Justitieminister VS wil toegang tot abortus beschermen
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister Merrick B. Garland van Justitie noemt het besluit van het Hooggerechtshof om het grondwettelijke recht van vrouwen op abortus af te schaffen "een verwoestende klap voor het recht op vrijheid van keuze rondom voortplanting". Hij belooft de autoriteit van het ministerie te gebruiken om het abortusrecht te beschermen, meldt The New York Times.
In een gedetailleerde verklaring zei Garland dat de beslissing de gewoonte ondermijnt dat de rechtbank precedenten moet respecteren. Dat beginsel heeft geholpen de rechtsstaat in stand te houden door het werk van de rechtbank consistent te houden en het vertrouwen van de burgers te behouden dat het als een neutrale scheidsrechter optreedt.
Garland riep het Congres op een federale wet goed te keuren die het recht op abortus beschermt en die volgens hem "het vermogen van vrouwen om volledig en gelijkelijk deel te nemen aan de samenleving waarborgt". Zijn pleidooi komt op het moment dat de Republikeinen, gestimuleerd door het besluit van het Hooggerechtshof, de staatsparlementen aanmoedigen abortussen in elke staat van het land te verbieden.
"Het ministerie van Justitie is het absoluut niet eens met de beslissing van de rechtbank", aldus Garland in een verklaring. "Het zal een onmiddellijke en onomkeerbare impact hebben op het leven van mensen in het hele land. En het zal zeer onevenredig zijn in zijn effect, met de grootste lasten die worden gevoeld door mensen van kleur en mensen met beperkte financiële middelen."
Meer uit Buitenland
SINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport. De politie is massaal aanwezig en heeft het centrum van de plaats afgesloten.
34 minuten geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
2 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Zeker drie hikers zijn overleden na een vulkaanuitbarsting op het Indonesische eiland Halmahera, meldt de lokale politie. Twee van de slachtoffers zijn buitenlanders, een derde komt uit Indonesië. Nog tien anderen worden vermist.
2 uur geleden