Kaag: alle opties voor meer sancties Rusland op tafel, ook SWIFT
PARIJS (ANP) - Alle opties om Rusland voor de inval in Oekraïne te straffen liggen bij de EU-ministers van Financiën op tafel, ook om Rusland af te sluiten van het internationale betaalsysteem SWIFT. "We moeten zoeken naar de maximale impact", zei minister Sigrid Kaag bij aankomst in Parijs voor een bijeenkomst met haar Europese collega's. Ook de Franse minister Bruno Le Maire, die de vergadering voorzit, zei dat SWIFT "deel uitmaakt van de opties", maar als "laatste middel".
Le Maire zei dat de Europese Unie de Russen hard wil treffen, en financieel en economisch wil isoleren. Volgens de Duitse minister Christian Lindner heeft het blokkeren van Russische banken op de Europese financiële markten, een strafmaatregel die al is besloten, al "serieuze gevolgen". Duitsland is huiverig voor het afsluiten van SWIFT, maar Lindner zei wel dat "alle mogelijke sancties" moeten worden overwogen.
Lindner sprak over "een nachtmerrie" in Oekraïne waar de Russische president Vladimir Poetin "als enige verantwoordelijk voor is". Maar de zware sancties zullen volgens hem ook de gewone Rus treffen. Le Maire viel hem bij dat ̈"de machthebbers, rijke oligarchen en ook de bevolking de prijs zullen betalen voor de domme besluiten van Poetin. Zij zullen lijden."
Steun
Volgens Kaag moeten er na het besluit van de EU-regeringsleiders op hun speciale top in Brussel donderdagavond om Rusland hard aan te pakken nu vervolgstappen worden genomen. Maar ook moet worden gekeken hoe de regering en bevolking van het geteisterde Oekraïne beter en effectief kunnen worden geholpen om financieel niet ten onder te gaan. "Met leningen en garanties bijvoorbeeld", zei Kaag. "En met humanitaire hulp. Ik wil ook dat Nederland bilateraal verdere steun verleent."
De ministers bespreken vrijdag ook wat de mogelijke gevolgen van de oorlog en de sancties voor de Europese economie zijn. "Natuurlijk zullen ook wij een prijs betalen voor deze oorlog", zei Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Economie). Vooral over de oplopende inflatie en energieprijzen en de gastoevoer uit Rusland zijn grote zorgen. De EU is voor ongeveer 40 procent afhankelijk van Russisch gas. Gentiloni zei dat de Europese Commissie woensdag een pakket voorstellen zal presenteren over onder meer gezamenlijke gasaankoop door EU-landen en het opbouwen van strategische gasvoorraden.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en De Unie zeggen samen met de nieuwe FNV-voorzitter Hans Spekman op te willen trekken tegen de plannen van het kabinet van premier Rob Jetten. Maandag werd bekend dat de voormalige PvdA-politicus is benoemd tot voorzitter van de grootste vakbond van Nederland. Het nieuwe FNV-bestuur onder leiding van Spekman begint op 1 mei.
12 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De snel oplopende dieselprijzen zetten transportondernemers onder zware druk. Dat stelt brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN). Volgens TLN is het een nieuwe klap voor transportondernemers, die al met een reeks kostenstijgingen te maken hebben.
52 minuten geledenARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft het afgelopen jaar meer geïnvesteerd in het uitbreiden van het volle elektriciteitsnet. In totaal stopte TenneT ruim 14,8 miljard euro in het stroomnet in Nederland en Duitsland, waarvan 4,9 miljard euro in Nederland. Wel waarschuwt de netbeheerder voor vertraging van de uitbreiding van het net.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hans Spekman wordt de nieuwe voorzitter van vakbond FNV. Het nieuwe bestuur van FNV onder leiding van de voormalige PvdA-politicus begint op 1 mei, de Dag van de Arbeid.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink verder gestegen in navolging van de forse prijsstijging van olie. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden. De strijd vertoont geen tekenen van afzwakking na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran meer dan een week geleden.
4 uur geleden