Kaag: agressie tegen politici of bestuurders onacceptabel
'S-HERTOGENBOSCH (ANP) - D66-partijleider Sigrid Kaag heeft geen goed woord over voor de agressie en bedreigingen aan het adres van politici, bestuurders en wetenschappers. Die zijn onacceptabel. Politici moeten daar niet voor buigen, zei Kaag op het landelijk D66-congres.
"Wij kunnen nooit accepteren dat intimidatie, belediging en bedreiging aan de orde van de dag zijn", zei Kaag. Ze complimenteerde VVD-minister Christianne van der Wal (Landbouw en Natuur), die "in een moeilijke situatie en onder grote druk blijft bij wat ze weet dat juist is." Namens het kabinet is Van der Wal verantwoordelijk voor het terugdringen van de stikstofuitstoot.
De haat van een polariserende samenleving richt zich niet alleen op politici. "De haat wordt nog venijniger, nog intenser, als het over vrouwen gaat", stelde Kaag. "En het zorgelijke is: wat mensen op het internet zeggen vindt uiteindelijk een weg naar de echte wereld."
Ajax
Ze refereerde aan de bedreigingen van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het besluit dat Ajax niet op het Museumplein kon worden gehuldigd. En aan de continue haatmails vol met seksisme en racisme die historicus en universitair docent Nadia Bouras krijgt. Dat viroloog Marion Koopmans vanwege extreme bedreiging niet op Oerol kan optreden, kan volgens Kaag niet door de beugel.
De samenleving moet wakker worden, vindt de D66-leider. "Demonisering en ontmenselijking van de ander hebben gevolgen. Je hoeft geen helderziende te zijn om te vrezen voor de gevolgen. Voor mensen die opeens de daad bij het woord voegen. En dan is het te laat."
Ze riep iedereen op zich af te keren van de retoriek die gericht is op het beschadigen van personen en zich uit te spreken tegen kwetsend en dreigend taalgebruik, zoals ook in het regeerakkoord staat. Iedereen kan en moet daaraan werken. Kaag: "Dat is geen luxe, maar noodzaak."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.
13 uur geleden