Justitie VS wil dat Google zoekgegevens deelt met concurrentie
WASHINGTON (ANP/RTR) - Justitie in de Verenigde Staten wil dat Google niet alleen zijn webbrowser Chrome afstoot, maar ook dat het techbedrijf data rond zoekopdrachten in de gelijknamige zoekmachine deelt met concurrenten. Het zijn enkele van de maatregelen die het Amerikaanse ministerie van Justitie donderdag heeft voorgesteld om het monopolie van Google op de markt voor online zoeken op te breken.
In augustus oordeelde een Amerikaanse rechter dat Google zich illegaal een monopolie had toegeëigend op online zoekopdrachten. Dat zou zijn gebeurd door Google op veel telefoons en tablets standaard te installeren, onder andere via de browser Chrome en het besturingssysteem Android. Andere aanbieders van zoekdiensten kwamen daardoor op achterstand.
Eerder werd al bekend dat openbaar aanklagers Google-moederbedrijf Alphabet graag willen dwingen de eigen webbrowser en het mobiele besturingssysteem Android af te stoten. Openbaar aanklagers willen ook een einde aan deals waarbij Google bedrijven als Apple en andere smartphonefabrikanten miljarden dollars betaalt om zijn zoekmachine als standaard in te stellen, schrijven ze in rechtbankdocumenten.
Speciale commissie
Justitie pleit ook voor een speciale commissie die de bevoegdheid heeft informatie op te vragen bij Google, om na te gaan of het bedrijf zich aan de regels houdt. Daarnaast willen openbaar aanklagers dat de rechter een samenwerkingsovereenkomst ongedaan maakt met Anthropic, dat net als Google geavanceerde toepassingen van kunstmatige intelligentie op de markt zet.
Google gebruikt de massale hoeveelheid gegevens over online zoekopdrachten om gerichter advertentieruimte te kunnen aanbieden aan bedrijven, waarmee het techconcern veel van zijn geld verdient. Chrome is daarbij een belangrijk hulpmiddel dat inzicht geeft in het gedrag van gebruikers.
Volgens Google kan het afstoten van Android en Chrome nadelig uitpakken voor andere bedrijven. De programma's draaien op vrij toegankelijke broncodes die ook de basis vormen voor producten van anderen. Het techbedrijf krijgt in december de kans om eigen voorstellen te doen om mededingingszorgen weg te nemen.
Meer uit Financieel
HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
10 uur geledenBERLIJN (ANP) - Vijf Europese ministers van Financiën willen dat de Europese Commissie een belasting op de winsten van energiebedrijven invoert, vanwege de flink gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De ministers van Duitsland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk deden deze oproep in een brief aan eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat), die persbureau Reuters heeft ingezien.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is zaterdag iets duurder geworden aan de pomp, na de flinke prijsstijging van ruim 10 eurocent op vrijdag. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de landelijke adviesprijs voor een liter diesel nu 2,799 euro bedraagt, tegen 2,793 euro vrijdag.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn sinds de Iranoorlog voorzichtiger met het boeken van een vakantie. Reisbranchevereniging ANVR meldt dat normaal gesproken 80 procent van de mei- en zomervakanties geboekt is rond deze tijd, maar dat het dit jaar "echt heel anders" verloopt.
15 uur geledenROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
1 dag geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
1 dag geleden