Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Justitieminister Polen wil EU geen geld geven vanwege chantage

Justitieminister Polen wil EU geen geld geven vanwege chantage

WARSCHAU (ANP) - De Poolse minister van Justitie Zbigniew Ziobro zegt tegen de krant Financial Times dat zijn land de Europese Unie geen geld meer moet geven als de EU besluit Poolse subsidies niet uit te keren. De EU zou volgens Ziobro onrechtmatig handelen als zij het geld niet uitkeert vanwege een dispuut over de Poolse rechtstaat.

Ziobro noemt de dreigementen van Brussel dat Polen wordt gekort als het land de wijzigingen in de rechtstaat niet terugdraait onrechtmatig. De minister noemt het veranderen van de rechtstaat noodzakelijk, omdat het systeem niet zou werken. Polen voerde een tuchtkamer in waar rechters kunnen worden gestraft. Inmiddels zijn ongeveer 600 rechters uit hun ambt gezet sinds de veranderingen.

De EU houdt al een uitbetaling van 36 miljard euro aan coronaherstelbetalingen tegen vanwege het conflict met Polen. Een Poolse rechter bepaalde dat het nationale recht boven het Europese recht staat. Een EU-hof sprak later uit dat Brussel subsidies mag koppelen aan de rechtstaat van een land.o

Veto

"Als dit conflict escaleert, dan eis ik dat Polen alle bijdragen aan de EU stopzet", aldus Ziobro tegen de Britse krant. "Dat zou terecht zijn als de EU ons geen geld meer geeft uit een fonds waar Polen aan bijdraagt." De minister zegt dat Polen dan ook alle EU-plannen die unanimiteit vereisen moet vetoën.

Het veto iedere keer inzetten is toegestaan, maar het terughouden van betalingen aan de EU mag niet. Bij het toetreden tot de unie heeft ieder land de verplichting geaccepteerd om te betalen.

Volgens Ziobro hebben de sancties van de EU niets te maken met de rechtstaat, maar is het een verkapte poging om de huidige Poolse regering te lozen. "De EU zegt hiermee tegen de Polen dat ze geen EU-geld krijgen zolang ze deze democratisch gekozen regering steunen."

Meer uit Buitenland

Yonhap: Noord-Korea vuurt zeker één ballistische raket af

SEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.

1 uur geleden
Brazilië, Mexico en Spanje beloven extra hulp aan Cuba

MADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.

1 uur geleden
Oostenrijk waarschuwt voor rattengif in babyvoeding

WENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.

1 uur geleden
Iran: elk schip in Straat van Hormuz is doelwit

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.

3 uur geleden
Israël stelt in Zuid-Libanon 'gele lijn' in

BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.

4 uur geleden
Schepen varen weer op de Schelde na zinken Nederlands vrachtschip

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.

5 uur geleden
Procureur: schutter Kyiv was 58-jarige man uit Moskou

KYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.

5 uur geleden