Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kaag: alle opties voor meer sancties Rusland op tafel, ook SWIFT

Kaag: alle opties voor meer sancties Rusland op tafel, ook SWIFT

PARIJS (ANP) - Alle opties om Rusland voor de inval in Oekraïne te straffen liggen bij de EU-ministers van Financiën op tafel, ook om Rusland af te sluiten van het internationale betaalsysteem SWIFT. "We moeten zoeken naar de maximale impact", zei minister Sigrid Kaag bij aankomst in Parijs voor een bijeenkomst met haar Europese collega's. Ook de Franse minister Bruno Le Maire, die de vergadering voorzit, zei dat SWIFT "deel uitmaakt van de opties", maar als "laatste middel".

Le Maire zei dat de Europese Unie de Russen hard wil treffen, en financieel en economisch wil isoleren. Volgens de Duitse minister Christian Lindner heeft het blokkeren van Russische banken op de Europese financiële markten, een strafmaatregel die al is besloten, al "serieuze gevolgen". Duitsland is huiverig voor het afsluiten van SWIFT, maar Lindner zei wel dat "alle mogelijke sancties" moeten worden overwogen.

Lindner sprak over "een nachtmerrie" in Oekraïne waar de Russische president Vladimir Poetin "als enige verantwoordelijk voor is". Maar de zware sancties zullen volgens hem ook de gewone Rus treffen. Le Maire viel hem bij dat ̈"de machthebbers, rijke oligarchen en ook de bevolking de prijs zullen betalen voor de domme besluiten van Poetin. Zij zullen lijden."

Steun

Volgens Kaag moeten er na het besluit van de EU-regeringsleiders op hun speciale top in Brussel donderdagavond om Rusland hard aan te pakken nu vervolgstappen worden genomen. Maar ook moet worden gekeken hoe de regering en bevolking van het geteisterde Oekraïne beter en effectief kunnen worden geholpen om financieel niet ten onder te gaan. "Met leningen en garanties bijvoorbeeld", zei Kaag. "En met humanitaire hulp. Ik wil ook dat Nederland bilateraal verdere steun verleent."

De ministers bespreken vrijdag ook wat de mogelijke gevolgen van de oorlog en de sancties voor de Europese economie zijn. "Natuurlijk zullen ook wij een prijs betalen voor deze oorlog", zei Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Economie). Vooral over de oplopende inflatie en energieprijzen en de gastoevoer uit Rusland zijn grote zorgen. De EU is voor ongeveer 40 procent afhankelijk van Russisch gas. Gentiloni zei dat de Europese Commissie woensdag een pakket voorstellen zal presenteren over onder meer gezamenlijke gasaankoop door EU-landen en het opbouwen van strategische gasvoorraden.

Meer uit Financieel

ABN AMRO ziet juridische kwetsbaarheden in nieuwe box 3-stelsel

AMSTERDAM (ANP) - Het kabinetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel is op meerdere punten juridisch en praktisch kwetsbaar. Dat zeggen de vermogensexperts Tjarko Denekamp en Peter Beets van ABN AMRO.

4 uur geleden
Nieuwe AI-tool jaagt Amerikaanse beleggers de stuipen op het lijf

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.

5 uur geleden
OpenAI wil farmaceuten steunen bij ontwikkeling nieuwe medicijnen

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.

6 uur geleden
VS sluiten deze week tot 11 grote deals over zeldzame aardmetalen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.

7 uur geleden
Ook Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart weer door het Suezkanaal

HAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.

8 uur geleden
Novo Nordisk waarschuwt voor lagere verkopen door concurrentie

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.

9 uur geleden
Wolters Kluwer en RELX onderuit op Damrak om AI-tool Anthropic

AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.

10 uur geleden