Kaag: alle opties voor meer sancties Rusland op tafel, ook SWIFT
PARIJS (ANP) - Alle opties om Rusland voor de inval in Oekraïne te straffen liggen bij de EU-ministers van Financiën op tafel, ook om Rusland af te sluiten van het internationale betaalsysteem SWIFT. "We moeten zoeken naar de maximale impact", zei minister Sigrid Kaag bij aankomst in Parijs voor een bijeenkomst met haar Europese collega's. Ook de Franse minister Bruno Le Maire, die de vergadering voorzit, zei dat SWIFT "deel uitmaakt van de opties", maar als "laatste middel".
Le Maire zei dat de Europese Unie de Russen hard wil treffen, en financieel en economisch wil isoleren. Volgens de Duitse minister Christian Lindner heeft het blokkeren van Russische banken op de Europese financiële markten, een strafmaatregel die al is besloten, al "serieuze gevolgen". Duitsland is huiverig voor het afsluiten van SWIFT, maar Lindner zei wel dat "alle mogelijke sancties" moeten worden overwogen.
Lindner sprak over "een nachtmerrie" in Oekraïne waar de Russische president Vladimir Poetin "als enige verantwoordelijk voor is". Maar de zware sancties zullen volgens hem ook de gewone Rus treffen. Le Maire viel hem bij dat ̈"de machthebbers, rijke oligarchen en ook de bevolking de prijs zullen betalen voor de domme besluiten van Poetin. Zij zullen lijden."
Steun
Volgens Kaag moeten er na het besluit van de EU-regeringsleiders op hun speciale top in Brussel donderdagavond om Rusland hard aan te pakken nu vervolgstappen worden genomen. Maar ook moet worden gekeken hoe de regering en bevolking van het geteisterde Oekraïne beter en effectief kunnen worden geholpen om financieel niet ten onder te gaan. "Met leningen en garanties bijvoorbeeld", zei Kaag. "En met humanitaire hulp. Ik wil ook dat Nederland bilateraal verdere steun verleent."
De ministers bespreken vrijdag ook wat de mogelijke gevolgen van de oorlog en de sancties voor de Europese economie zijn. "Natuurlijk zullen ook wij een prijs betalen voor deze oorlog", zei Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Economie). Vooral over de oplopende inflatie en energieprijzen en de gastoevoer uit Rusland zijn grote zorgen. De EU is voor ongeveer 40 procent afhankelijk van Russisch gas. Gentiloni zei dat de Europese Commissie woensdag een pakket voorstellen zal presenteren over onder meer gezamenlijke gasaankoop door EU-landen en het opbouwen van strategische gasvoorraden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
7 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
9 uur geleden