Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Justitieministers praten in Londen over extra steun voor ICC

Justitieministers praten in Londen over extra steun voor ICC

LONDEN (ANP) - Zo'n dertig ministers van Justitie bespreken in Londen hoe ze het Internationaal Strafhof (ICC) kunnen ondersteunen. Vooral voor het onderzoek naar oorlogsmisdaden in Oekraïne is hulp in de vorm van geld, mensen en spullen nodig. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Britse minister van Justitie Dominic Raab en zijn Nederlandse ambtgenoot Dilan Yeşilgöz.

Een van de onderwerpen die volgens het Nederlandse ministerie van Justitie op de agenda staat, is het verzamelen van bewijs in Oekraïne voor oorlogsmisdaden. Nederland heeft daar al eens aan bijgedragen in de vorm van onderzoeksteams van de Koninklijke Marechaussee. Minister Yeşilgöz zegt samen met andere landen te willen zorgen voor meer ondersteuning. Er zijn vooral ministers uit Europa aanwezig, maar ze komen uit de hele wereld. Ook de hoofdaanklager van het ICC Karim Khan en vertegenwoordigers van de Oekraïense regering komen aan het woord.

"Het Verenigd Koninkrijk zal samen met de rest van de internationale gemeenschap het Internationaal Strafhof voorzien van het geld, de mensen en expertise die nodig zijn om te zorgen dat het recht zal zegevieren", aldus de Britse minister Raab in een schriftelijke verklaring.

Dat verdienen de Oekraïners ook, voegt minister Yeşilgöz daaraan toe. "De Oekraïners hebben meer dan eens getoond dat ze het laatste woord hebben over hun toekomst. Ze zijn misschien gehard, maar nooit gebroken. Ze zijn misschien boos en gefrustreerd, maar nooit verslagen."

Vrijdag kondigde het ICC aan dat een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen de Russische president Vladimir Poetin en de hooggeplaatste Russische regeringsfunctionaris Maria Lvova-Belova. Volgens het ICC hebben zij zich mogelijk schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden door kinderen te deporteren uit Oekraïne. Veel van de kinderen zouden naar Rusland zijn gebracht. Bij het ICC loopt al een jaar een onderzoek naar mogelijke oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid en genocide in Oekraïne sinds 21 november 2013.

Het Internationaal Strafhof is gevestigd in Den Haag. Rusland erkent het niet.

Meer uit Buitenland

Céline Dion kondigt concertreeks in Parijs aan

PARIJS (ANP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.

1 uur geleden
Parlement Israël keurt omstreden wet over doodstraf goed

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.

2 uur geleden
Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) overleden

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.

2 uur geleden
Mexicaanse immigrant overleden in ICE-detentiecentrum VS

ADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.

4 uur geleden
Opnieuw Iraanse raket neergehaald boven Turkije

ANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.

5 uur geleden
Duitsland en Syrië willen grootschalige terugkeer vluchtelingen

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.

5 uur geleden
Celstraf en geldboete voor kapitein vermeende schaduwvloottanker

BREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.

6 uur geleden