Justitieminister Polen wil EU geen geld geven vanwege chantage
WARSCHAU (ANP) - De Poolse minister van Justitie Zbigniew Ziobro zegt tegen de krant Financial Times dat zijn land de Europese Unie geen geld meer moet geven als de EU besluit Poolse subsidies niet uit te keren. De EU zou volgens Ziobro onrechtmatig handelen als zij het geld niet uitkeert vanwege een dispuut over de Poolse rechtstaat.
Ziobro noemt de dreigementen van Brussel dat Polen wordt gekort als het land de wijzigingen in de rechtstaat niet terugdraait onrechtmatig. De minister noemt het veranderen van de rechtstaat noodzakelijk, omdat het systeem niet zou werken. Polen voerde een tuchtkamer in waar rechters kunnen worden gestraft. Inmiddels zijn ongeveer 600 rechters uit hun ambt gezet sinds de veranderingen.
De EU houdt al een uitbetaling van 36 miljard euro aan coronaherstelbetalingen tegen vanwege het conflict met Polen. Een Poolse rechter bepaalde dat het nationale recht boven het Europese recht staat. Een EU-hof sprak later uit dat Brussel subsidies mag koppelen aan de rechtstaat van een land.o
Veto
"Als dit conflict escaleert, dan eis ik dat Polen alle bijdragen aan de EU stopzet", aldus Ziobro tegen de Britse krant. "Dat zou terecht zijn als de EU ons geen geld meer geeft uit een fonds waar Polen aan bijdraagt." De minister zegt dat Polen dan ook alle EU-plannen die unanimiteit vereisen moet vetoën.
Het veto iedere keer inzetten is toegestaan, maar het terughouden van betalingen aan de EU mag niet. Bij het toetreden tot de unie heeft ieder land de verplichting geaccepteerd om te betalen.
Volgens Ziobro hebben de sancties van de EU niets te maken met de rechtstaat, maar is het een verkapte poging om de huidige Poolse regering te lozen. "De EU zegt hiermee tegen de Polen dat ze geen EU-geld krijgen zolang ze deze democratisch gekozen regering steunen."
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Europese leiders hebben boos gereageerd op berichten dat Rusland bij aanvallen op Oekraïne een Oresjnik-raket zou hebben gebruikt. De Duitse bondskanselier Friedrich Merz sprak van een escalatie en ook de Franse president Emmanuel Macron veroordeelde de aanval scherp.
2 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - De Turkse autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een ontruiming van het hoofdkwartier van oppositiepartij CHP. Dat bevel volgde op een rechterlijke uitspraak waarin partijleider Özgür Özel wordt afgezet.
2 uur geledenQUETTA (ANP/AFP) - Door een aanslag op een trein in het zuidwesten van Pakistan zijn volgens de autoriteiten zeker 24 doden en 70 gewonden gevallen. Het ging om een trein die militairen en hun gezinsleden voor een vakantie vervoerde van Quetta naar de noordelijke stad Peshawar. Een regeringsfunctionaris zei dat de trein in de stad Quetta is geramd door een auto en dat daar een enorme ontploffing op volgde.
2 uur geledenGARDEN GROVE (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben gewaarschuwd dat een explosie van een tank met chemisch materiaal in Garden Grove tot grote schade in de omgeving kan leiden. Ze hebben volgens de lokale krant LA Times een kaart vrijgegeven waarop te zien is hoe groot de verwachte "explosiezone" is en waar branden kunnen uitbreken.
3 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/AFP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft volgens media bevestigd dat de grote aanval met raketten en drones in de nacht van zaterdag op zondag een vergeldingsaanval was voor de beschieting van burgerdoelen in het door Rusland ingelijfde oosten van Oekraïne. In de regio Loehansk werd afgelopen week bij Oekraïense droneaanvallen een studentencomplex met slaapzalen getroffen, waarbij 21 doden en 42 gewonden vielen volgens de plaatselijke autoriteiten.
4 uur geleden