zullen ook wij een prijs betalen voor deze oorlog", zei Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Economie). Vooral over de oplopende inflatie en energieprijzen en de gastoevoer uit Rusland zijn grote zorgen. De EU is voor ongeveer 40 procent afhankelijk van Russisch gas. Gentiloni zei dat de Europese Commissie woensdag een pakket voorstellen zal presenteren over onder meer gezamenlijke gasaankoop door EU-landen en het opbouwen van strategische gasvoorraden.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Een onafhankelijke toezichtsraad van socialemediaconcern Meta heeft grote zorgen over de vervanging van factchecks in andere landen dan de Verenigde Staten. Topman Mark Zuckerberg kondigde vorig jaar aan dat hij feitenchecks door experts op de Amerikaanse markt wil vervangen door een systeem waarbij gebruikers van Facebook en Instagram zelf commentaar kunnen leveren op posts met valse informatie. Een uitbreiding naar andere delen van de wereld kan mensen in gevaar brengen, waarschuwt de Oversight Board.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Europees Parlement heeft donderdag gestemd voor invoering van een verbod op apps die kunstmatige intelligentie (AI) gebruiken om naaktbeelden te maken. Alleen AI-systemen die gebruikers beletten om seksueel expliciete beelden te maken, zouden nog toegestaan mogen worden.
16 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is een onderzoek naar Snapchat begonnen. Daaruit moet blijken of de sociale media-app voldoet aan de Europese wet inzake digitale diensten (DSA). Die vereist dat platforms maatregelen nemen om minderjarigen op hun diensten te beschermen.
35 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft de pornowebsites Pornhub, Stripchat, XNXX en XVideos aangeklaagd omdat ze kinderen toegang geven tot porno. Daarmee worden EU-regels overtreden, zegt Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie. De overtredingen kunnen leiden tot forse boetes.
47 minuten geledenWEESP (ANP) - Geldmaat neemt maatregelen om nieuwe plofkraken te voorkomen. Een deel van de afstortautomaten wordt gesloten, voor andere worden de openingstijden beperkt. Deze week zijn er al zes automaten van Geldmaat het mikpunt geweest van criminelen, meldt de organisatie.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Odido kampt met een storing, meldt de telecomprovider. Kort na het middaguur waren er meer dan 30.000 meldingen binnengekomen op de website allestoringen.nl. Klanten melden onder meer problemen te hebben met telefoneren en mobiel internetten.
56 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het Europees Parlement heeft met een ruime meerderheid voor goedkeuring van een deel van de Europese handelsdeal met de Verenigde Staten gestemd. Parlementariërs voegden daar wel waarborgen aan toe die ervoor moeten zorgen dat de Amerikanen zich aan hun eerdere toezeggingen houden.
1 uur geleden