Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Justitieminister Polen wil EU geen geld geven vanwege chantage

Justitieminister Polen wil EU geen geld geven vanwege chantage

WARSCHAU (ANP) - De Poolse minister van Justitie Zbigniew Ziobro zegt tegen de krant Financial Times dat zijn land de Europese Unie geen geld meer moet geven als de EU besluit Poolse subsidies niet uit te keren. De EU zou volgens Ziobro onrechtmatig handelen als zij het geld niet uitkeert vanwege een dispuut over de Poolse rechtstaat.

Ziobro noemt de dreigementen van Brussel dat Polen wordt gekort als het land de wijzigingen in de rechtstaat niet terugdraait onrechtmatig. De minister noemt het veranderen van de rechtstaat noodzakelijk, omdat het systeem niet zou werken. Polen voerde een tuchtkamer in waar rechters kunnen worden gestraft. Inmiddels zijn ongeveer 600 rechters uit hun ambt gezet sinds de veranderingen.

De EU houdt al een uitbetaling van 36 miljard euro aan coronaherstelbetalingen tegen vanwege het conflict met Polen. Een Poolse rechter bepaalde dat het nationale recht boven het Europese recht staat. Een EU-hof sprak later uit dat Brussel subsidies mag koppelen aan de rechtstaat van een land.o

Veto

"Als dit conflict escaleert, dan eis ik dat Polen alle bijdragen aan de EU stopzet", aldus Ziobro tegen de Britse krant. "Dat zou terecht zijn als de EU ons geen geld meer geeft uit een fonds waar Polen aan bijdraagt." De minister zegt dat Polen dan ook alle EU-plannen die unanimiteit vereisen moet vetoën.

Het veto iedere keer inzetten is toegestaan, maar het terughouden van betalingen aan de EU mag niet. Bij het toetreden tot de unie heeft ieder land de verplichting geaccepteerd om te betalen.

Volgens Ziobro hebben de sancties van de EU niets te maken met de rechtstaat, maar is het een verkapte poging om de huidige Poolse regering te lozen. "De EU zegt hiermee tegen de Polen dat ze geen EU-geld krijgen zolang ze deze democratisch gekozen regering steunen."

Meer uit Buitenland

Trump trekt Nationale Garde terug uit Chicago, LA en Portland

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.

1 uur geleden
Nieuwe VS-sancties tegen Venezolaanse oliesector

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.

1 uur geleden
Bolsonaro keert na succesvolle operatie terug naar gevangenis

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.

2 uur geleden
Zelensky benadrukt in nieuwjaarsboodschap 'hoop en vertrouwen'

KYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."

3 uur geleden
Franse staatssecretaris laakt George Clooneys Franse paspoort

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.

4 uur geleden
Overleg VS, Oekraïne en westerse landen over toekomst Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.

4 uur geleden
Trump: bouw triomfboog in Washington begint binnen twee maanden

WASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.

5 uur geleden