Kaag: afspraken belangrijker dan vertrouwen in CDA
DEN HAAG (ANP) - Vicepremier en D66-leider Sigrid Kaag wil niet zeggen of ze nog vertrouwen heeft in het CDA als coalitiepartner of Wopke Hoekstra in het bijzonder. "Het gaat niet om personen, het gaat om de verantwoordelijkheid die wij gezamenlijk dragen en om de afspraken waar wij voor getekend hebben en als kabinetsleden voor aan de lat staan."
Kaag was dinsdag niet in de Kamer voor het debat over een interview waarin Hoekstra afstand nam van de coalitieafspraak om in 2030 de stikstofuitstoot te halveren. Ze was onwel geworden en is daarom naar het ziekenhuis gegaan. Woensdagochtend meldde ze zich weer om te praten over de begroting voor komend jaar.
Wat Kaag betreft moet het kabinet "laten zien dat we oplossingen kunnen bieden in moeilijke tijden", en ondertussen "elke dag" blijven werken aan het onderlinge vertrouwen in de coalitie en het kabinet. Zeker nu er een aantal grote problemen opgelost moet worden, waaronder stikstof, koopkracht en asiel. "Het zijn altijd lastige processen. Het is ook zaak dat wij dat duidelijk kunnen blijven uitleggen."
Begrotingsraad
Kaag wilde niet ingaan op vragen over de aard van de gezondheidsproblemen waardoor ze dinsdag het debat moest missen. Wel zei ze dat er een fysieke oorzaak was en die is gevonden. Ze zei dat er geen sprake is van overwerktheid, en kan naar eigen zeggen haar werk volledig hervatten.
Minister van Financiën Kaag kwam woensdagochtend naar Mark Ruttes ministerie van Algemene Zaken voor koopkrachtoverleg en de zogenoemde Begrotingsraad. Daarin bespreekt het kabinet de plannen die bekendgemaakt worden op Prinsjesdag, de derde dinsdag in september. De grote vraag is in hoeverre het kabinet iets kan doen om de koopkracht voor huishoudens te verbeteren.
Beloften
Doordat het leven een stuk duurder wordt, dreigt een toenemend aantal mensen in armoede te vervallen. Toch zegt Kaag dat het "bijna onmogelijk" is om dit jaar nog met maatregelen te komen. Ze noemt dat "op menselijk vlak natuurlijk hartstikke naar".
"We hebben dit jaar al alles afgezocht en gekeken wat er wél kan. Dat is geen politieke onwil, niet een kwestie van of het verstandig is maar of het ook kán", aldus Kaag. Ze zegt geen beloften te willen doen die ze niet kan inlossen. "Ik doe liever aan minder beloven en hopelijk verrassen dat er toch wat kan."
Voor volgend jaar wil het kabinet volgens de minister kijken naar mogelijkheden om huishoudens "structureel weerbaarder te maken", zoals loonsverhogingen en minder belastingen. Ze zegt huishoudens "meer voorspelbaarheid" te willen geven.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
1 dag geleden