Justitie 'onderschrijft noodzaak' betere veiligheid Ter Apel
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Justitie en Veiligheid "onderschrijft de noodzaak om er alles aan te doen om de veiligheid op de COA-opvanglocatie in Ter Apel te verbeteren". Daarmee reageert het ministerie op kritiek van de Inspectie Justitie en Veiligheid, die zegt dat medewerkers van het aanmeldcentrum een "onacceptabel" risico lopen om slachtoffer te worden van geweld.
De inspectie adviseert "met klem" dat het ministerie "op zeer korte termijn" zorgt voor meer politieagenten en boa's. Een justitiewoordvoerder kan dat niet beloven. "We gaan daarover in gesprek met de inspectie", zegt hij, "omdat je scherper wil hebben hoe ze dingen ingeregeld willen hebben". Wat er precies onduidelijk is aan de inspectiebrief, legt hij niet uit.
Het ministerie wijst verder op een dalende trend in de komst van nieuwe asielzoekers in Ter Apel, en de verwachte opening van nieuwe opvanglocaties. "Daarmee neemt de druk in Ter Apel verder af en neemt de veiligheid toe."
Trigion
Niet de politie, maar beveiligers van het bedrijf Trigion zijn verantwoordelijk voor de veiligheid binnen het aanmeldcentrum, schrijft demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) in een brief aan de inspectie. Bij incidenten kan de politie wel optreden.
De politie heeft niet genoeg mensen om op problemen te reageren, schrijft de inspectie, en hetzelfde geldt voor de Marechaussee. "Permanent of snel aanwezig zijn is niet mogelijk." De Trigion-beveiligers pakken veel incidenten daarom op, maar zij hebben "onvoldoende bevoegdheden en training om deze problemen op het aanmeldcentrum adequaat aan te pakken".
Personele problemen
Van der Burg erkent de personeelstekorten. Bij de hele politie moeten meer agenten komen, schrijft hij, maar door de krapte op de arbeidsmarkt kan dat nog even duren.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Mark Boumans, burgemeester van Doetinchem (VVD) en vicevoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), vindt de uitspraak van Ruben Brekelmans (VVD) over de opvang van asielzoekers "gevaarlijk", zei hij in het tv-programma Buitenhof. Hij vindt dit niet alleen van Brekelmans, maar ook van Kamerleden en fractievoorzitters van rechtsere partijen die "het land intrekken en zeggen dat de wet kennelijk niet geldt". Brekelmans zei eerder dat het aan gemeenten zelf is om te bepalen of ze wel of geen asielopvang willen.
1 dag geledenRIGA (ANP/RTR/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft Andris Kulbergs, lid van de conservatieve oppositie, voorgedragen als de volgende minister-president. De zittende premier Evika Siliņa maakte deze week bekend terug te treden na een politieke crisis rond Oekraïense drones die het Letse luchtruim waren binnengevlogen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
3 dagen geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
5 dagen geleden