Justitieminister Polen wil EU geen geld geven vanwege chantage
WARSCHAU (ANP) - De Poolse minister van Justitie Zbigniew Ziobro zegt tegen de krant Financial Times dat zijn land de Europese Unie geen geld meer moet geven als de EU besluit Poolse subsidies niet uit te keren. De EU zou volgens Ziobro onrechtmatig handelen als zij het geld niet uitkeert vanwege een dispuut over de Poolse rechtstaat.
Ziobro noemt de dreigementen van Brussel dat Polen wordt gekort als het land de wijzigingen in de rechtstaat niet terugdraait onrechtmatig. De minister noemt het veranderen van de rechtstaat noodzakelijk, omdat het systeem niet zou werken. Polen voerde een tuchtkamer in waar rechters kunnen worden gestraft. Inmiddels zijn ongeveer 600 rechters uit hun ambt gezet sinds de veranderingen.
De EU houdt al een uitbetaling van 36 miljard euro aan coronaherstelbetalingen tegen vanwege het conflict met Polen. Een Poolse rechter bepaalde dat het nationale recht boven het Europese recht staat. Een EU-hof sprak later uit dat Brussel subsidies mag koppelen aan de rechtstaat van een land.o
Veto
"Als dit conflict escaleert, dan eis ik dat Polen alle bijdragen aan de EU stopzet", aldus Ziobro tegen de Britse krant. "Dat zou terecht zijn als de EU ons geen geld meer geeft uit een fonds waar Polen aan bijdraagt." De minister zegt dat Polen dan ook alle EU-plannen die unanimiteit vereisen moet vetoën.
Het veto iedere keer inzetten is toegestaan, maar het terughouden van betalingen aan de EU mag niet. Bij het toetreden tot de unie heeft ieder land de verplichting geaccepteerd om te betalen.
Volgens Ziobro hebben de sancties van de EU niets te maken met de rechtstaat, maar is het een verkapte poging om de huidige Poolse regering te lozen. "De EU zegt hiermee tegen de Polen dat ze geen EU-geld krijgen zolang ze deze democratisch gekozen regering steunen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zenden nog eens 2200 militairen en enkele oorlogsbodems richting het Midden-Oosten. Dat melden onder meer The Wall Street Journal en ABC News op basis van ingewijden. Het zou onder meer gaan om de USS Tripoli, een amfibisch aanvalsschip dat onder meer plek heeft voor meer dan twintig F-35's.
4 uur geleden