Justitie VS wil dat Google zoekgegevens deelt met concurrentie
WASHINGTON (ANP/RTR) - Justitie in de Verenigde Staten wil dat Google niet alleen zijn webbrowser Chrome afstoot, maar ook dat het techbedrijf data rond zoekopdrachten in de gelijknamige zoekmachine deelt met concurrenten. Het zijn enkele van de maatregelen die het Amerikaanse ministerie van Justitie donderdag heeft voorgesteld om het monopolie van Google op de markt voor online zoeken op te breken.
In augustus oordeelde een Amerikaanse rechter dat Google zich illegaal een monopolie had toegeëigend op online zoekopdrachten. Dat zou zijn gebeurd door Google op veel telefoons en tablets standaard te installeren, onder andere via de browser Chrome en het besturingssysteem Android. Andere aanbieders van zoekdiensten kwamen daardoor op achterstand.
Eerder werd al bekend dat openbaar aanklagers Google-moederbedrijf Alphabet graag willen dwingen de eigen webbrowser en het mobiele besturingssysteem Android af te stoten. Openbaar aanklagers willen ook een einde aan deals waarbij Google bedrijven als Apple en andere smartphonefabrikanten miljarden dollars betaalt om zijn zoekmachine als standaard in te stellen, schrijven ze in rechtbankdocumenten.
Speciale commissie
Justitie pleit ook voor een speciale commissie die de bevoegdheid heeft informatie op te vragen bij Google, om na te gaan of het bedrijf zich aan de regels houdt. Daarnaast willen openbaar aanklagers dat de rechter een samenwerkingsovereenkomst ongedaan maakt met Anthropic, dat net als Google geavanceerde toepassingen van kunstmatige intelligentie op de markt zet.
Google gebruikt de massale hoeveelheid gegevens over online zoekopdrachten om gerichter advertentieruimte te kunnen aanbieden aan bedrijven, waarmee het techconcern veel van zijn geld verdient. Chrome is daarbij een belangrijk hulpmiddel dat inzicht geeft in het gedrag van gebruikers.
Volgens Google kan het afstoten van Android en Chrome nadelig uitpakken voor andere bedrijven. De programma's draaien op vrij toegankelijke broncodes die ook de basis vormen voor producten van anderen. Het techbedrijf krijgt in december de kans om eigen voorstellen te doen om mededingingszorgen weg te nemen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met de hervorming van de douane-unie. "Met de nieuwe wetgeving krijgen de EU en de nationale douaneautoriteiten eindelijk de instrumenten om onze interne markt, bedrijven en consumenten te beschermen", zegt de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC). Hij is namens het parlement als rapporteur verantwoordelijk voor het dossier.
27 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - Luchtvaartconcern Lufthansa grijpt in vanwege hoge brandstofprijzen en recente stakingen. Het bedrijf stopt later deze week met de vluchten van zijn regionale dochtermaatschappij Lufthansa CityLine. De 27 vliegtuigen van het verlieslatende onderdeel worden permanent uit het vliegschema gehaald, meldt Lufthansa.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In reclames van cryptopartijen zit nog altijd te vaak onjuiste, onduidelijke of misleidende informatie. Dat stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na nieuw onderzoek. De toezichthouder maakt zich zorgen en vindt dat de sector verantwoordelijkheid moet nemen.
42 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In reclames van cryptopartijen zit nog altijd te vaak onjuiste, onduidelijke of misleidende informatie. Dat stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na nieuw onderzoek. De toezichthouder maakt zich zorgen en vindt dat de sector verantwoordelijkheid moet nemen.
52 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Huiseigenaren dreigen de dupe te worden van de problemen rond de nieuwe manier waarop ze worden geïnformeerd over de funderingsrisico's van hun woning. Als de overheid geen regie neemt om de problemen op te lossen, "dreigt een situatie waarin woonconsumenten klem komen te zitten tussen onduidelijke risico-inschattingen, beperkte onderzoekscapaciteit en onzekerheid bij financiering", stelt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).
1 uur geledenPURCHASE (ANP/BLOOMBERG) - PepsiCo, moederbedrijf van Doritos en Lay's, heeft weer meer snacks verkocht, blijkt uit de kwartaalcijfers van het bedrijf. Het aantal verkopen in de snackdivisie bij de Amerikaanse multinational was in de afgelopen kwartalen juist dalende. Topman Ramon Laguarta spreekt van een "opmerkelijke verbetering" in de verkoop van gemaksvoedsel als geheel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil fusies binnen de EU eerder goedkeuren als ze de Europese markt verder vooruithelpen. Dat meldt de Financial Times op basis van richtlijnen voor fusies die de Europese Commissie binnenkort mogelijk gaat herzien.
1 uur geleden