Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Justitieministers praten in Londen over extra steun voor ICC

Justitieministers praten in Londen over extra steun voor ICC

LONDEN (ANP) - Zo'n dertig ministers van Justitie bespreken in Londen hoe ze het Internationaal Strafhof (ICC) kunnen ondersteunen. Vooral voor het onderzoek naar oorlogsmisdaden in Oekraïne is hulp in de vorm van geld, mensen en spullen nodig. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Britse minister van Justitie Dominic Raab en zijn Nederlandse ambtgenoot Dilan Yeşilgöz.

Een van de onderwerpen die volgens het Nederlandse ministerie van Justitie op de agenda staat, is het verzamelen van bewijs in Oekraïne voor oorlogsmisdaden. Nederland heeft daar al eens aan bijgedragen in de vorm van onderzoeksteams van de Koninklijke Marechaussee. Minister Yeşilgöz zegt samen met andere landen te willen zorgen voor meer ondersteuning. Er zijn vooral ministers uit Europa aanwezig, maar ze komen uit de hele wereld. Ook de hoofdaanklager van het ICC Karim Khan en vertegenwoordigers van de Oekraïense regering komen aan het woord.

"Het Verenigd Koninkrijk zal samen met de rest van de internationale gemeenschap het Internationaal Strafhof voorzien van het geld, de mensen en expertise die nodig zijn om te zorgen dat het recht zal zegevieren", aldus de Britse minister Raab in een schriftelijke verklaring.

Dat verdienen de Oekraïners ook, voegt minister Yeşilgöz daaraan toe. "De Oekraïners hebben meer dan eens getoond dat ze het laatste woord hebben over hun toekomst. Ze zijn misschien gehard, maar nooit gebroken. Ze zijn misschien boos en gefrustreerd, maar nooit verslagen."

Vrijdag kondigde het ICC aan dat een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen de Russische president Vladimir Poetin en de hooggeplaatste Russische regeringsfunctionaris Maria Lvova-Belova. Volgens het ICC hebben zij zich mogelijk schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden door kinderen te deporteren uit Oekraïne. Veel van de kinderen zouden naar Rusland zijn gebracht. Bij het ICC loopt al een jaar een onderzoek naar mogelijke oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid en genocide in Oekraïne sinds 21 november 2013.

Het Internationaal Strafhof is gevestigd in Den Haag. Rusland erkent het niet.

Meer uit Buitenland

Tariq Ramadan krijgt in Parijs 18 jaar cel voor verkrachtingen

PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.

3 uur geleden
Iraanse buitenlandminister: niet van plan met VS te onderhandelen

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.

3 uur geleden
Times of Israel: Iraans cadeau voor VS was doorgang voor tankers

WASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.

4 uur geleden
Verdachten van autobrand Antwerpen in gesloten instelling

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.

5 uur geleden
Zelensky: Rusland wilde VS chanteren door Iran te helpen

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.

5 uur geleden
Witte Huis: Trump ontketent de hel als Iran doorgaat met strijd

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.

6 uur geleden
Merz vindt levering Taurus-raketten aan Oekraïne niet meer nodig

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".

8 uur geleden