Justitie onder Trump verzamelde belgegevens Washington Post
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie verzamelde tijdens het presidentschap van Donald Trump de belgeschiedenis van verslaggevers van de Washington Post, heeft die krant vrijdag gemeld. het aanleggen van dossiers met telefoongegevens vond plaats in het kader van een onderzoek naar een lek rond de Russische inmenging in de presidentsverkiezingen van 2016.
Het onderzochte lek vond plaats aan het begin van Trumps presidentschap. Het ministerie van Justitie, dat in de VS ook de rol van Openbaar Ministerie heeft, probeerde ook de e-mailgeschiedenis van Washington Post-verslaggevers in handen te krijgen.
Journalisten Ellen Nakashima, Greg Miller en oud-Washington Post-journalist Adam Entous ontvingen maandag een brief van het ministerie van Justitie waarin zij ervan op de hoogte werden gesteld dat het ministerie over hun belgegevens van 15 april 2017 tot 31 juli 2017 beschikt. Het gaat daarbij om de belgeschiedenis van huistelefoons, vaste telefoons op werk en mobiele telefoons.
"We zijn diep verontrust door dit machtsgebruik van de regering om toegang te verkrijgen tot de communicatiegegevens van journalisten", reageert Cameron Barr, de waarnemend hoofdredacteur van de Washington Post. "Het ministerie van Justitie moet onmiddellijk zijn redenen ophelderen voor deze inbreuk in de activiteiten van verslaggevers die hun vak uitoefenen onder de bescherming van de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting."
Nieuwsmedia en voorvechters van de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting in de Verenigde Staten zijn al langere tijd kritisch over pogingen van Amerikaanse regeringen om toegang te krijgen tot de communicatiegegevens van journalisten om zo lekken op te sporen. Daarmee zouden regeringen volgens critici onterecht de persvrijheid beknotten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.
1 uur geledenATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een eendaagse wapenstilstand voorgesteld met Oekraïne. Dat heeft hij volgens het Kremlin gezegd in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het staakt-het-vuren zou moeten gelden op 9 mei, de Russische Dag van de Overwinning. Trump zou positief hebben gereageerd op het voorstel.
4 uur geledenALEXANDRIA (ANP/RTR) - Voormalig FBI-directeur James Comey heeft zich gemeld bij een federale rechtbank in Virginia. Woensdag werd hij aangeklaagd voor onder meer het bedreigen van de Amerikaanse president Donald Trump.
4 uur geleden