Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Justitieministers praten in Londen over extra steun voor ICC

Justitieministers praten in Londen over extra steun voor ICC

LONDEN (ANP) - Zo'n dertig ministers van Justitie bespreken in Londen hoe ze het Internationaal Strafhof (ICC) kunnen ondersteunen. Vooral voor het onderzoek naar oorlogsmisdaden in Oekraïne is hulp in de vorm van geld, mensen en spullen nodig. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Britse minister van Justitie Dominic Raab en zijn Nederlandse ambtgenoot Dilan Yeşilgöz.

Een van de onderwerpen die volgens het Nederlandse ministerie van Justitie op de agenda staat, is het verzamelen van bewijs in Oekraïne voor oorlogsmisdaden. Nederland heeft daar al eens aan bijgedragen in de vorm van onderzoeksteams van de Koninklijke Marechaussee. Minister Yeşilgöz zegt samen met andere landen te willen zorgen voor meer ondersteuning. Er zijn vooral ministers uit Europa aanwezig, maar ze komen uit de hele wereld. Ook de hoofdaanklager van het ICC Karim Khan en vertegenwoordigers van de Oekraïense regering komen aan het woord.

"Het Verenigd Koninkrijk zal samen met de rest van de internationale gemeenschap het Internationaal Strafhof voorzien van het geld, de mensen en expertise die nodig zijn om te zorgen dat het recht zal zegevieren", aldus de Britse minister Raab in een schriftelijke verklaring.

Dat verdienen de Oekraïners ook, voegt minister Yeşilgöz daaraan toe. "De Oekraïners hebben meer dan eens getoond dat ze het laatste woord hebben over hun toekomst. Ze zijn misschien gehard, maar nooit gebroken. Ze zijn misschien boos en gefrustreerd, maar nooit verslagen."

Vrijdag kondigde het ICC aan dat een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen de Russische president Vladimir Poetin en de hooggeplaatste Russische regeringsfunctionaris Maria Lvova-Belova. Volgens het ICC hebben zij zich mogelijk schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden door kinderen te deporteren uit Oekraïne. Veel van de kinderen zouden naar Rusland zijn gebracht. Bij het ICC loopt al een jaar een onderzoek naar mogelijke oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid en genocide in Oekraïne sinds 21 november 2013.

Het Internationaal Strafhof is gevestigd in Den Haag. Rusland erkent het niet.

Meer uit Buitenland

Top over afbouw fossiele brandstoffen begonnen in Colombia

SANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.

8 uur geleden
Doden in Gaza bij Israëlische aanvallen, onder wie politieagenten

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.

8 uur geleden
Trump wil doodstraf op federaal niveau uitbreiden

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil de doodstraf op federaal niveau uitbreiden en het ook mogelijk maken om die uit te voeren met een vuurpeloton, door elektrocutie of verstikking met een gas. President Donald Trump beloofde daar eerder werk van te gaan maken tijdens zijn tweede termijn.

9 uur geleden
ABC News: zondag mogelijk overleg tussen VS en Iran in Islamabad

ISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.

9 uur geleden
Amerikaanse gezanten zaterdag naar Pakistan volgens Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner zaterdag naar Pakistan voor overleg met Iran. Dat heeft het Witte Huis gemeld. Iran zou hier volgens het Witte Huis om hebben gevraagd. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi is vrijdagavond op bezoek in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad.

10 uur geleden
Trump stuurt onderhandelaars naar overleg met Iran, zeggen media

ATLANTA/WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan voor overleg met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Dat meldt nieuwszender CNN. Vicepresident JD Vance zou volgens Amerikaanse media niet meegaan. Hij was eerder wel in Pakistan bij overleg met de Iraniërs. Pakistan bemiddelt in het conflict.

10 uur geleden
Israël: Hezbollah-strijders gedood bij aanval op Zuid-Libanon

BINT JBEIL (ANP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft zes "terroristen" van Hezbollah gedood, meldt het op X. Het leger zegt door te gaan met operaties in het zuiden van Libanon, ondanks een bestand tussen Israël en Libanon dat donderdag werd verlengd met drie weken.

10 uur geleden