Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Justitie VS klaagt supermarktconcern Walmart aan om opiatencrisis

Justitie VS klaagt supermarktconcern Walmart aan om opiatencrisis

WASHINGTON (ANP) - Walmart is door het Amerikaanse ministerie van Justitie aangeklaagd, omdat het supermarktconcern zou hebben bijgedragen aan de opiatencrisis in de Verenigde Staten. De ruim 5000 apotheken in supermarkten van de keten hebben volgens aanklagers niet ingegrepen bij verdachte aanvragen van medicijnen op recept, zoals zeer verslavende pijnstillers. Een eventuele boete kan in de miljarden dollars lopen, stellen de aanklagers.

Apothekers zijn juist verplicht om in te grijpen als er signalen zijn dat een doktersrecept niet klopt, bijvoorbeeld als er een 'cocktail' van medicijnen op staat die vaak wordt gebruikt door verslaafden. Volgens openbaar aanklagers deed Walmart juist het tegenovergestelde, door apothekers in zijn winkels aan te moedigen vooral zo snel mogelijk de gevraagde medicijnen te leveren.

Walmart verschafte bovendien gereguleerde medicijnen aan klanten die eerder werden aangemerkt als onbetrouwbaar. Verslaafden konden daardoor van de ene Walmart-apotheek naar de andere gaan om pijnstillers of andere medicijnen te bemachtigen die hun eerder werden geweigerd.

Waarschuwingen

Apothekers van Walmart waarschuwden hun werkgever vaak voor recepten van verdachte afzenders, maar volgens openbaar aanklagers negeerde het bedrijf die. Het ging bijvoorbeeld om briefjes van illegale ondernemingen die tegen betaling doktersrecepten voor opiaten verschaffen zonder medische noodzaak, zogeheten "pill-mills".

Walmart wordt er door Amerikaanse aanklagers ook van beschuldigd als grote distributeur van medicijnen laks te hebben opgetreden tegen verdachte orders. Het concern zou hebben nagelaten honderden verdachte bestellingen van zijn apotheken tegen te houden.

Uit context gehaald

Volgens Walmart hebben aanklagers bepaalde documenten waarop ze zich baseren uit hun context gehaald. Daarnaast zou de aanklacht vol feitelijke onjuistheden staan. Walmart stelt bovendien dat Amerikaanse justitie met de zaak een geheel nieuw juridische stelsel heeft bedacht dat apothekers zou dwingen in te grijpen in de relatie tussen artsen en hun patiënten.

De Verenigde Staten hebben al jarenlang te maken met de zogeheten opiatencrisis. Talloze Amerikanen zijn de afgelopen jaren verslaafd geraakt aan morfineachtige middelen als oxycodon en fentanyl. Jaarlijks komen tienduizenden mensen in de Verenigde Staten om het leven door overmatig gebruik van de middelen. Bedrijven zouden de markt overspoeld hebben met de middelen en de risico's voor gebruikers hebben gebagatelliseerd.

Meer uit Financieel

Minister Financiën VS naar Japan en Zuid-Korea in aanloop top

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.

5 uur geleden
Krant: modehuis Armani kan belang verdelen onder beoogde kopers

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.

8 uur geleden
Topman Aramco: wereld 1 miljard vaten olie misgelopen door oorlog

RIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.

10 uur geleden
Bloomberg: lng-tanker uit Qatar door Straat van Hormuz

DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.

10 uur geleden
Meer winst Saudi Aramco ondanks verstoring export door oorlog

RIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.

12 uur geleden
Duitse drone-start-up haalt 1,2 miljard dollar op

MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.

1 dag geleden
Bonden: or-leden moeten zich meer bemoeien met AI op de werkvloer

DEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.

1 dag geleden